wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-08| Prawo, Kataster

Główny geodeta kraju odpiera zarzuty prezesa UODO

GGK Waldemar Izdebski zapowiedział, że zaskarży postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zabraniające ujawniania numerów ksiąg wieczystych na Geoportalu.


Główny geodeta kraju odpiera zarzuty prezesa UODO

W ocenie GGK postanowienie UODO jest błędne, nieuzasadnione przepisami o ochronie danych osobowych, a jednocześnie szkodliwe dla wszystkich obywateli korzystających z urzędowego serwisu Geoportal.gov.pl. „Numery KW, podobnie jak numery rejestracyjne samochodów, nie są danymi o osobach, ale oznaczeniami rzeczy. Nie są więc danymi osobowymi, a w konsekwencji prezes UODO nie jest uprawniony do działania w tym zakresie. Co więcej, numery ksiąg wieczystych są publicznie dostępne w ewidencji gruntów i budynków i udostępniane bardzo szeroko” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie GUGiK.

Podkreślono w nim również, że z obowiązujących od wielu lat przepisów wynika, że numer KW różni się od danych osobowych właściciela nieruchomości (takich jak: imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL czy adres zamieszkania). O ile bowiem numery KW są jawne i dostępne bez ograniczeń, o tyle dane osobowe są udostępniane tylko na wniosek. W ocenie GGK prezes UODO nie ma zatem uprawnienia do wydania jakichkolwiek postanowień czy decyzji dotyczących numerów ksiąg wieczystych.

„Warto zwrócić też uwagę na to, że Główny Geodeta Kraju nie zbiera w ramach swojej działalności samodzielnie, ani tym bardziej nie publikuje, numerów ksiąg wieczystych. Numery ksiąg wieczystych – niezbędne do wiarygodnego ustalenia aktualnego stanu prawnego danej nieruchomości – przechowywane są w starostwach powiatowych w ewidencji gruntów i budynków. To też starostowie decydują o tym, jaki zakres danych udostępnić w ramach serwisu Geoportal.gov.pl i czy do tych danych należy także numer księgi wieczystej” – podkreśla w komunikacie GUGiK. W jego załączniku opublikowano ponadto trzy wyroki sądów administracyjnych potwierdzające argumentację GGK (sygn. akt I OSK 131/17, II SA/Po 1165/17 oraz III SA/Lu 1147/14).

GGK zaznacza ponadto, że decyzja prezesa UODO ma charakter bardzo niekonsekwentny. Pominął on bowiem w ramach swojej aktywności działania szeregu portali komercyjnych udostępniających odpłatnie numery ksiąg wieczystych w analogiczny sposób, tyle że za opłatą. Ponadto numery ksiąg wieczystych nadal pozostaną widoczne w usługach sieciowych wielu powiatów.

Choć GGK podjął decyzję o zaskarżeniu postanowienia UODO do sądu administracyjnego, zgodnie z prawem musi mu się na razie podporządkować. Dlatego w okresie obowiązywania zakazu na stronach Geoportalu w miejscu numeru księgi wieczystej wyświetlana będzie informacja „Numery ksiąg wieczystych zostały ukryte na podstawie postanowienia Prezesa UODO nr DKN.5112.13.2020 z dnia 6 kwietnia 2020 r. do czasu wydania decyzji administracyjnej w toczącym się postępowaniu”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Czyżby użytkownik przedstawiający się RODO to stan umysłu używający słów skamleć to ...... :)
odpowiedz zgłoś
Mnemosyne Nie masz racji. Kiepski z Ciebie lekarz, ponieważ Ty chciałbyś leczyć objaw, a nie przyczynę choroby. A przyczyną jest publikacja danych osobowych w EKW, za którą odpowiada MS. Poza tym GGK nie publikuje numery PESEL. On jedynie piwiązał rejestr EGIB z rejestrem PESEL. Rozumiem, że teraz będziesz obwiniać GGK za wszystko. Może za uciążliwości wynikające z panującej epidemii również?
 6 
 7 
odpowiedz zgłoś
Nie byłoby problemu gdyby GGK poddał się kontroli i proces był transparentny i opisany w prawie. Ale nie poddał się i proces jest znany tylko przez GGK i producentów oprogramowania. Teraz mówimy też o bazie PESEL którą przetwarzają na całą Polskę, też ma tam nie być danych osobowych bo GGK nie pasują ?
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
Mnemosyne Nie byłoby problemu z odpytywaniem gdyby w EKW nie było danych osobowych. Na problem trzeba spojrzeć szerzej, a nie tylko przez pryzmat Geoportalu.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Jaskółko tu nikt nie mówi o KW i ustawowym dostępie do wglądu jednej księgi mówimy o automatycznym dostępie BEZ NADZORU do DANYCH w systemie KW dotyczącym CAŁEJ POLSKI w formie odpytywanych w tysiącach usługach sieciowych. I o odmowie kontroli tego procesu przez UODO który chroni dane osobowe obywateli. Sam powiat miński odpytuje co miesiąc 50 tysięcy razy NKW, w październiku zrobił to 110 tysięcy razy, jak myślisz ile jest tam działek i ksiąg że muszą przetwarzać takie ilości informacji ?
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
Mnemosyne Naprawdę nie zauważasz tego, że GGK publikując numery KW na Geoportalu ukrócił patologię polegającą na możliwości kupowania danych z egzotycznych serwerów ?
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Mnemosyne Oczywiście obecnie numer KW pozwala jednoznacznie zidentyfikować osobę. Ale tu jest problem w rejestrze EKW, a nie w Geoportalu. Z EKW powinny zniknąć PESEL oraz imiona rodziców osób fizycznych. A to jest zadanie dla MS. Przecież znając nr działki i tak mogę kupić sobie nr KW i pozyskać dane, które są na serwerach w egzotycznych krajach. To jest realny problem, z którym należy się zmierzyć.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
UODO reprezentuje interes państwa czyli obywateli. Z wiadomości na stronie GUGiKu z 20 lutego 2020 roku: "Liderem w wykorzystaniu udostępnionej komunikacji (EGIB z NKW via ZSIN) jest powiat miński z liczbą ponad 110 000 zapytań. Prawdopodobnie usługa została wykorzystana do systemowego odpytania bazy EKW celem weryfikacji posiadanych danych." Tutaj Jaskółeczko nie chodzi o to, że GGK daje link dla Kowalskiego który zajrzy do KW, tutaj chodzi o to że KTOŚ w setkach tysięcy te dane odpytuje automatycznie a te dane to min imię, nazwisko, PESEL. To się szanowna Jaskółko i GGK według RODO nazywa przetwarzanie danych osobowych. I ten właśnie PROCES prawdopodobnie chciał skontrolować UODO. Proces realizowany przez powiat miński i jego jakiś system, na jakimś serwerze zapewne powiatu, nieprawdaż ?
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Mnemosyne Zmień prawo. Trzeba tylko wygrać wybory lub konkurs na odpowiednie stanowisko. Więc w czym problem ? Do dzieła. Ale póki co mamy takie prawo, że KW są jawne czy to się komuś podoba czy nie. I przywołanie jakichś pojedynczych incydentów kompletnie do mnie nie przemawia. Liczy się interes państwa i obywateli,a nie interes pojedynczych osób.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
A przewrotnie odpowiem Ci że nie słyszałaś żeby komuś stała się krzywda bo GGK nie wpuścił UODO które by to skontrolowało. Wcześniej była taka sprawa że też nikomu nie działa się krzywda i nagle po pewnym audycie wyszło że u pewnego komornika pytania w setkach tysięcy leciały. Kojarzysz ? Bez audytu by nie wyszło.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Bo nie wiesz Jaskółko gdzie ucho przyłożyć. Widać UODO słyszy lepiej.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Mnemosyne Jak Ci nie pasuje, że KW są jawne to zmień prawo. Cóż Ci stoi na przeszkodzie ? Odpowiem przewrotnie. Przez jakiś czas numery KW były publikowane na Geoportalu i jakoś nie słyszałam, źeby z tego powodu komuś się stała krzywda. To o co ten lament ? Czy chodzi tylko o to aby komuś dokopać ? Żenujące naprawdę.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Jaskółka jak masz przeczucia to wyrocznią delficką zostań, nie było wcześniej ogólnie dostępnego i nie było problemu. Nie było rejestru geodetów z nazwiskami to tylko jeden na konferencjach krzyczał na przedstawicieli GUGiK, nie przyjmował żadnych argumentów, i trzaskał głośno w Wiśle drzwiami ciągnąc za sobą krawaty z walizki którą widać pakował w stanie silnego wzburzenia. Zgadnij kto to i co obecnie robi ? I czy dalej krzyczy ?
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Dziwne przeczucie mnie ogarnia, że gdyby numery KW nie były publikowane na Geoportalu to zaraz odbył by się tu hejt dlaczego nie są ... Panie GGK jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim pogodził.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
Pomyślmy czy w rejestrze geodetów imię nazwisko i imię ojca jest daną osobową ? Mogę pobrać całego Excela z takimi osobami. Podstawa prawna jest albo zgoda ?
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Co jest daną osobową? Czy np. numer buta jest daną osobową? Przecież przepisy wyraźnie określają katalog informacji, które są danymi osobowymi. Jakoś numeru KW tam nie ma. To już jakiś obłęd z tą ochroną danych osobowych można zaobserwować.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
O właśnie na jakiej podstawie prawnej GGK publikuje rejestr geodetów uprawnionych ? To jest bardzo dobre pytanie. Jeśli nie ma podstawy prawnej - człowiek musi się na to zgodzić. Czy GGK posiada zgody osób których dane opublikował ?
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
Hmmm. A czy numer uprawnień zawodowych jest daną osobową. Przecież GGK publikuje również rejestr geodetów uprawnionych. Wygląda na to, że lekarz psychiatra jest teraz bardzo dobrym zawodem.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
Pytanie do poinformowanych Czy numer KRS jest daną osobową? Przecież na jego podstawie dochodzę do nazwiska, PESELA i innych?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
cytat z Jaskółki - "GGK publikuje na Geoportalu jedynie numer KW"
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do prawda A gdzie ja napisałam, że GGK publikuje numery KW samodzielnie ? On jest publikuje przy użyciu baz że że Starostw, czyli nie samodzielnie. Nie konfabuluj "prawdo".
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
Nieprawda cytując powyższe tłumaczenia: "Warto zwrócić też uwagę na to, że Główny Geodeta Kraju nie zbiera w ramach swojej działalności samodzielnie, ani tym bardziej nie publikuje, numerów ksiąg wieczystych.."
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Fakty są takie, że KW są jawne. Przepisy o ochronie danych osobowych zostały złamane przez MS, które publikuje nr PESEL pozwalający na jednoznaczną identyfikację osoby. GGK publikuje na Geoportalu jedynie numer KW. Klikając w ten numer przenosimy się już do rejestru, który jest zawiadywany przez MS. To kto narusza przepisy ?
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
Propozycja i wspominanie najbliższej okazji to rozumiem informacja że obecny GGK ma być niebawem odwołany ? :)
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
do wynurzenia Przypominam, że dziś Wielki Piątek, zachęcam do wstrzemięźliwości
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
Panie technicznie ma Pan rację na wszystkich możliwych płaszczyznach. Wspieram Pana. Jedyne co może Pan dziś zrobić, to potraktować swoje wystąpienia jako swoiste listy otwarte i przy najbliższej okazji wystartować w konkursie na GGK. Tylko w ten sposób będzie mógł Pan wcielić w życie prawe zasady działania, których dziś nikt nie chce od Pana usłyszeć. Chyba, że Pan stchórzy i nie podejmie takiego wyzwania, wtedy będziemy wiedzieli, że celem jest zrobienie zamieszania a nie dobrej roboty.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Acha jak wchodziłem na stronę integracji geoportalu nie dostałem komunikatu wymaganego prawem o przetwarzaniu danych, także nie zgodziłem się na profilowanie i przetwarzanie moich danych w tym cookie. Teraz już może GGK podejdzie do tematu poważniej i taki komunikat umieści czy znowu się będzie później żalił na goeforum jak to urzędy go biją ?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Nie działają 0213, 0463, 0404, 0407, 1808, 2205, 2808, 2263, 2262, 1004, 2201 możecie sobie sprawdzić zarzucający mi kłamstwo. GUGiK wydający dziesiątki miliony przez ostatnie lata na infrastrukturę, serwisowany za miliony przez np. Oracle i firmy wspierające musi używać OVH ? A gdzie umowa ? A może umowa jest na jakąś spółkę prywatną ?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
o matko jak baba. Państwowe złe bo SLA niskie, prywatne złe bo prywatne. To co GUGIK ma hostować serwisy na serwerze marszałka pomorskiego, żeby było dobrze? Nie, w ogóle nie powinien nic hostować. Wtedy nie byłoby o co zapytać:)
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Wielki PIątek to czas zadumy i wyciszenia. Ja postanowiłem tak czynić, Pan niech pisze dalej. Niedługo być może ujrzymy pytanie czy prezydent Polski został wybrany we właściwy sposób. Pozdrawiam
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Ponawiam pytanie gdzie mogę znaleźć na BIP GUGiKu umowy z tym providerem, na jaką kwotę i w ramach jakiego zamówienia publicznego ?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Jest brak usług, bo GUGiK nie potrafi utrzymać w kupie swojej ewidencji usług na geoportalu i są tam adresy które nie działają (znakomita większość tego który podałem), natomiast zapytania i działające na OVH urzędowe usługi wymuszone na powiatach przesyłające KW jak najbardziej się w temacie powyższym mieszczą. Nie wiem co wspólnego ze sprawą ma wielki piątek jeśli już mówimy o tematach pobocznych.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
@technicznie i do czego były potrzebne te kłamstwa?
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
do technicznie czy tak, usługa jednak działa nie ma 404, narracja się sypnęła, więc atakuje Pan dalej. Wielki Piątek
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
ps nie korzystam z usług providera państwowego. SLA w takich providerach mi nie odpowiada. A co to SLA to już sobie doczytajcie Henryki, Ludwiki, Marciny albo inne Dominiki.
 2 
odpowiedz zgłoś
A może pan podać dla odmiany kiedy GUGiK zawarł umowy z tym providerem, na jaką kwotę i w ramach jakiego zamówienia publicznego ?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
techniczne czy może Pan podać nazwę wewnętrznego providera państwowego z którego usług pan korzysta? Zapewne Pan Karol po drugiej stronie bo po raz kolejny na poprawną odpowiedź niezgodną z założeniami leci inny temat.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Dzięki ip: 54.38.128.32 netname IP SD-HG-10G-WAW1-W03A provider OVH - hostowane przez zewnętrznego providera prywatnego - tak żeby to było jasno i klarownie napisane. Serwer tego providera może być np. na Seszelach bo pakiety lecą przez Francję panie GGK. Podziwiam argumenty panie GGK.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
hmm http://services.gugik.gov.pl/cgi-bin/1201 ?? u mnie działa
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Wziąłem kilka pierwszych z ewidencji usług geoportalu i widzę 404. To chyba znaczy, że nie działają.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
technicznie działają, działają nic się nie zmieniło - trzeba sprawdzić zanim się napisze.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
To dzisiejsza zagadka - skoro GGK taki jest pewien, a UODO się myli to czemu usługi WMS z danych EGiB, które zapewnia GUGiK czyli http://services.gugik.gov.pl/cgi-bin/(teryt powiatu) nie działają ? Wyłączamy OVH żeby śladu nie było ? :)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Do Jaskolka KW jest jawe czyli nie podlega ograniczeniom ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nie zminia to faktu ochrony danych osobowych do których dostęp ma właściciel lu podmiot posiadający interes prawny. To są proste sprawy .... A GGK "odpierajac" poprzez twierdzenie bo inni też grzeszą może nawet gorzej - to trochę jak żart. Najgorszy możliwy sposób obtony - mam nadzieje ze organy Państwa skłonią inny organ do stosowania prawa. Tak jak jest to w przypadku każdego obywatela.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
A co ma zaraza do tej sprawy ? Tak wiem jedyny wysoki to ten z brodą z wielkim JA na czole.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
Oko za oko A Ciebie nawet taka niespotykana od bardzo dawna zaraza nie jest w stanie skłonić do żadnych refleksji ? Strasznie nisko upadłeś mały człowieku. Można być niskim, ale nie można być małym.
 8 
 6 
odpowiedz zgłoś
Droga Jaskółko nie dalej jak kilka lat temu niejaki dr Izdebski wtedy jeszcze prezes stołecznej firmy zgłosił do prokuratury tego i owego. I strasznie się z tego cieszył. Tak więc niech pocieszy się też i on z tego co gotował innym skoro to takie dla bliźnich zabawne. Fajnie jest ?
 6 
 10 
odpowiedz zgłoś
Szanowni hejterzy i malkontenci cieszący się tak bardzo z kłopotów bliźniego swego przypominam Wam, że w Polsce księgi wieczyste są jawne i to jest zagwarantowane prawem. Trzeba być osłem albo oślicą, żeby tego nie rozumieć. A na ten szczególny czas polecam Wam nowy film Jana Komasy "Hejter - Sala samobójców".
 8 
 9 
odpowiedz zgłoś
@ Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Ktoś kto wskazuje na łamanie prawa, na legislację dla partykularnych celów grup biznesowo-towarzyskich i wskazuje dowody nazywany jest hejterem. Jaki interes narodowy jest w tym żeby mapa zasadnicza była prowadzona w każdym powiecie w innym formacie? dodam że formaty nie są interoperacyjne.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@armael Niestety tacy są wśród nas, że im gorzej tym lepiej, bo mogą bardziej narzekać i imponować swoją przenikliwością umysłu:-)
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
dygresja - "Smutne to Szanowni Geodeci. Łamana jest nasza ustawa Pgik. Przecież doskonale wiecie że jeszcze niedawno każdy kto tylko chciał nr kw w powiecie dostał. A teraz leją was a Wy się jeszcze z tego cieszycie. Szanujmy się drodzy Państwo." Na 99% wiem kto to napisał. Koledzy forumowicze nie ukrywajcie swojej płci, przecież kobiety naczelnicy powiatowi też mogą brać udział w dyskusji - koniec dygresji
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
to miłe jak bardzo się przemęcza sekcja dętą hejterów prezesa klubu Tęcza. Nie śpią nie jedzą, nie ustaną ani chwili, tylko wtykają szpilki, to nie ludzie to wilki.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
@Powiatowy "To też starostowie decydują o tym, jaki zakres danych udostępnić w ramach serwisu Geoportal.gov.pl i czy do tych danych należy także numer księgi wieczystej? ? podkreśla w komunikacie GUGiK." Chyba czytamy inną bajkę. No cóż, ale takie mamy czasy, co innego piszą, co innego myślą. Ale pochlebców i klakierów nigdy nie brakuje.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Czy GGK się za kogoś chowa? Nie sądzę, bo stwierdzenie "Co więcej, numery ksiąg wieczystych są publicznie dostępne w Ewidencji Gruntów i Budynków i udostępniane są bardzo szeroko. Z obowiązujących od wielu lat przepisów wynika, że numer księgi wieczystej różni się od danych osobowych właściciela nieruchomości (takich jak dane: imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL czy adres zamieszkania). O ile bowiem numery ksiąg wieczystych są jawne i dostępne bez ograniczeń, o tyle dane osobowe ? udostępniane tylko na wniosek. W ocenie GGK Prezes UODO nie ma zatem uprawnienia do wydania jakichkolwiek postanowień, czy decyzji dotyczących numerów ksiąg wieczystych." - na choiwanie się nie wygląda.
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
Przypominam, że to WI zinformatyzował nasz kraj, dlatego czapki z głów i nie macie prawa podważać kompetencji wielkiego człowieka.
odpowiedz zgłoś
Nie ładnie Czy starosta, ten czy ów, opracował standard WMS dotyczący EGiB czy Pan GGK. Na co najmniej 3 spotkaniach ze służbą geodezyjną robi Pan sobie połajanki wobec tych, którzy nie udostępnili KW, podobnie jak tych, którzy nie reagują na zaproszenie na spotkanie. Zachowanie belfra. Ale teraz kryć się za cudze plecy? To nie ja to starosta!!! Wstyd. Teraz to nie belfer wychodzi, a przestraszony Jasio.
 9 
odpowiedz zgłoś
mn racja towarzyszu, na barykady! A jak już skończymy rewolucyję, to stworzymy nasze lepsze firmy geoinformatyczne i będzie sukces na miarę Janowa.
 2 
odpowiedz zgłoś
wszystko jest ok GGK działa zgodnie z linią partii i rządu i "bez żadnego trybu" publikuje numery KW oraz nie dopuszcza do kontroli, więc widocznie jest swój
 7 
odpowiedz zgłoś
@ Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze. W nowym obywatelskim projekcie ustawy PGiK są zapisy uniemożliwiające prowadzenie map w jakiś dziwnych plikakach .map. Czas najwyższy na wprowadzenie jednolitych standardów, koniec z dyktatem firm geoinformatycznych i bogacenia się prezesów kosztem ludzi pracy.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
A zamiast tyle gadać i się spierać, to można było w ramach "niezbędnych" zmian w prawie geodezyjnym, czyli tej nieszczęsnej nowelizacji przepychanej kolanem, załatwić i sprawę publikowania numerów, i dostępu geodetów do do akt KW. Ciekawe że ważniejsza była prognozowana data zakończenia prac geodezyjnych albo czerwona pieczątka a nie konkretne problemy, które pozostały nie rozwiązane. Wie ktoś dlaczego?
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
~wasal prezes nigdy się nie myli vide jak ten inny prezes. Prezes to dziś jak dawniej Dyrektor w latach 80-tych. Wtedy chciałem być takim dyrektorem (nie ważne czego). Jak ktoś się zwracał do kogoś per Panie Dyrektorze to wówczas prestiż społeczny rósł.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Panie Karolu wiemy, że ciężko siedzieć w domu i nic nie napisać, ale dla zdrowia warto chociaż wyjść na balkon i przewietrzyć umysł.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Przekleję to "Główny Geodeta Kraju nie zbiera w ramach swojej działalności samodzielnie, ani tym bardziej nie publikuje, numerów ksiąg wieczystych. Numery ksiąg wieczystych ? niezbędne do wiarygodnego ustalenia aktualnego stanu prawnego danej nieruchomości ? przechowywane są w starostwach powiatowych w Ewidencji Gruntów i Budynków. To też STAROSTOWIE DECYDUJĄ O TYM, jaki zakres danych udostępnić w ramach serwisu www.geoportal.gov.pl i czy do tych danych należy także numer księgi wieczystej." Rozumiem że teraz starostowie mogą wyłączyć usługi dla geoportalu ?
 7 
odpowiedz zgłoś
. Czy to możliwe że pan prezes się myli?
 5 
odpowiedz zgłoś
brawo uodo czekam spokojnie jak Y z obywatelem zaczną za jakieś pół roku-rok skamleć, ze mają kontrolę z UODO, że nie przechowują dokumentów do prac w szafach pancernych i nie informowali uczestników rozgraniczenia o przetwarzaniu ich danych osobowych. No i bach kwota kary dla przedsiębiorcy jest 200 razy większa niż dla urzędu. Wtedy się wspólnie pośmiejemy:D
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
I dobrze mu tak. Niech teraz Izdebski udowadnia, że nie jest wielbłądem, nie dochodzi swojej "racji". My to mamy na codzień. Niech poczuje jak to jest. Powinien jeszcze za całe to postępowanie zapłacić z własnej kieszeni tak jak my płacimy. Dobrze mu tak
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Brawo Brawo UODO, tylko czemu tak późno, nie mogę już słuchać GGK jak lekceważy kolejne przepisy. Ciekawe kiedy prokuratura zabierze się za naruszanie dyscypliny finansów publicznych przy udostępnianiu materiałów zasobu za pomocą ePODGIK.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
jakie to szczęście że mamy geoforum i jego komentarze. Ekspertów więcej liż na Eletrodzie, a i o północy można ego nie raz podładować. Brawo redakcja, tak trzymać. W tych trudnych czasach miejsce, gdzie ludzie mogą wylać swoje frustracje jest towarem pierwszej potrzeby.
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
KW Cały problem się zaczął od kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości w systemach elektronicznych Ksiąg Wieczystych zaczęło publikować nr PESEL. Księgi są jawne ale nie musi w EKW być publikowany nr PESEL. Jedna rzecz do zrobiebnia - Ministerstwo ukrywa nr Pesel i problemu nie ma. A tak kilka urzędów pracuje i mieli. Panie GGK trzymam kciuki bo uważam że powszechny dostęp do informacji to podstawa rozwoju i bezpieczeństwa.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
~do no cóż Masz niestety rację, przykre. Pycha kroczy przed upadkiem.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
i skończą się telefony z GUGiK ponaglające powiaty aby mapka była cała na niebiesko
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Znasz przypadek jak ten, gdy ktoś nie wpuścił kontroli UODO bo nie zgadzał się z interpretacją urzędu odpowiedzialnego za ochronę danych osobowych - przy okazji narażając się na zarzuty ? GGK, powiaty i producenci oprogramowania mogą spodziewać się kontroli przetwarzania rejestru PESEL. Teraz każda analiza ryzyka skieruje UODO do kontroli przetwarzania tego rejestru gdzie żadnych kontrowersji nie będzie.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
A zrzucenie potencjalnej winy na starostów, w sytuacji nacisków na udostępnianie i decyzji o publikowaniu ze strony GGK, świadczy o osobie GGK. Jak, to niech każdy już sobie sam rozsądzi.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
uodo Problem publikacji czy udostępniania numerów KW każdemu bez względu na posiadany interes jest dość stary i znany. Już było kilka spraw w WSA i NSA gdzie rozstrzygano czy można wydać każdemu wypis z rejestru gruntów z numerem KW bez pozostałych informacji o właścicielach. Niestety orzecznictwo w tym zakresie jest niejednorodne nawet na poziomie NSA. Jeśli tak jest to UODO powinien podjąć działania w celu wyeliminowania takiego stanu poprzez podejmowanie inicjatyw mających na celu zmianę obowiązujących przepisów w celu ich ujednolicenia i uściślenia. Nie można na pewno karak kogoś tylko dlatego że przepisy są niejasne, niespójne i niezrozumiałe. Mało tego, kwestia publikacji numerów KW była nawet poruszana w prasie ogólnokrajowej.... więc teraz ja się pytam: czy jakiś prokurator w tym kraju czytając Rzeczpospolitą podjął działania w celu zaprzestania łamania przepisów które podlega sankcjom karnym?? Cała sytuacja niestety świadczy tak naprawdę na niekożyść UODO.
 2 
odpowiedz zgłoś
To początek jak Wójtowie i Burmistrzowie zobaczą jak GGK czy Geosystem przetwarza dane EMUiA i EGiB to ktoś będzie miał duże problemy. Zapewne właściciele rejestrów nie mają wiedzy o tych nadużycia i w dodatku dane te prezentowane są za pieniądze publiczne na serwerach poza infrastrukturą GUGiK
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Geodezja to jednak specyficzny obszar bo nic tu nie dział, ani ochrona danych osobowych, ani konstytucja dla biznesu, ani tarcza antykryzysowa, ba nawet prawo własności ...
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
Wybory korespondencyjne Mówi to Panom coś?
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
@czytelnik Szanowny Czytelniku, należy szanować prawo a nie szanować się. To że załatwiał Pan coś w powiecie to zasługuje na potępienie.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Smutne to Szanowni Geodeci. Łamana jest nasza ustawa Pgik. Przecież doskonale wiecie że jeszcze niedawno każdy kto tylko chciał nr kw w powiecie dostał. A teraz leją was a Wy się jeszcze z tego cieszycie. Szanujmy się drodzy Państwo.
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
Tak mm geodeci-ludzie wślizgnęli się do GUGiKu przebrali za GGK i odmówili kontroli UODO żeby biedak miał problemy. Następnie napisali absurdalną odpowiedź pogrążającą powiaty i w międzyczasie oświadczyli do protokołu dlaczego odmawiają kontroli przez co wytworzyli dowód w sprawie.Tak wszystko przez tych geodetów-ludzi i ich nieodpowiedzialnego zachowania.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ Ta pierwsza afera w której geodeci-ludzie pracy wysłali list do premiera Rzeczypospolitej dotyczący załatwiania biznesowych spraw przy pomocy ustawy to mnom fszczonsnela. Teraz gdy łamane są podstawowe prawa do zachowania prywatności każdego obywatela to jestem fszczonsniety. Fachowcy od dawna wskazywali na łamanie prawa i zasad konstytucji. Za autorytarne rządy to my już dziękujemy. Czas na zmiany.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Starosta wyciągnął pismo GGK z zaleceniami dostosowania się do wytycznych usług przeglądania GUGiK przy kontroli UODO, i od razu poszli do GUGiKu, który nie wpuścił kontroli. Efekt: dostał po pierwsze zawiadomienie do prokuratury po drugie postanowienie zabezpieczające. A wszystko przez cytuję za stroną UODO "Zgodnie z zakresem wskazanym w upoważnieniach imiennych planowana kontrola miała na celu zbadanie procesu udostępniania przez Głównego Geodetę Kraju za pośrednictwem portalu internetowego GEOPORTAL2 danych osobowych z ewidencji gruntów i budynków." - całego PROCESU udostępniania, wystarczy spojrzeć na np. IP usługi zbiorczej żeby wiedzieć przed czym broni się GGK. Głupio robi przetwarzając rejestr PESEL bo dopiero teraz zaczną się tam kontrole.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Usp coś tu nie gra UODO napisał cyt.:" ... W toku kontroli ustalono, że Starosta Jarociński nie publikuje na ww. portalu danych osobowych z ewidencji gruntów i budynków, lecz dane z przedmiotowej ewidencji (w tym numery ksiąg wieczystych) na podstawie zawartego porozumienia przekazuje Głównemu Geodecie Kraju, który pozyskane w ten sposób informacje udostępnia na portalu GEOPORTAL2. a w komunikacie GGK pisze cyt.:" Warto zwrócić też uwagę na to, że Główny Geodeta Kraju nie zbiera w ramach swojej działalności samodzielnie, ani tym bardziej nie publikuje, numerów ksiąg wieczystych" i tu najważniejsze GGK pisze cyt.:"To też starostowie decydują o tym, jaki zakres danych udostępnić w ramach serwisu Geoportal.gov.pl" więc jak to jest Starosta decyduje co udostępnia w Geoportalu, czy GGK przejął dane ponieważ Starosta nie posiada infrastruktury i publikuje za niego, bez jego wiedzy. Już sam nie wiem:(
 7 
odpowiedz zgłoś
Pan prezes zapomniał że dane dla portali z kajmanów sam dostarcza takimi akcjami i usługami, wystarczy spojrzeć na statystyki które świadczą o intensywnym harvestowaniu tych danych. W świetle tego zastanawiająca jest decyzja o odmowie poddania się kontroli. Pan prezes zapomina też o jednej małej rzeczy, jeśli usunął KW z geoportalu, powinien usunąć też zapis o możliwości przesyłania KW z usług sieciowych powiatów czyli zmienić specyfikację dla usług EGiB z powiatów.Nie zrobiłtego więc teraz każdy powiat który wystawia KW znajdzie się na celowniku UODO.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
hehe "szereg portali komercyjnych" - to GGK sam porównuje rządowy portal z jakimiś szemranymi stronkami z Cypru czy Kajmanów, które mają numery KW wyciągnięte na lewo? Jak to miał być argument na obronę, to coś nie do końca wyszedł. Tak samo analogia z tablicami też nietrafna. Numery tablic są jawne, ale żeby dojść do właściciela to trzeba być Policją (w każdym razie podmiotem uprawnionym), a system CEPIK nie łapie się na "powszechnie dostępne źródło". Dostęp do sytemu EKW ma każdy i każdy dojdzie od numeru do osoby.
 5 
 15 
odpowiedz zgłoś
84 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS