wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-15| GIS, Mapy

Nowy portal pogodowy IMGW-PIB

Po 13 latach od debiutu Pogodynki – strony Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prezentującej prognozę pogody w Polsce – przyszedł czas na zmiany. Interdyscyplinarny zespół specjalistów z IMGW-PIB stworzył nowy serwis wykorzystujący wszystkie dostępne aplikacje, dane meteorologiczne, numeryczne modele pogody i sposoby prezentacji pogody – meteo.imgw.pl.


Nowy portal pogodowy IMGW-PIB

Precyzja prognozy
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to funkcjonalność, intuicyjność nawigacji, przejrzystość i czytelność serwisu. Zastosowano nową identyfikację wizualną Instytutu, w tym kolorystykę i typografię.
Po wejściu na główną stronę serwisu prezentowana jest krótkoterminowa prognoza pogody z numerycznych modeli pogody IMGW o zróżnicowanej rozdzielczości czasoprzestrzennej. Dostępne są modele mezoskalowe: AROME – o rozdzielczości przestrzennej 2 km, WRF-METEOPG 2,5 km (współpraca z Politechniką Gdańską/CI TASK), COSMO 2,8 km, ALARO 4 km, COSMO 7 km oraz globalny GFS 0º25 (opracowywany przez amerykańską agencję National Centers for Environmental Prediction).
Dane zawierają podstawowe, najważniejsze informacje – temperaturę, ciśnienie, prędkość wiatru, opad, wilgotność i temperaturę punktu rosy. Lokalizację można zmieniać, korzystając z okna wyboru – „wpisz miejscowość”.
Instytut prezentuje też prognozę synoptyczną, która jest wynikiem analizy synoptyka i powstaje na bazie danych zbieranych z sieci pomiarowych IMGW-PIB oraz prognoz numerycznych. Wyświetla się ona w tym samym oknie co numeryczna i zawiera prognozę 5-dniową.

Alerty dla każdej miejscowości
W głównej części strony znajduje się też tzw. pasek informacyjny – to panel z bieżącymi ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW-PIB, a po prawej stronie dwa boksy z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi. Po kliknięciu w jeden z nich wyświetla się mapa z aktualnymi alertami i rejonami, na jakich obowiązują.

Serwisy tematyczne
Na stronie znajdują się też boksy z przekierowaniem do serwisów tematycznych IMGW-PIB. To prowadzone przez naukowców i analityków Instytutu specjalne podstrony, gdzie znajdują się sprawdzone i specjalnie dobrane dane pogodowe pozyskane metodami bezpośrednimi i teledetekcyjnymi. Serwisy podają: sytuację hydrologiczną w kraju, informacje dla lotnictwa (serwis został przygotowany przez Meteorologiczną Osłonę Lotnictwa Cywilnego – MOLC IMGW-PIB), dane meteorologiczne dla obszaru Morza Bałtyckiego, informacje dla rolnictwa oraz na temat prognoz suszy. Udostępniona została też biometeorologiczna ocena pogody zawierająca informacje o wpływie pogody na samopoczucie oraz dane i mapy dotyczące klimatu w Polsce i zanieczyszczenia powietrza.

Mapy dynamiczne
IMGW-PIB przygotował tzw. dynamiczny serwis map meteorologicznych, który w atrakcyjny sposób prezentuje szereg danych i stan atmosfery nad Polską. Dostępne są prognozy pogody ze wszystkich mezoskalowych numerycznych modeli Instytutu. Poza danymi modelowymi, prezentowane są wizualizacje map radarowych i satelitarnych.
W serwisie można śledzić zmiany pogodowe w obrębie całego kraju i państw sąsiadujących, a po wybraniu interesującej nas miejscowości pokazuje się meteogram z aktualną prognozą dla wybranej lokalizacji. Ponadto Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB przygotował wizualizacje zdjęć satelitarnych, które prezentują aktualny stan zachmurzenia i zawartości pary wodnej w atmosferze. W połączeniu z produktami radarowymi, takimi jak: odbiciowość, prawdopodobieństwo wystąpienia gradu czy suma opadów, a także danymi o wyładowaniach atmosferycznych z systemu PERUN, tworzą zintegrowaną, precyzyjną i dokładną informację o pogodzie.

Zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym
Kolejną nowością w serwisie IMGW-PIB jest monitoring i prognoza zanieczyszczenia powietrza. Funkcja ta umożliwia bieżącą obserwację jakości powietrza i występowania alergenów, np. pyłków traw i brzóz. Dane pochodzą z konsorcjum, z którym współpracuje Instytut – Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i bazują na modelach numerycznych jakości powietrza. Serwis IMGW prezentuje: ilość ozonu w troposferze, zawartość dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla oraz pyłów PM10 i PM2.5.

Strona powstała wewnątrz Instytutu w ciągu zaledwie 6 miesięcy i jest rezultatem pracy informatyków, analityków i specjalistów komunikacji. Wkrótce będzie dostępna bezpłatna aplikacja na smartfony i urządzenia mobilne w sklepach Google i Apple.

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS