Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-23| Mapy, Instytucje

Esri docenia Bazę Danych Geologiczno-Inżynierskich PIG

Esri Inc. uhonorowała działalność Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w zakresie systemów informacji geograficznej, przyznając międzynarodową nagrodę SAG 2019 (Special Achievement in GIS Award) za utworzenie Bazy Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI).


Esri docenia Bazę Danych Geologiczno-Inżynierskich PIG <br />
Przykładowa mapa serii geologiczno-inżynierskich na głębokości 2 m p.p.t. udostępniana na Portalu CBDG
Przykładowa mapa serii geologiczno-inżynierskich na głębokości 2 m p.p.t. udostępniana na Portalu CBDG

Wyróżnienie to przyznawane jest instytucjom za wybitne osiągnięcia w pracy z technologią GIS. Bazy Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI) powstała w ramach wykonywania zadań państwowej służby geologicznej (psg). Prace zrealizował Zespół Geologii Inżynierskiej w Centrum Geozagrożeń PIG - PIB przy współpracy firm SoftProjekt oraz TAXUS IT.

Baza Danych Geologiczno-Inżynierskich jest unikatowym i największym w kraju zbiorem cyfrowych danych o warunkach budowlanych na terenie Polski. BDGI składa się z bazy wierceń i bazy danych przestrzennych. Źródłem danych są dokumentacje geologiczne, geotechniczne oraz Centralna Baza Danych Geologicznych.

Z bazy generowane są profile otworów wiertniczych, karty właściwości fizyczno-mechanicznych gruntów i skał (moduł BDGI-WFM) oraz różnotematyczne mapy Atlasów geologiczno-inżynierskich, które pobiera się ze strony internetowej BDGI (atlasy.pgi.gov.pl). W bazie w okresie od 1998 do 2017 r. zgromadzono 360 tys. otworów wiertniczych, 65 tys. wyników badań laboratoryjnych gruntów i skał, 30 warstw przestrzennych GIS oraz wyprodukowano ponad 3200 arkuszy map. Dane zgromadzone w bazie obejmują wybrane obszary kraju w tym: wybrane powiaty województwa mazowieckiego (płocki i piaseczyński), a także aglomeracje: Bydgoszcz, Koszalin, Wałbrzych – Świebodzice – Kamienna Góra, Łódź, Rybnik – Jastrzębie Zdrój – Żory, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk-Sopot-Gdynia, Katowice, Warszawa oraz obszary polskiej strefy brzegowej (Cetniewo – Jastrzębia Góra, Oksywie – Babie Doły, Orłowo).

Podstawą przyznania nagrody SAG było opracowanie zautomatyzowanego, uniwersalnego procesu tworzenia publikacji kartograficznej w postaci serii i arkuszy map (Systemu Przetwarzania Danych Geologiczno Inżynierskich – SPDGI), który może zostać ponownie zaimplementowany do produkcji map geologicznych o innej tematyce.

Oficjalne wręczenie nagród SAG nastąpi podczas Międzynarodowej Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI (8-12 lipca 2019 r., San Diego, Kalifornia).

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS