wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-08| Geodezja, Prawo

Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi

W ostatnich latach notowaliśmy powolny wzrost liczby wydawanych uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii, jednak ubiegły rok był pod tym względem wyjątkowy.


Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi
Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi
Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi

W latach 2015-2018 liczba wydawanych każdego roku uprawnień wzrosła z 204 do 273, a w 2019 roku wyniosła aż 468 (patrz wykres). Oznacza to powrót do wartości z lat 2013-2014, czyli sprzed wejścia w życie tzw. deregulacji Gowina. Wciąż jednak daleko do poziomu sprzed blisko dekady, gdy dokumentów tych wydawano nawet blisko 900 rocznie. Przypomnijmy: liczba zdobywanych uprawnień mocno załamała się w 2012 roku, gdy w wyniku kontroli MSWiA tymczasowo wstrzymano postępowania kwalifikacyjne.

Postępowania 2019 w liczbach

Jak podaje GUGiK, w ubiegłym roku w postępowaniach kwalifikacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii wzięło udział 785 osób. Spośród nich:

 • 65 osób uzyskało negatywny wynik części wstępnej,
 • 38 osób zrezygnowało lub nie zgłosiło się na egzamin,
 • 1 osoba zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na części wstępnej (nadano jej uprawnienia bez egzaminu w trybie przewidzianym w art. 44a ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego)
 • 681 osób przystąpiło do egzaminu.

W wyniku przeprowadzonego egzaminu 467 osób uzyskało wynik pozytywny, a 214 – negatywny. Przekłada się to na zdawalność na poziomie 68,6%. Ogólnie w wyniku przeprowadzonych w 2019 roku postępowań 283 osoby uzyskały swój pierwszy zakres uprawnień, a 185 osób rozszerzyło posiadane uprawnienia o nowy zakres.

Jedynka niekwestionowanym liderem

Tradycyjnie najwięcej uprawnień przybyło w zakresie 1 (geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjnie i inwentaryzacyjne). Zdobyło je 260 osób, a więc o blisko 90% więcej niż rok wcześniej (patrz tabela). Podobnie (o 84%) wzrosła liczba uprawnień wydanych w zakresie 2 (rozgraniczanie i podziały nieruchomości /gruntów/ oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych), osiągając 160. W przypadku „czwórki” (geodezyjna obsługa inwestycji) przyznano o 12% uprawnień więcej niż w 2018 r. Uwagę zwraca także względnie spory wzrost uprawnień wydanych dla zakresu 7. Przez wiele lat nie przyznawano ich wcale, albo tylko po jednym, tymczasem w 2019 r. dokument ten zdobyły cztery osoby.

Efekty deregulacji wciąż marne

Podobnie jak w latach poprzednich liczba wydanych uprawnień w trybie bez egzaminu (przewidzianym w art. 44a ust. 1 Pgik) jest mizerna. W ubiegłym roku tylko jednej osobie udało się w ten sposób zdobyć uprawnienia (w zakresie 6), a więc tak samo jak rok wcześniej.

Liczby te stoją zatem w sprzeczności z założeniami tzw. deregulacji Gowina, która miała ułatwić dostęp do uprawnień w zakresach 3, 6 i 7, znosząc obowiązek zdawania egzaminu. W praktyce absolwenci mają jednak problem z przedstawieniem wymaganych prawem dokumentów potwierdzających zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Kwestię tę ma rozwiązać nowe rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii, która obowiązuje od 30 września 2019 r. Za rok przekonamy się, czy przepisy te cokolwiek zmieniły.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
heniekk jeśli umiejętność bycia złośliwym i palenia opon wystarcza do bycia w komisji to tez nie rozumiem, dlaczego ich nie zostawiono. W takiej sytuacji czas wyciągać zapas z bagażnika, trochę nafty i na barykady
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
- a teraz połączcie, ten w/w artykuł z cała resztą i co nas czeka jak już nowelizacja wejdzie w życie.
odpowiedz zgłoś
- Czy to kompleks geodezyjnego mesjasza... czy też tylko element czyjeś szachownicy. Tak czy siak otwartymi oczami wszystkiego nie dostrzeżemy.
odpowiedz zgłoś
~jeometra Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam i podziwiam za szerokie horyzonty.
 1 
odpowiedz zgłoś
~Bohdan S. Czyli potwierdzasz ze GGK jest mściwy i za odwołaniem nie stały żadne merytoryczne przesłanki?
 2 
odpowiedz zgłoś
p.s. swoją drogą, skoro autorzy listów i ich poplecznicy doskonale zdają sobie sprawę, że listy były niepokorne i nastawione na konfrontację, to dopiero teraz się dziwią, że po drugiej stronie ,,katolików,, nadstawiających drugi policzek brak? Oh my!
 2 
odpowiedz zgłoś
Leonardo Nie ma co do tego włączać solidarnościowo innych organizacji. Najwidoczniej osoby, które akurat zapisały się do tych dwóch organizacji nie reprezentowały sobą wystarczającego poziomy, aby nadawały się na komisyjnego. Tam trzeba odpytać, sprawdzić test, nie wystarczy być złośliwym i umieć palić opony. Bez obawy, odnajdą się na rynku.
 2 
odpowiedz zgłoś
To posiadanie świadomośćci, że świat realny nie jest ograniczony krawędziami biurka.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
~pseudogeodeta Co to jest "wiedza terenowa" i jak się ją zdobywa ? Pewnie to wiedza tajemna bo nigdzie nie ma bliższych informacji na ten temat. Dzięki za rozbawienie o poranku.
 2 
odpowiedz zgłoś
Jak dobrze wiesz ważne są formy odwołania. To pewnego rodzaju manifestacja.
odpowiedz zgłoś
ble Chyba jednak zemsta. No wszyscy co do jednego byli nic niecwarci ? I ciekawe jakim kryterium oceny wartości kierował się GGK ?
 1 
odpowiedz zgłoś
- to mamy 2 możliwości, albo zemsta albo są nic nie warci.Jeżeli nie powoła następnych do zemsta, jak GGk poprosi o nowych kandydatów to znaczy ,że byli do d...
odpowiedz zgłoś
Podobno Odwołano wszyscy członkowie PTG i LSG zostali odwołani w odwecie za niepokorne listy otwarte. Prezes zastosował sobie zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Jakoś członkowie SGP i GIG, czyli organizacji pokornych nie zostali odwołani. Do tej pory brak zarządzenia na stronie GUGiK w tej sprawie. Czyżby Prezes wstydził się czegoś ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Nikt nie zrezygnował - zostali odwołani. GGK może zachować się solidarnie i odwołać resztę co najwyżej. Rozumiesz ?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
CZYSTKA Przewietrzenie komisji kwalifikacyjnej dotyczy chyba części powołanych. Przedstwaicieli organizacji geodezyjnych wszystkich poza SGP. Chyba że Ci z SGP zachowają się soldarnie i też zrezygnują ... w co wątpię!!! Zobaczymy czy są solidarni jak deklarują zazwyczaj, czy to zwykli TOWARZYSZE.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
uprawnienia Uprawnienia zwykły biznes dla ludzi którzy siedzą w komisjach. Nie mają pojęcia o rynku geodezyjnym który bardzo upada.Nie jest to potrzebne tylko wiedza fachowa techniczna, a w urzędach nas sprawdzają Ci którzy nie mają wiedzy terenowej ani tych śmiesznych uprawnień.
 3 
odpowiedz zgłoś
Po co te uprawnienia? Czy nie lepiej żeby ich w ogóle nie było? Pracuje w Oslo. Tu nie ma takich .
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
czystka :D ludzie, czy nie ma nikogo stojącego z boku, który wam powie że zaczynacie być śmieszni? Czystka? Może jeszcze NKDW? Słychać strzały?
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
@pomiarowy Nie "zna się" tylko zrobiło uprawnienia. To różnica. Nie każdy kto się zna, chciał robić uprawnienia. Z drugiej strony nie każdy kto się zna i by chciał, może je teraz robić. Wynika to z niechlujnie stworzonych przepisów.
 1 
odpowiedz zgłoś
@geo odnośnie upr. 4 Nie wiem jak teraz (nie sprawdzałem) ale jeszcze kilka lat temu na kontraktach drogowych i kolejowych inwestor (GDDKiA i PKP) wymagał aby prace koordynował geodeta z uprawnieniami z zakresu 4. W tym kontekście można stwierdzić, że mając "czwórkę" to "jedynka" jest zbędnym zakresem.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Czystka w Komisji Kwalifikacyjnej. http://www.ozzg.pl/prawo/kowal-zawinil-cygana-powi esili/
 6 
odpowiedz zgłoś
Cyrk Wychodzi na to, że te nasze uprawnienia geodezyjne są bardziej elitarne i prestiżowe niż np. uprawnienia lotnicze... i oczywiście BARDZO POTRZEBNE. Zaiste to olbrzymia odpowiedzialność taki pomiar krawędzi jezdni lub chodnika, a już nawet nie wspomnę o budynkach!!! Ho ho ho ho, trzeba mieć ogromną wiedzę, żeby przedstawić przenajświętszy, jedyny, prawidłowy kontur!
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
~geo Zakres 4 tylko dla hobbistów, GGK szybko odwołał członków komisji może ma podobna siłę przebicia w KPRP i tam bocznymi drzwiami uściślić w prawie GiK co kto może - ciekawie może by się zrobiło na rynku geodezyjnym. Jak u farmaceutów - raban że to ograniczanie swobód ale co PiS dało radę
odpowiedz zgłoś
@ Do czego są potrzebne uprawnienia zakres 4? Obecnie nie ma przepisów prawa które wymagają posiadania takich uprawnień.
 2 
odpowiedz zgłoś
upr Dobre, przez 10 lat na "geodezyjnych pomiarach podstawowych" zna się w tym kraju tylko 10 osób.
 3 
odpowiedz zgłoś
Sukces goni sukces Jest świetnie super z każdym dniem lepiej i nowocześniej. Całkiem jak z tymi drogami.. ciągle budują te drogi tyle, że ... nie ma ku..a dokąd jechać.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
... Jak już piszą, że jest spore zainteresowanie to znaczy,że jest coś na rzeczy. Przecież te uprawnienia są tylko po to żeby podbić pieczątkę, one poza tym nic nie znaczą. I tak każdy robi co chce i jak chce w geodezji, a operaty podpisane przez uprawnionego i tak są kontrolowane przez ludzi bez uprawnień pomimo że uprawnienia nadaje sam GGK. Ktoś mi powie jaki jest inny sens uprawnień geodezyjnych poza tym co napisałem?
 4 
 12 
odpowiedz zgłoś
Sytuacja z uprawnieniami 3,6 i 7, przypomina mi czasy PRL-u kiedy stojąc w restauracyjnej szatni miało się numerek, widziało swój płaszcz a SZATNIARZ (w naszym niechlubnym położeniu GUGiK) twierdził, że nie poda płaszcza bo numerek jest zły. A na prośby i groźby odpowiadał: Nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobi? PRL wiecznie żywy :( i mocno Zabetonowany :(. Ale prawa przyrody mówią Że KROPLA drąży skałę, więc i Beton rozsadzi :)
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
OMG Nie wiem czy śmiać się czy płakać...
 4 
odpowiedz zgłoś
Zmienili nic nie zmieniając. GUGiK jest jak zabetonowany niestety :(
 4 
odpowiedz zgłoś
Dyskryminacja Absolwentów sprzed 2005 roku jak była tak jest.
 4 
odpowiedz zgłoś
Informuję Że nie zmieniły. Znowu zamknęli dostęp do uprawnień otwierając go :(
 5 
odpowiedz zgłoś
egzamin Wile osób chciało podejść do egzaminu przed zmiana przepisów... Stąd ten wzrost. w 2020 będzie mniej chętnych
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
33 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS