wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-28| GIS

Monitoring suszy w Geoportalu

„Monitoring i prognoza warunków glebowych” to nowa warstwa informacyjna dostępna w serwisie Geoportal.gov.pl. Można w niej sprawdzić prognozowane warunki glebowe w dowolnym miejscu Polski, nawet z 60-godzinnym wyprzedzeniem. Można również porównać, jak zmieniały się prognozy każdego dnia, począwszy od 26 czerwca br. Poziom wilgotności gleby jest prognozowany w oparciu o numeryczne modele pogody wysokiej rozdzielczości i dane satelitarne, a dane są aktualizowane w cyklach dobowych.


Monitoring suszy w Geoportalu

Włączenie warstwy „Monitoring i prognoza warunków glebowych” powoduje wyświetlenie mapy prezentującej stopień wilgotności gleby. Obszary o niewielkiej wilgotności oznaczone są kolorem czerwonym, zaś o dużej – kolorem zielonym. Aby precyzyjnie odczytać prognozowaną wartość wilgotności gruntu, należy kliknąć wybrany punkt.

Wykorzystywane w usłudze dane o prognozowanych warunkach glebowych zostały przygotowane w ramach projektu METEOPG stanowiącego wspólne przedsięwzięcie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Informatycznego TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa). Projektem kieruje prof. Mariusz Figurski przy współudziale dr. inż. Grzegorza Nykiela.

Projekt METEOPG jest realizowany przy wsparciu finansowym CI TASK w ramach ruchu „Open Science” rozwijanego od kilku lat przez Politechnikę Gdańską. Głównym celem przedsięwzięcia są badania związane z rozwojem i wdrożeniem numerycznych modeli pogody wysokiej rozdzielczości czasowo-przestrzennej w Polsce. W badaniach wykorzystywany jest mezoskalowy niehydrostatyczny model WRF, którego fizyka została zoptymalizowany do specyficznych, zmieniających się warunków klimatycznych Europy Środkowej i Polski. METOPG wykorzystuje również wysokorozdzielcze dane geograficzne (numeryczny model terenu, szorstkości podłoża, zagospodarowania i pokrycia terenu) przygotowane przez prof. Mariusza Figurskiego i dr. Grzegorza Nykiela. Przy współpracy z IMGW testowane są obecnie modele o rozdzielczościach przestrzennych 300 i 100 metrów dla wybranych regionów Polski, szczególnie narażonych na ekstremalne zjawiska atmosferyczne.

Równolegle z prowadzonymi badaniami jest udostępniany numeryczny model pogody, który w rozdzielczości 2,5 km obejmuje obszar Polski, a w rozdzielczości 0,5 km Pomorze i Zatokę Gdańską. Warunki początkowe modelu METEOPG definiowane są na podstawie globalnych numerycznych modeli pogody GFS (Global Forecast System) i ICON (ICOsahedral Nonhydrostatic). Podstawowe parametry prognostyczne dostępne są za pośrednictwem portalu pogodowego www.meteopg.pl udostępnianego w chmurze CI TASK. System oferuje 60-godzinne krótkoterminowe prognozy parametrów atmosfery, aktualizowane co 6 godzin. Dodatkowo modelowanych jest kilkadziesiąt parametrów, które mogą być wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki narodowej (rolnictwie, energetyce odnawialnej, transporcie, nawigacji, turystyce) oraz w badaniach naukowych i wdrożeniowych z zakresu prognozowania niebezpiecznych lokalnych zjawisk konwekcyjnych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
coś coś padła ta usługa
odpowiedz zgłoś
Brak legendy Nie wiadomo co oznaczają kolory. Przydałaby się jakaś legenda z jednostkami.
 2 
odpowiedz zgłoś
. No jest. Już się martwiłem, że nie będzie newsa.
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS