|2020-04-21|
Geodezja, Prawo, Kataster
SGP apeluje do rządu o łatwiejszy dostęp do KW
W związku z pracami nad nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece Stowarzyszenie Geodetów Polskich zwróciło się do ministra sprawiedliwości, by zapewnić geodetom łatwiejszy dostęp do ksiąg wieczystych.
Prezes SGP Janusz Walo podkreśla, że przy wykonywaniu wielu prac geodezyjnych geodeci są zobowiązani do badania ksiąg wieczystych, ponadto w wielu przypadkach ich akta okazują się jedynym wiarygodnym źródłem informacji o przebiegu granic nieruchomości. Niestety, w obecnym stanie prawnym sądy rejonowe w różny sposób odnoszą się do wniosków geodetów o dostęp do KW. „Zdarzają się przypadki poważnych trudności w uzyskaniu tego uprawnienia. Przeszkody te negatywnie wpływają na sposób wykonywania zawodu geodety, wydłużają czas realizacji prac geodezyjnych, podwyższają ich koszty, ale także hamują proces obrotu nieruchomościami oraz wstrzymują inwestycje budowlane, w tym ważne dla interesu publicznego” – podkreśla Janusz Walo. Dlatego zwraca się do ministra sprawiedliwości, by w art. 36 ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece rozszerzyć listę podmiotów mogących przeglądać te dokumenty o osobę posiadającą uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
Prezes SGP postuluje także ułatwienie geodetom dostępu do portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste. Jak wyjaśnia, wykonawcy modernizacji EGiB muszą przejrzeć niekiedy nawet kilka tysięcy KW, tymczasem serwis EKW często blokuje masowe przeglądanie tych dokumentów, wyświetlając komunikat o wykryciu nietypowego ruchu z sieci komputerowej. „Bezpieczny dostęp dla geodety realizującego prace na rzecz Skarbu Państwa mógłby odbywać się np. poprzez platformę ePUAP. Państwo miałoby kontrolę nad pobieraniem KW przez geodetów i jednocześnie geodeci mogliby wykonać zlecone prace” – uważa Janusz Walo.
Prezes SGP przesłał jednocześnie list do głównego geodety kraju z prośbą o wsparcie powyższych postulatów. Podkreśla w nim, że ograniczenia w dostępnie geodetów do KW stały się szczególnie dokuczliwe w czasie pandemii. Wykonawcy zostali bowiem praktycznie pozbawieni możliwości wykonywania opracowań prawnych, między innymi wynikających z przepisów ws. podziałów i rozgraniczeń nieruchomości.
Grochem o ścianę?
Warto przypomnieć, że to już kolejny apel branży geodezyjnej o ułatwienie dostępu do KW. W ostatnich latach apelowali o to m.in.: Geodezyjna Izba Gospodarcza, Zarząd Główny SGP, a w zeszłym roku Apel 45 wspólniez GGK Waldemarem Izdebskim. Ministerstwo Sprawiedliwości pozostaje jednak nieugięte i po raz kolejny odpowiada, że obowiązujące przepisy są w pełni wystarczające, by z jednej strony geodeci mogli sprawnie realizować swoje obowiązki, a z drugiej – by księgi wieczyste były odpowiednio chronione. Jeśli zaś chodzi o dostęp do EKW, resort uważa, że rozwiązaniem problemu powinno być zapewnienie wykonawcom prac geodezyjnych dostępu do systemu ZSIN, ale to leży już w gestii GGK.
JK
|