wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-19| GNSS, Geodezja, Edukacja

Artykuł o interferometrii radarowej nagrodzony

Badacze z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej zostali nagrodzeni trzecim miejscem w konkursie organizowanym przez redakcję miesięcznika naukowego „Przegląd Górniczy”. Doceniono w ten sposób ich artykuł na temat badań z zastosowaniem satelitarnej interferometrii radarowej.


Artykuł o interferometrii radarowej nagrodzony <br />
ZG Rudna (fot. KGHM Polska Miedź)
ZG Rudna (fot. KGHM Polska Miedź)
Artykuł o interferometrii radarowej nagrodzony

W Konkursie im. prof. Bolesława Krupińskiego nagradzane są teksty opublikowane na łamach „Przeglądu Górniczego” upowszechniające doświadczenia kopalń w zakresie działań skutkujących poprawą bezpieczeństwa górniczego i ekonomicznej efektywności eksploatacji złóż. W aktualnej edycji kapituła oceniała artykuły opublikowane w 2019 r.

Trzecim miejscem nagrodzono doktorantkę Karolinę Owczarz i dr hab. inż. Jana Blachowskiego, prof. uczelni z Katedry Górnictwa i Geodezji na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr. Napisali oni artykuł na temat badań przemieszczeń powierzchni spowodowanych wstrząsami górniczymi z zastosowaniem satelitarnej interferometrii radarowej na przykładzie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM). Tekst ukazał się w numerze 1/2019 „Przeglądu Górniczego”. Karolina Owczarz w ramach swojej pracy doktorskiej zajmuje się właśnie możliwościami stosowania tych technik pomiarów w sejsmiczności indukowanej (czyli aktywności związanej z trzęsieniami ziemi na danym terenie spowodowanej działalnością człowieka, m.in. górniczą). Prof. Blachowski jest promotorem doktorantki.

Satelitarna interferometria radarowa to obecnie powszechnie wykorzystywana technika monitorowania ruchów powierzchni Ziemi. Pozwala na pomiary dużych obszarów z dokładnością porównywalną do innych technik pomiarów geodezyjnych, a do tego z kosztem konkurencyjnym do nich. Bazuje na – jak wskazuje sama nazwa – satelitach okołoziemskich, które wyposażone w radar z transmitują w kierunku naszej planety fale elektromagnetyczne odpowiedniej długości oraz odbierają odbity od powierzchni Ziemi sygnał zawierający informacje niezbędne do określenia powstałych przemieszczeń.

W swoim artykule naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przedstawili wyniki pomiarów z wykorzystaniem tej techniki i danych satelitarnych z misji Sentinel-1 do określenia wielkości i zasięgu zmian na powierzchni spowodowanych ingerencją człowieka w górotwór w trakcie prowadzenia działalności górniczej. Określili przemieszczenia powierzchni w linii widoczności satelity powstałe w wyniku wystąpienia trzech wstrząsów, do jakich doszło na terenie LGOM między grudniem 2017 r. a sierpniem 2018 r. (były to wstrząsy o magnitudzie od 3,9 do 4,8).

Do swoich obliczeń badacze wykorzystali metodę różnicowej satelitarnej interferometrii radarowej –DInSAR (Differential Interferometry SAR). Polega ona na tym, że wyznaczenie przemieszczeń następuje pomiędzy dwoma kolejnymi pozyskaniami obrazów radarowych tego samego obszaru. Sygnały zarejestrowane przez antenę odbiorczą mają informacje o amplitudzie i fazie, które w satelitarnej interferometrii radarowej są wykorzystywane do obliczenia geometrii pomiędzy położeniem satelity a obiektem na Ziemi. W oparciu o przestrzenne zależności geometryczne i odpowiednie algorytmy obliczeniowe można określić wartość przemieszczeń powierzchni.

Naukowcy wyliczyli, że w przypadku pierwszego wstrząsu z grudnia 2017 r. (magnituda 4,8) maksymalna wartość obniżenia powierzchni (w linii widoczności satelity) wyniosła ponad 8 cm, a deformacja objęła teren o powierzchni około 2,3 na 2,5 km. Z kolei wstrząs z lipca 2018 r. (magnituda 4,5) spowodował obniżenie terenu o maksymalnie 7 cm, a deformacja objęła obszar około 1,8 na 1,8 km. Przy trzecim ze wstrząsów (magnituda 3,9) badacze nie zidentyfikowali wyraźnego obszaru deformacji na powierzchni terenu.

Autorzy artykułu potwierdzili więc swoimi wynikami, że technika DInSAR umożliwia określenie przemieszczeń powierzchni spowodowanych wstrząsami wynikającymi z prowadzonej działalności górniczej.

– Zaletą tej metody jest to, że jest stosunkowo prosta i umożliwia obliczenie zmian zachodzących na powierzchni z dokładnością około jednego centymetra. Pozwala ona na szybkie pomiary na bardzo rozległych obszarach, co nie jest możliwe tradycyjnymi metodami geodezyjnymi, które jednak wymagają czasu. Dzięki niej możliwe są też pomiary „wstecz”, czyli sięgnięcie do danych z przeszłości i wykonanie na nich obliczeń – tłumaczy Karolina Owczarz. – Jej ograniczeniem jest natomiast, niemożliwy do całkowitego wyeliminowania, wpływ atmosfery na wyniki pomiarów. Jesteśmy jednak przekonani, że satelitarna interferometria radarowa może być traktowana jako technika uzupełniająca i rozszerzająca zakres danych dostarczanych przez służby geodezyjne zakładów górniczych wykorzystujących klasyczne techniki geodezyjne pomiarów powierzchni – dodaje.

Naukowcy z WGGiG podkreślają w swoim tekście także znaczenie faktu, że gromadzona systematycznie baza danych zobrazowań satelitarnych po ich przetworzeniu dostarcza informacji o miejscu i zasięgu deformacji w sytuacji, kiedy nie ma innej możliwości pozyskania takich danych, np. ze względu na nagły i niespodziewany charakter wydarzenia.

Autorzy artykułu zamierzają kontynuować swoje badania – planują przeanalizować zależności przestrzenne między lokalizacją deformacji a prowadzoną działalnością górniczą i budową geologiczną oraz wykorzystać metody satelitarnej interferometrii radarowej bazujące na przetwarzaniu serii zobrazowań radarowych takich jak SBAS (Small BAseline Subset) i PSInSAR (Persistent Scatterer Interferometric Synthetic Aperture Radar).

Źródło: Politechnika Wrocławska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS