Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-06-30| GIS, Mapy

Mapy MeteoPG również na nowym portalu IMGW

Jak już informowaliśmy, w połowie czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił nowy serwis pogodowy (meteo.imgw.pl). W pracach nad jego utworzeniem uczestniczyli m.in. specjaliści z zakresu geodezji z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.


Mapy MeteoPG również na nowym portalu IMGW

W budowie serwisu uczestniczyli prof. Mariusz Figurski, kierownik zespołu MeteoPG, oraz dr inż. Grzegorz Nykiel. Naukowcy od 2017 roku realizują projekt obliczeniowy w Centrum Informatycznym TASK pn. „Parametryzacja i opracowanie mezoskalowego numerycznego modelu pogody WRF wysokiej rozdzielczości z asymilacją danych meteorologicznych i GNSS”.

W ramach projektu został opracowany wysokorozdzielczy model (implementacja modelu WRF dla Polski) i portal pogodowy WRF MeteoPG. System prognozowania pogody WRF MeteoPG w ciągu doby uruchamiany jest dla czterech głównych terminów synoptycznych (00, 06, 12 i 18) z czasem prognozy wynoszącym 60 godzin dla wszystkich siatek obliczeniowych. System operacyjnie pracuje na superkomputerze TRYTON, wykorzystując 24 węzły obliczeniowe. Prognozy WRF MeteoPG udostępniane są IMGW-PIB na mocy porozumienia o współpracy z 2019 roku.

Przez kilka miesięcy trwały weryfikacje jakości prognoz PG z pomiarowymi i operacyjnymi numerycznymi modelami pogody IMGW: COSMO, AROME i ALARO, które pokazały wysoką wiarygodność prognoz WRF MeteoPG. Pozytywne wyniki zaowocowały włączeniem MeteoPG do systemu prognoz numerycznych i nowego serwisu pogodowego IMGW.

Obecnie naukowcy z Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB oraz Politechniki Gdańskiej i TASK prowadzą badania związane z wdrożeniem modelu WRF MeteoPG wysokiej rozdzielczości obejmującym swoim zasięgiem obszar całej Polski. W badaniach wykorzystywane są doświadczenia zebrane w badaniach nad implementacja modelu WRF MeteoPG dla Pomorza o rozdzielczości 0,5 km.

System prognozowania WRF METEOPG od 2019 roku dostarcza również prognozy wilgotności gleby dla całego kraju do Ministerstwa Rozwoju w ramach programu „Stop Suszy”, które udostępniane są w serwisie Geoportal.gov.pl.

Źródło: PG, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama