Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-11-23 | Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie

Złoty jubileusz profesora Stefana Przewłockiego


Pod hasłem „50 lat pracy naukowo-dydaktycznej prof. zw. dr. hab. inż. Stefana Przewłockiego” odbyło się wczoraj (22 listopada) uroczyste zebranie Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej.

Tym wydarzeniem jubileusz profesora uhonorowali przede wszystkim jego współpracownicy z Politechniki Łódzkiej (z którą związał swoją karierę zawodową), uczniowie, ale także wiele znanych postaci z branży z różnych ośrodków naukowych w Polsce. W uroczystości uczestniczyło blisko 100 osób, wiele nadesłało listy gratulacyjne. Z tej okazji Katedra opublikowała również poświęcony profesorowi Zeszyt Naukowy Politechniki Łódzkiej, seria Budownictwo (nr 56).

Stefan Przewłocki (ur. w 1933 r.) po ukończeniu w 1957 r. studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną jako asystent, a następnie starszy asystent w powołanej w 1951 r. Sekcji Geodezji Stosowanej przy Wydziale Budownictwa Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Łodzi. Kiedy Wydział Budownictwa wraz z Sekcją Geodezji Stosowanej został włączony w skład tworzonego Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej, został zatrudniony w Pracowni Geodezyjnej. W 1965 r., po nadaniu mu stopnia doktora (na WGiK PW), objął stanowisko adiunkta. W 1968 r. mianowany na stanowisko docenta i od 1970 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Inżynierii Komunalnej, z kolei od 1976 r. – dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska. Jednocześnie kierował Zespołem Geodezji i Geometrii Wykreślnej. W 1977 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji inżynieryjno-gospodarczej. Trzy lata później uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk technicznych i objął stanowisko profesora Politechniki Łódzkiej. W 1989 r. uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego. Kiedy w 1992 r. przy Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska powstała Katedra Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej w swym obecnym kształcie organizacyjnym, prof. Stefan Przewłocki został powołany na stanowisko jej kierownika i funkcję tę pełnił do 2003 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Profesor nie rozstał się jednak z uczelnią i pracuje w Katedrze do dziś.
Zainteresowania naukowe profesora obejmują głównie: kartografię tematyczną (w tym kartografię nawigacyjną) oraz geodezję inżynieryjną (przede wszystkim metrologię budowli) oraz metody kształtowania geometrycznego budowli. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 150 publikacji, około 200 referatów i komunikatów, ponad 20 książek i skryptów akademickich. Profesor wypromował 12 doktorów nauk technicznych, recenzował kilkadziesiąt rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz wniosków o tytuł naukowy profesora. Jest członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Był członkiem Komitetu Geodezji PAN (1968-2003), a także (w latach 1997-2002) Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych (obecnie Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów). Współorganizował Wydział Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Inżynierii Środowiska w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie, w którym do dziś pełni funkcję dziekana.


Prof. Stefan Przewłocki (z lewej) odbiera kwiaty z rąk obecnego kierownika Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej PŁ dr. hab. Mariana Czochańskiego

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezji Wyższych Szkół Niepublicznych

W Kutnie (12-13 października) odbyło się spotkanie przedstawicieli kierunków...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
patronem budowniczych mostów jest św. Benezet, założyciel zakonu Fratres Pontifices (Braci Mostowych)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Arctowski (1871-1958)

Henryk Arctowski (1871-1958)
Naukowiec, badacz terenów podbiegunowych. Urodził się 25 lipca 1871 roku w Warszawie w rodzinie Artztów pochodzącej z Wirtembergii (potem spolszczył nazwisko). Uczył się w Inowrocławiu; ale w sytuacji rozwijającego się Kulturkampfu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
121
W literaturze chińskiej pojawiają się pierwsze wzmianki o zjawisku magnetyzmu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2