|2019-08-12|
Prawo
Resort sprawiedliwości: geodeci nie będą mieć lepszego dostępu do KW
Nie wydaje się uzasadnione podejmowanie działań legislacyjnych, które miałyby zapewnić geodetom łatwiejszy dostęp do akt ksiąg wieczystych – odpowiada Apelowi 45 Michał Szczepański, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
GGK popiera Apel 45
„Zmiana ustawy o księgach wieczystych i hipotece w taki sposób, aby geodeci uprawnieni (podobnie jak notariusze) mieli bezpośredni dostęp do zbiorów dokumentów ksiąg wieczystych” – to jeden z 9 postulatów Apelu 45 wyszczególnionych w porozumieniu 6 organizacji geodezyjnych. Dążąc do realizacji tego wniosku, Komitet Wykonawczy Apelu 45 wystosował do resortu sprawiedliwości pismo, w którym wezwał do podjęcia działań mających znieść bariery legislacyjne i biurokratyczne utrudniające geodetom profesjonalny dostęp do akt ksiąg wieczystych i portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste. Przypomnijmy, że dziś, by geodeta mógł uzyskać dostęp do akt KW, musi wykazać interes prawny. Obostrzenie to nie dotyczy jednak notariuszy.
Co ważne, główny geodeta kraju Waldemar Izdebski oficjalnie poparł postulat Apelu 45. „Taka zmiana jest niezwykle istotna, zważywszy na wskazywane w tym zakresie trudności napotykane przez geodetów przy sporządzaniu dokumentacji do celów prawnych i postępowań administracyjnych, w tym również związanych z procesem inwestycyjnym, i mających wpływ na aktualizację ewidencji gruntów i budynków, która, obok ksiąg wieczystych, jest państwowym rejestrem w zakresie informacji o nieruchomościach” – podkreśla GGK.
Geodeta to nie notariusz
Ministerstwo Sprawiedliwości pozostaje jednak nieugięte i po raz kolejny odpowiada, że obowiązujące przepisy są w pełni wystarczające, by z jednej strony geodeci mogli sprawnie realizować swoje obowiązki, a z drugiej – by księgi wieczyste były odpowiednio chronione. Michał Szczepański wymienia trzy powody, dla których wykonawcy prac geodezyjnych nie powinni mieć dostępu do akt KW analogicznie jak notariusze:
- Notariusze działają jako osoby zaufania publicznego, natomiast obowiązujące przepisy takiego statusu geodetom wprost nie przyznają.
- Notariusze są ustawowo zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej – takiego obowiązku nie wprowadzono jednak wobec geodetów.
- Notariusze odgrywają szczególną rolę w zapewnieniu bezpiecznego obrotu nieruchomościami oraz w samym postępowaniu wieczystoksięgowym. Z tych względów ta grupa zawodowa została w drodze wyjątku zwolniona z obowiązku każdorazowego wykazywania się interesem prawnym.
MS: obecne przepisy nie stwarzają barier
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zgadza się ponadto z argumentami Apelu 45, że obecne przepisy rodzą bariery legislacyjne i biurokratyczne w dostępnie do KW. W ocenie Michała Szczepańskiego na mocy obowiązującego prawa dostęp do akt KW, w tym wykazanie interesu prawnego, nie musi być dla geodetów ani czasochłonne, ani kosztowne. „Stosowanie przepisów o wglądzie do akt ksiąg wieczystych w odniesieniu do tej grupy zawodowej, w szczególności zaś interpretacja ww. pojęcia [interesu prawnego – red.] nie powinny zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości rodzić w praktyce problemów, takich jak sugerowane w ww. wystąpieniu. Nadmieniam, iż prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości analizy informacji rocznych prezesów sądów apelacyjnych o działalności sądów na obszarze apelacji nie potwierdzają, aby w działalności administracyjnej sądów występował tego rodzaju problem” – argumentuje Michał Szczepański.
W liście do Apelu 45 przypomina również, że – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom geodetów – w regulaminie urzędowania sądów powszechnych przewidziano, że prezes sądu okręgowego może ustalić w porozumieniu z organizacjami geodezyjnymi określone dni i godziny udostępniania akt KW. MS nie dostrzega zatem potrzeby nowelizacji przepisów w kierunku proponowanym przez Apel 45.
Jeśli chodzi o dostęp geodetów do EKW, Michał Szczepański zwraca uwagę na przepisy dotyczące zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), a także na udostępnienie przez MS dwie e-usługi przeznaczone dla ZSIN. Pierwsza pozwala pobrać numery KW dla miejscowości, powiatu, gminy oraz całego wydziału KW. Natomiast druga dla podanych numerów KW zwraca w formacie XML treść działu I-O oraz II tych ksiąg. „Główny Geodeta Kraju powinien wnioskującemu podmiotowi, organizacjom i stowarzyszeniom geodezyjnym i kartograficznym udostępnić ww. usługi za pomocą dedykowanego systemu ZSIN” – twierdzi Michał Szczepański. Dlatego w jego ocenie nie wydaje się uzasadnione zmienianie prawa w tym zakresie.
Pełna treść pisma MS do Apelu 45
JK
|