Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-06-28| GIS

Monitoring suszy w Geoportalu

„Monitoring i prognoza warunków glebowych” to nowa warstwa informacyjna dostępna w serwisie Geoportal.gov.pl. Można w niej sprawdzić prognozowane warunki glebowe w dowolnym miejscu Polski, nawet z 60-godzinnym wyprzedzeniem. Można również porównać, jak zmieniały się prognozy każdego dnia, począwszy od 26 czerwca br. Poziom wilgotności gleby jest prognozowany w oparciu o numeryczne modele pogody wysokiej rozdzielczości i dane satelitarne, a dane są aktualizowane w cyklach dobowych.


Monitoring suszy w Geoportalu

Włączenie warstwy „Monitoring i prognoza warunków glebowych” powoduje wyświetlenie mapy prezentującej stopień wilgotności gleby. Obszary o niewielkiej wilgotności oznaczone są kolorem czerwonym, zaś o dużej – kolorem zielonym. Aby precyzyjnie odczytać prognozowaną wartość wilgotności gruntu, należy kliknąć wybrany punkt.

Wykorzystywane w usłudze dane o prognozowanych warunkach glebowych zostały przygotowane w ramach projektu METEOPG stanowiącego wspólne przedsięwzięcie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Informatycznego TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa). Projektem kieruje prof. Mariusz Figurski przy współudziale dr. inż. Grzegorza Nykiela.

Projekt METEOPG jest realizowany przy wsparciu finansowym CI TASK w ramach ruchu „Open Science” rozwijanego od kilku lat przez Politechnikę Gdańską. Głównym celem przedsięwzięcia są badania związane z rozwojem i wdrożeniem numerycznych modeli pogody wysokiej rozdzielczości czasowo-przestrzennej w Polsce. W badaniach wykorzystywany jest mezoskalowy niehydrostatyczny model WRF, którego fizyka została zoptymalizowany do specyficznych, zmieniających się warunków klimatycznych Europy Środkowej i Polski. METOPG wykorzystuje również wysokorozdzielcze dane geograficzne (numeryczny model terenu, szorstkości podłoża, zagospodarowania i pokrycia terenu) przygotowane przez prof. Mariusza Figurskiego i dr. Grzegorza Nykiela. Przy współpracy z IMGW testowane są obecnie modele o rozdzielczościach przestrzennych 300 i 100 metrów dla wybranych regionów Polski, szczególnie narażonych na ekstremalne zjawiska atmosferyczne.

Równolegle z prowadzonymi badaniami jest udostępniany numeryczny model pogody, który w rozdzielczości 2,5 km obejmuje obszar Polski, a w rozdzielczości 0,5 km Pomorze i Zatokę Gdańską. Warunki początkowe modelu METEOPG definiowane są na podstawie globalnych numerycznych modeli pogody GFS (Global Forecast System) i ICON (ICOsahedral Nonhydrostatic). Podstawowe parametry prognostyczne dostępne są za pośrednictwem portalu pogodowego www.meteopg.pl udostępnianego w chmurze CI TASK. System oferuje 60-godzinne krótkoterminowe prognozy parametrów atmosfery, aktualizowane co 6 godzin. Dodatkowo modelowanych jest kilkadziesiąt parametrów, które mogą być wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki narodowej (rolnictwie, energetyce odnawialnej, transporcie, nawigacji, turystyce) oraz w badaniach naukowych i wdrożeniowych z zakresu prognozowania niebezpiecznych lokalnych zjawisk konwekcyjnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama