wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-29| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

GIG do Gowina: ułatwcie dostęp do ksiąg wieczystych!

W liście do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej ponownie zwraca się o ułatwienie geodetom dostępu do ksiąg wieczystych.


GIG do Gowina: ułatwcie dostęp do ksiąg wieczystych!

Jak pisze Bogdan Grzechnik, przez wiele lat geodeci, podobnie jak notariusze i sędziowie, mieli prawo do przeglądania akt ksiąg wieczystych czy zbiorów dokumentów bezpośrednio w archiwach, bez żadnych ograniczeń. Tymczasem w świetle obowiązujących przepisów geodeta, tak jak każdy interesant z ulicy, musi udowodnić swój interes prawny, żeby sprawdzić stare mapy, zbadać przebieg granic itp.

Oprócz tego każdy sąd ustala własne zasady i kryteria, którym muszą się podporządkować geodeci, aby uzyskać zgodę na zbadanie akt ksiąg wieczystych. Na uzyskanie takiej zgody czeka się najczęściej kilka lub kilkanaście dni. Jeśli geodeta uprawniony ma już taką zgodę, okazuje się, że np. w Warszawie może otrzymać w ciągu jednego dnia akta zaledwie 5 ksiąg, a przejrzeć w ciągu 8 godzin mógłby 25-30 ksiąg. „Proszę sobie wyobrazić inwestycję drogową, gdzie do zbadania mamy tysiąc ksiąg. Łatwo policzyć, ile czasu potrzeba na te czynności i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego występują opóźnienia przy realizacji inwestycji” – argumentuje Bogdan Grzechnik.

Poprzednie pismo w tej sprawie Izba wystosowała do ministerstwa we wrześniu 2011 roku. W odpowiedzi przedstawiciel resortu Grzegorz Wałejko napisał, że obowiązujące w tej kwestii przepisy zawierają optymalne rozwiązanie i nie wymagają nowelizacji. Co więcej, stwierdził on, że geodeta – w świetle obowiązujących przepisów – nie jest, tak jak notariusz, zawodem zaufania publicznego. Grzegorz Wałejko zasugerował, że rozwiązaniem problemu może być jedynie zwracanie się geodetów do poszczególnych sądów z prośbą o ułatwienie dostępu do ksiąg.

Prezes GIG zwraca jednak uwagę, że nie rozwiąże to problemu. Argumentuje także, że obowiązujące przepisy pośrednio wskazują geodetę jako zawód zaufania publicznego. Stąd ponownie zwraca się o nowelizację ustawy, tak aby umożliwić wykonawcom prac geodezyjnych bezpośredni dostęp do ksiąg wieczystych.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS