wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-21| Geodezja, Prawo, Kataster

SGP apeluje do rządu o łatwiejszy dostęp do KW

W związku z pracami nad nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece Stowarzyszenie Geodetów Polskich zwróciło się do ministra sprawiedliwości, by zapewnić geodetom łatwiejszy dostęp do ksiąg wieczystych.


SGP apeluje do rządu o łatwiejszy dostęp do KW

Prezes SGP Janusz Walo podkreśla, że przy wykonywaniu wielu prac geodezyjnych geodeci są zobowiązani do badania ksiąg wieczystych, ponadto w wielu przypadkach ich akta okazują się jedynym wiarygodnym źródłem informacji o przebiegu granic nieruchomości. Niestety, w obecnym stanie prawnym sądy rejonowe w różny sposób odnoszą się do wniosków geodetów o dostęp do KW. „Zdarzają się przypadki poważnych trudności w uzyskaniu tego uprawnienia. Przeszkody te negatywnie wpływają na sposób wykonywania zawodu geodety, wydłużają czas realizacji prac geodezyjnych, podwyższają ich koszty, ale także hamują proces obrotu nieruchomościami oraz wstrzymują inwestycje budowlane, w tym ważne dla interesu publicznego” – podkreśla Janusz Walo. Dlatego zwraca się do ministra sprawiedliwości, by w art. 36 ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece rozszerzyć listę podmiotów mogących przeglądać te dokumenty o osobę posiadającą uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.

Prezes SGP postuluje także ułatwienie geodetom dostępu do portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste. Jak wyjaśnia, wykonawcy modernizacji EGiB muszą przejrzeć niekiedy nawet kilka tysięcy KW, tymczasem serwis EKW często blokuje masowe przeglądanie tych dokumentów, wyświetlając komunikat o wykryciu nietypowego ruchu z sieci komputerowej. „Bezpieczny dostęp dla geodety realizującego prace na rzecz Skarbu Państwa mógłby odbywać się np. poprzez platformę ePUAP. Państwo miałoby kontrolę nad pobieraniem KW przez geodetów i jednocześnie geodeci mogliby wykonać zlecone prace” – uważa Janusz Walo.

Prezes SGP przesłał jednocześnie list do głównego geodety kraju z prośbą o wsparcie powyższych postulatów. Podkreśla w nim, że ograniczenia w dostępnie geodetów do KW stały się szczególnie dokuczliwe w czasie pandemii. Wykonawcy zostali bowiem praktycznie pozbawieni możliwości wykonywania opracowań prawnych, między innymi wynikających z przepisów ws. podziałów i rozgraniczeń nieruchomości.

Grochem o ścianę?

Warto przypomnieć, że to już kolejny apel branży geodezyjnej o ułatwienie dostępu do KW. W ostatnich latach apelowali o to m.in.: Geodezyjna Izba Gospodarcza, Zarząd Główny SGP, a w zeszłym roku Apel 45 wspólniez GGK Waldemarem Izdebskim. Ministerstwo Sprawiedliwości pozostaje jednak nieugięte i po raz kolejny odpowiada, że obowiązujące przepisy są w pełni wystarczające, by z jednej strony geodeci mogli sprawnie realizować swoje obowiązki, a z drugiej – by księgi wieczyste były odpowiednio chronione. Jeśli zaś chodzi o dostęp do EKW, resort uważa, że rozwiązaniem problemu powinno być zapewnienie wykonawcom prac geodezyjnych dostępu do systemu ZSIN, ale to leży już w gestii GGK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
sgp Jeszcze nigdy stowarzyszenie nie było tak jednomyślne z GGK. Przypominam, że to stowarzyszenie ma służyć branży a nie być ramieniem zbrojnym GGK. Nie ma co marzyć o tym, że będą obiektywni - koledzy z jednej ławki.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Geodeci będą mieli dostęp do KW gdy zawód geodety, a właściwie mierniczego, będzie zawodem zaufania publicznego. A do tego SGP nie dopuści.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
No właśnie... co niektórzy jak ognia unikają merytorycznej dyskusji. GGK wpadnie na forum pokrzyczy i jak dostaje konkretne pytania lub zarzuty to znika na parę tygodni. Powiedzieć słowo krytki na SGP to oburzenie albo nawet hejt ale ani słowa konkretów. Sprawa dostępu do KW od paru lat jest wyjaśniana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ciągle tak samo, a w kolejnych pismach o ten dostęp ani słowa odniesienia do tych wyjaśnień. Tak jakby nikogo nie interesowały argumenty, przepisy czy zasady. Wiadomo, u nas w geodezji one się nie liczą, liczy się władza. Ale w innych branżach, poniżej pewnych standardów, przynajmniej starają się, nie schodzić. No ale w geodezji wystarczy na zarzuty odpowiedzieć, że są niedorzeczne i już, wystarczy mieć władzę i ma się rację. I cała branża wygląda zgodnie z zasadą - jaki pan, taki kram.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ojojoj Panie Jarku, ale się pan nadął. Żeby coś tam Panu nie pękło. Takie knucie i mącenie to musi być strasznie wyczerpujące zajęcie. Na szczęście jakoś sprawy toczą się swoim biegiem niezależnie od humorów P. Formalewicza i kilku innych osób.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
ludki z SGP a czemu szanowne ludki z SGP nie apelują z taką gorliwością o zniesienie uprawnień?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE Panie Jarku, to normalne dla grup trzymających władze. W momencie przedstawiania argumentów niewygodnych stosują zasady dialektyki erystycznej.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
Może wskażcie Panowie z SGP.... ...miejsce, w którym kłamię lub knuję? Może nie mam racji twierdząc, że obowiązujące zapisy prawne nie ograniczają nam dostępu do ksiąg wieczystych i ich akt? Może nie mam racji, że prominentne osoby z SGP prowadzą szkolenia i kursy? Może kłamię twierdząc, że sprawą powszechną w Małopolsce od wielu lat jest prywatne sporządzenie synchronizacji przez osoby z administracji geodezyjnej, na podstawie której są ujawniane zmiany w KW, a następnie EGiB? Zwykli geodeci uprawnieni tacy jak ja mają już po prostu dość sytuacji, w której każda zmiana prawa jest przeciwko nam. Jest coraz gorsza. Dziwicie się z mojej frustracji, a fakty są takie, że zarówno za kadencji Pana Bujakowskiego, jak i Pana Izdebskiego, tylko Wy popieraliście projekty zmian. Już zapomnieliście? A obecny stan faktycznej władzy w geodezji, która ma na cokolwiek wpływ łącznie ze stanowieniem prawa to : GGK - członek SGP, wszyscy WINGiK'i - członkowie SGP, większość geodetów powiatowych - członkowie SGP. Też kłamię i pluję?
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE ziomal i inni , po prostu mamy już dość na Was robić.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
~ziomal Szkoda Twojej energii naprawdę. P. Formalewicz po porostu inaczej nie potrafi. On musi pluć, obrażać, słać inwektywy, spiskować i knuć. A przede wszystkim musi wymądrzać się publicznie. Bo tylko on ma jedyny słuszny patent na geodezję. Tylko jego racja jest ważna. Jakim to trzeba być malutkim i zakompleksionym człowiekiem ?
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
ciężki kaliber A cóżeś Ty Panie Jarku tyle wycierpiał przez SGP, że tak upatrujesz w tej organizacji tyle zła. Może to, że ma czasem inne zdanie, niż Pan? Nikt nie ma recepty na mądrość. Chyba, że Pan tak myśli o sobie. SGP ma takie same prawa od wielu lat, jak Pana otoczenie aktywistów. Tak samo ma prawo i organizuje szkolenia, jak Pana otoczenie. Tak samo, jak Pana otoczenie, uczestniczy w komisjach egzaminacyjnych. Ma, lub może Pan mieć taki wpływ na kształt geodezji, jak ma SGP. Wśród Was też jest wielu uprawnionych. Ale to Wy macie receptę na wszystko. Niech Pan więc przestanie pluć na innych, którzy myślą inaczej niż Pan. Czas wziąć się raczej do roboty. Czy ktoś z władz SGP wypowiadał się publicznie i tak napastliwie w stosunku do Pana i Pana otoczenia? Ileż trzeba wycierpieć, żeby tak złośliwie wypowiadać się o tych, którzy myślą nieco inaczej. A może to po prostu zazdrość? Proszę zwrócić uwagę na to, że nawet tak podirytowany, nie kieruję wobec Pana złośliwości. Potrafi Pan tak?
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
GGK w jednej z publicznych wypowiedzi stwierdził... ...że opracowanie takich dokumentów jak wykaz synchronizacyjny nie podlega zgłoszeniu. Zapytaj go na piśmie...zapewne potwierdzi. Skoro nie jest potrzebne zgłoszenie do wykonania pracy geodezyjnej, to po co Ci uprawnienia? Uprawniony geodeta wykonujący samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji potrzebuje odpowiednie uprawnienia do kierowania i nadzorowania pracami geodezyjnymi. Nie ma pracy geodezyjnej, nie potrzebujesz uprawnień. Między innymi dlatego w dużej części Małopolski urzędnicy zatrudnieni w administracji geodezyjnej w sposób nagminny sporządzają wykazy synchronizacyjne, co jak widać oficjalnie zalegalizował GGK. To tylko stwierdzenie, a nie komentarz. Na komentarz szkoda klawiatury i palców.
 6 
 7 
odpowiedz zgłoś
synchro czy do wykonania wykazu synchronizacyjnego potrzebne są uprawnienia ?
odpowiedz zgłoś
o dostępie do KW ciąg dalszy... Sposób graficzny dotyczący służebności jest przedstawiany na mapach do celów prawnych. A wszystkie te dokumenty znajdują się w aktach ksiąg wieczystych. Ktoś próbuje wmówić opinii społecznej, ze geodeta nie może wykonać usługi zgodnie z prawem, bo sądy wieczysto-księgowe mu nie pozwalają? Jeżeli tak faktycznie jest, to moim zdaniem należy złożyć skargę na przewodniczącego sądu, a nie wnosić o zmianę prawa. Bo jako jacyś tam przedstawiciele środowiska, zwyczajnie nas ośmieszacie. GGK ma prawo nie znać się specyfice naszej pracy. Ale wśród Was w SGP jest przecież wielu uprawnionych, którzy mimo wszystko powinni znać przepisy wynikające z kodeksu cywilnego i prawa związanego z geodezją. No cóż. Sami sobie przynosicie wstyd w środowisku. Dla mnie geodeta uprawniony, mający problemy w księgach wieczystych jest zwykłym nieudacznikiem. O GGK tego nie powiem, bo on chociaż potrafi dbać o własne interesy. Jak jeszcze długo? Zobaczymy.
 6 
 7 
odpowiedz zgłoś
SGP apeluje do rządu o dostęp do KW. Czy to jakiś żart? Jeżeli sądy wieczysto-księgowe sprawiają jakiekolwiek problemy geodetom uprawnionym, to po prostu nie przestrzegają obowiązującego prawa. Przecież to Wy z SGP organizujecie różnego rodzaju kursy i szkolenia. To Wy egzaminujecie kandydatów na uprawnienia. I w publiczny sposób przyznajecie się do tak żenująco niskiej znajomości prawa? Geodeta uprawniony wykonujący zlecenie, ma nie tylko prawo, ale i obowiązek badać akta ksiąg wieczystych. Ma wystarczająco duży interes prawny, aby mieć do nich nieograniczony dostęp. Nie chce już wdawać się w szczegóły i pisać o sposobie wykonywania dokumentacji do celów prawnych, gdzie w końcowym efekcie te dokumenty stanowią podstawę wpisu do KW. Podam najprostszy z możliwych przykładów. Wszyscy (mam nadzieję) wiemy, że mapa do celów projektowych w określonych sytuacjach musi zawierać informacje o służebnościach. Służebności są zazwyczaj w sposób opisowy przedstawiony w umowach notarialnych lub orzeczeniach sądowych. ...cdn.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
Pan GGK szykuje złote medale dla zasłużonych wspieraczy. Szykujcie klapy.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
@ Nie tylko w Łodzi jest problem z badaniem KW. W moim powiecie tylko geodeci zatrudnieni w starostwie mogą bez problemów badać kw i robić podziały. Zresztą dostęp do materiałów w ośrodku teraz też mają tylko oni.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Słuszne wystąpienie. Geodeci posiadający uprawnienia zawodowe powinni mieć nieograniczony dostęp do eKW oraz do akt ksiąg wieczystych.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
@geodeta Ale art. 24b ust. 1 pkt 5 nie dotyczy wykonawców tylko organów prowadzących EGiB i to mamy już dostępne w każdym systemie do prowadzenia EGiB. Trzeba też obiektywnie przyznać, że jest to dostępne dzięki działaniom obecnego GGK i jego uporowi, bo wcześniej nie mieliśmy takiej komunikacji.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
zaprawdę Walka o to trwa już od 8 lat. A ZSiN może tu być rozwiązaniem i taki był pomysł i idea i jest to w art. 24b ust. 1 pkt 5 zapisane. Tylko zależy jakie są priorytety władzy ? Publikacja numerów na geoportalu czy zapewnienie profesjonalistom realizującym prace geodezyjne dostępu do narzędzi jakimi jest centralny system KW włączony do ZSiN i dostępne w ten sposób KW. Taka jest prawda.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
To prawda Na przykład w Łodzi i okolicznych sądach jest wielki problem żeby móc obejrzeć spokojnie mapy które są w księgach
 6 
odpowiedz zgłoś
20 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS