|2020-06-15|
GIS, Mapy
Nowy portal pogodowy IMGW-PIB
Po 13 latach od debiutu Pogodynki – strony Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prezentującej prognozę pogody w Polsce – przyszedł czas na zmiany. Interdyscyplinarny zespół specjalistów z IMGW-PIB stworzył nowy serwis wykorzystujący wszystkie dostępne aplikacje, dane meteorologiczne, numeryczne modele pogody i sposoby prezentacji pogody – meteo.imgw.pl.
Precyzja prognozy Pierwsze, co rzuca się w oczy, to funkcjonalność, intuicyjność nawigacji, przejrzystość i czytelność serwisu. Zastosowano nową identyfikację wizualną Instytutu, w tym kolorystykę i typografię. Po wejściu na główną stronę serwisu prezentowana jest krótkoterminowa prognoza pogody z numerycznych modeli pogody IMGW o zróżnicowanej rozdzielczości czasoprzestrzennej. Dostępne są modele mezoskalowe: AROME – o rozdzielczości przestrzennej 2 km, WRF-METEOPG 2,5 km (współpraca z Politechniką Gdańską/CI TASK), COSMO 2,8 km, ALARO 4 km, COSMO 7 km oraz globalny GFS 0º25 (opracowywany przez amerykańską agencję National Centers for Environmental Prediction). Dane zawierają podstawowe, najważniejsze informacje – temperaturę, ciśnienie, prędkość wiatru, opad, wilgotność i temperaturę punktu rosy. Lokalizację można zmieniać, korzystając z okna wyboru – „wpisz miejscowość”. Instytut prezentuje też prognozę synoptyczną, która jest wynikiem analizy synoptyka i powstaje na bazie danych zbieranych z sieci pomiarowych IMGW-PIB oraz prognoz numerycznych. Wyświetla się ona w tym samym oknie co numeryczna i zawiera prognozę 5-dniową.
Alerty dla każdej miejscowości W głównej części strony znajduje się też tzw. pasek informacyjny – to panel z bieżącymi ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW-PIB, a po prawej stronie dwa boksy z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi. Po kliknięciu w jeden z nich wyświetla się mapa z aktualnymi alertami i rejonami, na jakich obowiązują.
Serwisy tematyczne Na stronie znajdują się też boksy z przekierowaniem do serwisów tematycznych IMGW-PIB. To prowadzone przez naukowców i analityków Instytutu specjalne podstrony, gdzie znajdują się sprawdzone i specjalnie dobrane dane pogodowe pozyskane metodami bezpośrednimi i teledetekcyjnymi. Serwisy podają: sytuację hydrologiczną w kraju, informacje dla lotnictwa (serwis został przygotowany przez Meteorologiczną Osłonę Lotnictwa Cywilnego – MOLC IMGW-PIB), dane meteorologiczne dla obszaru Morza Bałtyckiego, informacje dla rolnictwa oraz na temat prognoz suszy. Udostępniona została też biometeorologiczna ocena pogody zawierająca informacje o wpływie pogody na samopoczucie oraz dane i mapy dotyczące klimatu w Polsce i zanieczyszczenia powietrza.
Mapy dynamiczne IMGW-PIB przygotował tzw. dynamiczny serwis map meteorologicznych, który w atrakcyjny sposób prezentuje szereg danych i stan atmosfery nad Polską. Dostępne są prognozy pogody ze wszystkich mezoskalowych numerycznych modeli Instytutu. Poza danymi modelowymi, prezentowane są wizualizacje map radarowych i satelitarnych. W serwisie można śledzić zmiany pogodowe w obrębie całego kraju i państw sąsiadujących, a po wybraniu interesującej nas miejscowości pokazuje się meteogram z aktualną prognozą dla wybranej lokalizacji. Ponadto Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB przygotował wizualizacje zdjęć satelitarnych, które prezentują aktualny stan zachmurzenia i zawartości pary wodnej w atmosferze. W połączeniu z produktami radarowymi, takimi jak: odbiciowość, prawdopodobieństwo wystąpienia gradu czy suma opadów, a także danymi o wyładowaniach atmosferycznych z systemu PERUN, tworzą zintegrowaną, precyzyjną i dokładną informację o pogodzie.
Zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym Kolejną nowością w serwisie IMGW-PIB jest monitoring i prognoza zanieczyszczenia powietrza. Funkcja ta umożliwia bieżącą obserwację jakości powietrza i występowania alergenów, np. pyłków traw i brzóz. Dane pochodzą z konsorcjum, z którym współpracuje Instytut – Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i bazują na modelach numerycznych jakości powietrza. Serwis IMGW prezentuje: ilość ozonu w troposferze, zawartość dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla oraz pyłów PM10 i PM2.5.
Strona powstała wewnątrz Instytutu w ciągu zaledwie 6 miesięcy i jest rezultatem pracy informatyków, analityków i specjalistów komunikacji. Wkrótce będzie dostępna bezpłatna aplikacja na smartfony i urządzenia mobilne w sklepach Google i Apple.
Źródło: IMGW-PIB
|