wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-15| GIS, Mapy

Wspólne mapowanie obiektów noclegowych Łodzi

8 kwietnia odbyła się MapoFaktura – wydarzenie on-line, którego celem była weryfikacja i uzupełnienie informacji o obiektach noclegowych działających w Łodzi w zasobach OpenStreetMap. Wzięli w nim udział zarówno doświadczeni edytorzy map, jak i nowicjusze w tej dziedzinie.


Wspólne mapowanie obiektów noclegowych Łodzi

MapoFaktura została zrealizowana za pomocą aplikacji Discord. Spotkanie on-line rozpoczęło się od krótkiej prezentacji dr. Tomasza Napierały z Uniwersytetu Łódzkiego na temat wpływu epidemii koronawirusa na działalność sektora hotelarskiego w Łodzi. Warsztaty na temat edycji w OpenStreetMap poprowadził Włodzimierz Bartczak ze Stowarzyszenia OSM Polska.

Mapowanie rozpoczęło się od rozdzielenia obiektów noclegowych między uczestnikami; posłużyła do tego aplikacja Trello. Wcześniej zgromadzone dane na temat obiektów noclegowych zamieszczono w bazie na Google Sheets. Korzystając z niej, uczestnicy MapoFaktury edytowali istniejące lub wprowadzali nowe obiekty do OpenStreetMap. Przygotowanie bazy było wspólnym wysiłkiem studentów II roku studiów magisterskich kierunku turystyka i rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim oraz kadry Łódzkiej Organizacji Turystycznej.
Uczestnicy MapoFaktury mieli również za zadanie zweryfikować dostarczone dane. Jeśli zdiagnozowali błąd, sporządzali raport o tym w Google Docs. Na koniec wracali do aplikacji Trello, aby oznaczyć obiekt noclegowy jako zmapowany.

Uczestnicy MapoFaktury zmapowali łącznie 154 obiekty noclegowe działające w Łodzi. Niektóre z nich były już zaznaczone na mapie, jednakże wymagały korekty danych. Pozostałe należało wprowadzić do zasobów OSM. Oprócz nadania nazwy obiektu i ulokowania na mapie uczestnicy wydarzenia wpisywali podstawowe informacje dotyczące obiektu, takie jak: adres, numer telefonu, strona internetowa, adres e-mail, kategoryzacja obiektu noclegowego, liczba pokoi i łóżek.

Głównym organizatorem MapoFaktury byli studenci II roku studiów magisterskich kierunku turystyka i rekreacja na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego wraz z dr. Tomaszem Napierałą. W wydarzenie zaangażowały się również m.in.: Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska, Łódzka Organizacja Turystyczna oraz Komisja Geografii Turyzmu Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Źródło: PTG


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Aktualizacja za darmo Bez przetargu :)
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS