Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-04-23| Teledetekcja

Pożar nad Biebrzą skartowany

W związku z trwającym od 19 kwietnia pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym w ramach Europejskiego Serwisu Copernicus do zarządzania kryzysowego (emergency.copernicus.eu) uruchomiono usługę „natychmiastowego kartowania”.


Pożar nad Biebrzą skartowany <br />
Przybliżony zasięg pożaru
Przybliżony zasięg pożaru
Pożar nad Biebrzą skartowany <br />
Rozkład przestrzenny alarmów pożarowych wygenerowanych z sensora VIIRS w okresie ostatnich 7 dni
Rozkład przestrzenny alarmów pożarowych wygenerowanych z sensora VIIRS w okresie ostatnich 7 dni

Celem usługi jest wsparcie zarządzania kryzysowego bezpośrednio po katastrofie. W jej ramach w trybie natychmiastowym pozyskiwane, przetwarzane i analizowane są dane satelitarne oraz inne dostępne geoprzestrzenne dane rastrowe i wektorowe.
Usługa została uruchomiona na prośbę Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Przybliżony zasięg pożaru został opublikowany 22 kwietnia o godz. 19.20.

O intensywności pożaru świadczą liczne alarmy pożarowe (tzw. „hotspoty”) generowane na podstawie temperatury powierzchni Ziemi rejestrowanej przez sensory satelitarne VIIRS i MODIS. Rozkład przestrzenny „hotspotów” można przeanalizować, korzystając z portalu Global Wildfire Information System; GWIS to inicjatywa realizowana w ramach programu Copernicus we współpracy z NASA.

Na podstawie „hotspotów” da się precyzyjnie określić lokalizację pożaru, gdyż wystarczy, że 1% piksela będzie zajęty przez bardzo intensywny pożar, aby cały piksel został oznaczony jako „hotspot”. Należy również pamiętać, że obecność chmur i gęstego dymu uniemożliwiają detekcję pożaru. Ponadto zbyt małe, krótkotrwałe i mało intensywne pożary mogą zostać pominięte.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama