Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-09| GNSS

Portal pogodowy MeteoPG już działa

We wrześniu na Politechnice Gdańskiej uruchomiony został portal pogodowy MeteoPG. Powstał on z inicjatywy pracowników Katedry Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Centrum Informatycznego TASK.


Portal pogodowy MeteoPG już działa

Zespół kierowany przez prof. Mariusza Figurskiego opracował koncepcję i wdrożył unikalne rozwiązania informatyczne, które udostępniają krótkoterminową prognozę pogody dla obszaru Polski i Pomorza. W skład zespołu wchodzą dr inż. Grzegorz Nykiel, dr inż. Jerzy Proficz (koordynator projektu w TASK), mgr inż. Tomasz Ziółkowski, mgr inż. Piotr Orzechowski oraz inż. Kamil Ziajka.

Portal pogodowy MeteoPG jest zasilany danymi z wysokorozdzielczej wersji niehydrostatycznego mezoskalowego modelu HRWRF (High Resolution Weather Research and Forecasting). W modelu HRWR została zastosowana zoptymalizowana parametryzacja fizyki dla terenu Europy Środkowej oraz wysokorozdzielcze dane geograficzne zawierające pola topografii, szorstkości podłoża, zagospodarowania terenu i pokrycia terenu, które opracował prof. Mariusz Figurski wykorzystując dane z krajowych i zagranicznych baz danych geograficznych.

HRWRF funkcjonuje z zastosowaniem modułów parametryzujących szereg istotnych zjawisk fizycznych: procesów transportu promieniowania; zachmurzenia, opadu; przepływów w turbulentnej warstwie granicznej obiegu wilgotności; wegetacji szaty roślinnej itp. Do rozwiązania równań różniczkowych model wykorzystuje technikę siatek zanurzonych, tj. modele oparte na siatkach wbudowanych o mniejszym kroku przestrzennym otrzymują wartości brzegowe i parametry stanu z siatek nadrzędnych o większej skali. Na tym samym poziomie zagnieżdżania można określić kilka siatek odpowiadających różnym obszarom prognozy.
Model operacyjny HRWRF, zasilający portal MeteoPG, wykorzystuje trzy siatki zanurzone o rozdzielczościach poziomych odpowiednio 12,5 km, 2,5 km i 0,5 km. Każda z siatek jest parametryzowana na 62 poziomach do wysokości 50 mb, co w sumie daje około 12 mln węzłów, w których wyznaczanych jest kilkadziesiąt parametrów meteorologicznych. Siatka druga obejmuje obszar Polski, a trzecia województwa pomorskiego.
Do prognozowania pogody operacyjnie wykorzystywane są dane z globalnego modelu GFS (Global Forecast System) o rozdzielczości 0,25 deg, który zawiera w sobie sprzężone modele atmosfery, gleby i oceanu oraz meteorologiczne dane pomiarowe i satelitarne. System obliczeniowy prognozowania pogody pracuje operacyjnie na superkomputerze TRYTON, wykorzystując kilkaset rdzeni obliczeniowych, który zoptymalizowano dla procesorów Xeon Haswell. Model w ciągu doby uruchamiany jest dla dwóch głównych terminów synoptycznych 00 i 12 z czasem prognozy wynoszącym 60 godzin. Portal MeteoPG jest projektem otwartym, który będzie rozwijany i modyfikowany zgodnie z sugestiami użytkowników oraz potrzebami badawczymi i biznesowymi.



Wszystkie uwagi dotyczące portalu można przesyłać na adres email: meteo@pg.edu.pl.

Kierownik projektu prof. Figurski zamierza wokół zagadnień związanych z wykorzystaniem numerycznego modelu pogody budować wirtualny multidyscyplinarny zespół badawczo-wdrożeniowy, w ramach którego będą mogli prowadzić badania naukowcy (pasjonaci) nie tylko z Politechniki Gdańskiej. Proponowane rozwiązanie pozwoli na konsolidację środowiska naukowego wokół zagadnień związanych z aplikacjami numerycznych modeli pogody. Zgodnie z tą koncepcją oprócz rozwiązywania problemów o charakterze naukowym, rozwijana będzie współpraca z sektorem biznesowym i stowarzyszeniami działającymi w obszarze meteorologii. Proponowane rozwiązanie pozwoli szybko diagnozować niejednokrotnie specyficzne potrzeby w zakresie wykorzystania produktów pochodzących z numerycznych modeli pogody w różnych sektorach gospodarki, co powinno przełożyć się na przyspieszenie ich wdrożeń.

Źródło: WILiŚ PG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS