Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-08| Geodezja, Prawo

Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi

W ostatnich latach notowaliśmy powolny wzrost liczby wydawanych uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii, jednak ubiegły rok był pod tym względem wyjątkowy.


Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi
Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi
Spory wzrost zainteresowania geodezyjnymi uprawnieniami zawodowymi

W latach 2015-2018 liczba wydawanych każdego roku uprawnień wzrosła z 204 do 273, a w 2019 roku wyniosła aż 468 (patrz wykres). Oznacza to powrót do wartości z lat 2013-2014, czyli sprzed wejścia w życie tzw. deregulacji Gowina. Wciąż jednak daleko do poziomu sprzed blisko dekady, gdy dokumentów tych wydawano nawet blisko 900 rocznie. Przypomnijmy: liczba zdobywanych uprawnień mocno załamała się w 2012 roku, gdy w wyniku kontroli MSWiA tymczasowo wstrzymano postępowania kwalifikacyjne.

Postępowania 2019 w liczbach

Jak podaje GUGiK, w ubiegłym roku w postępowaniach kwalifikacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii wzięło udział 785 osób. Spośród nich:

  • 65 osób uzyskało negatywny wynik części wstępnej,
  • 38 osób zrezygnowało lub nie zgłosiło się na egzamin,
  • 1 osoba zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na części wstępnej (nadano jej uprawnienia bez egzaminu w trybie przewidzianym w art. 44a ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego)
  • 681 osób przystąpiło do egzaminu.

W wyniku przeprowadzonego egzaminu 467 osób uzyskało wynik pozytywny, a 214 – negatywny. Przekłada się to na zdawalność na poziomie 68,6%. Ogólnie w wyniku przeprowadzonych w 2019 roku postępowań 283 osoby uzyskały swój pierwszy zakres uprawnień, a 185 osób rozszerzyło posiadane uprawnienia o nowy zakres.

Jedynka niekwestionowanym liderem

Tradycyjnie najwięcej uprawnień przybyło w zakresie 1 (geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjnie i inwentaryzacyjne). Zdobyło je 260 osób, a więc o blisko 90% więcej niż rok wcześniej (patrz tabela). Podobnie (o 84%) wzrosła liczba uprawnień wydanych w zakresie 2 (rozgraniczanie i podziały nieruchomości /gruntów/ oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych), osiągając 160. W przypadku „czwórki” (geodezyjna obsługa inwestycji) przyznano o 12% uprawnień więcej niż w 2018 r. Uwagę zwraca także względnie spory wzrost uprawnień wydanych dla zakresu 7. Przez wiele lat nie przyznawano ich wcale, albo tylko po jednym, tymczasem w 2019 r. dokument ten zdobyły cztery osoby.

Efekty deregulacji wciąż marne

Podobnie jak w latach poprzednich liczba wydanych uprawnień w trybie bez egzaminu (przewidzianym w art. 44a ust. 1 Pgik) jest mizerna. W ubiegłym roku tylko jednej osobie udało się w ten sposób zdobyć uprawnienia (w zakresie 6), a więc tak samo jak rok wcześniej.

Liczby te stoją zatem w sprzeczności z założeniami tzw. deregulacji Gowina, która miała ułatwić dostęp do uprawnień w zakresach 3, 6 i 7, znosząc obowiązek zdawania egzaminu. W praktyce absolwenci mają jednak problem z przedstawieniem wymaganych prawem dokumentów potwierdzających zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Kwestię tę ma rozwiązać nowe rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii, która obowiązuje od 30 września 2019 r. Za rok przekonamy się, czy przepisy te cokolwiek zmieniły.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS