wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-23| Teledetekcja

Pożar nad Biebrzą skartowany

W związku z trwającym od 19 kwietnia pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym w ramach Europejskiego Serwisu Copernicus do zarządzania kryzysowego (emergency.copernicus.eu) uruchomiono usługę „natychmiastowego kartowania”.


Pożar nad Biebrzą skartowany <br />
Przybliżony zasięg pożaru
Przybliżony zasięg pożaru
Pożar nad Biebrzą skartowany <br />
Rozkład przestrzenny alarmów pożarowych wygenerowanych z sensora VIIRS w okresie ostatnich 7 dni
Rozkład przestrzenny alarmów pożarowych wygenerowanych z sensora VIIRS w okresie ostatnich 7 dni

Celem usługi jest wsparcie zarządzania kryzysowego bezpośrednio po katastrofie. W jej ramach w trybie natychmiastowym pozyskiwane, przetwarzane i analizowane są dane satelitarne oraz inne dostępne geoprzestrzenne dane rastrowe i wektorowe.
Usługa została uruchomiona na prośbę Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Przybliżony zasięg pożaru został opublikowany 22 kwietnia o godz. 19.20.

O intensywności pożaru świadczą liczne alarmy pożarowe (tzw. „hotspoty”) generowane na podstawie temperatury powierzchni Ziemi rejestrowanej przez sensory satelitarne VIIRS i MODIS. Rozkład przestrzenny „hotspotów” można przeanalizować, korzystając z portalu Global Wildfire Information System; GWIS to inicjatywa realizowana w ramach programu Copernicus we współpracy z NASA.

Na podstawie „hotspotów” da się precyzyjnie określić lokalizację pożaru, gdyż wystarczy, że 1% piksela będzie zajęty przez bardzo intensywny pożar, aby cały piksel został oznaczony jako „hotspot”. Należy również pamiętać, że obecność chmur i gęstego dymu uniemożliwiają detekcję pożaru. Ponadto zbyt małe, krótkotrwałe i mało intensywne pożary mogą zostać pominięte.

Źródło: IGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS