wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-30| GIS, Mapy

Mapy MeteoPG również na nowym portalu IMGW

Jak już informowaliśmy, w połowie czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił nowy serwis pogodowy (meteo.imgw.pl). W pracach nad jego utworzeniem uczestniczyli m.in. specjaliści z zakresu geodezji z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.


Mapy MeteoPG również na nowym portalu IMGW

W budowie serwisu uczestniczyli prof. Mariusz Figurski, kierownik zespołu MeteoPG, oraz dr inż. Grzegorz Nykiel. Naukowcy od 2017 roku realizują projekt obliczeniowy w Centrum Informatycznym TASK pn. „Parametryzacja i opracowanie mezoskalowego numerycznego modelu pogody WRF wysokiej rozdzielczości z asymilacją danych meteorologicznych i GNSS”.

W ramach projektu został opracowany wysokorozdzielczy model (implementacja modelu WRF dla Polski) i portal pogodowy WRF MeteoPG. System prognozowania pogody WRF MeteoPG w ciągu doby uruchamiany jest dla czterech głównych terminów synoptycznych (00, 06, 12 i 18) z czasem prognozy wynoszącym 60 godzin dla wszystkich siatek obliczeniowych. System operacyjnie pracuje na superkomputerze TRYTON, wykorzystując 24 węzły obliczeniowe. Prognozy WRF MeteoPG udostępniane są IMGW-PIB na mocy porozumienia o współpracy z 2019 roku.

Przez kilka miesięcy trwały weryfikacje jakości prognoz PG z pomiarowymi i operacyjnymi numerycznymi modelami pogody IMGW: COSMO, AROME i ALARO, które pokazały wysoką wiarygodność prognoz WRF MeteoPG. Pozytywne wyniki zaowocowały włączeniem MeteoPG do systemu prognoz numerycznych i nowego serwisu pogodowego IMGW.

Obecnie naukowcy z Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB oraz Politechniki Gdańskiej i TASK prowadzą badania związane z wdrożeniem modelu WRF MeteoPG wysokiej rozdzielczości obejmującym swoim zasięgiem obszar całej Polski. W badaniach wykorzystywane są doświadczenia zebrane w badaniach nad implementacja modelu WRF MeteoPG dla Pomorza o rozdzielczości 0,5 km.

System prognozowania WRF METEOPG od 2019 roku dostarcza również prognozy wilgotności gleby dla całego kraju do Ministerstwa Rozwoju w ramach programu „Stop Suszy”, które udostępniane są w serwisie Geoportal.gov.pl.

Źródło: PG, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS