|2019-12-12|
Geodezja, GIS, Instytucje
Na Radzie IIP o meandrach hydrografii
Wczorajsze posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (z 11 grudnia) poświęcono przede wszystkim danym hydrograficznym. Dyskutowano również o nowelizacji Pgik i zmianach w Geoportalu.
Zagadnienie porządkowania zasobów przestrzennych na temat gospodarki wodnej przybliżył członkom Rady Mateusz Zakrzewski z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jak przypomniał, obecnie w ramach wdrażania krajowej i europejskiej IIP instytucja ta publikuje dane przestrzenne dla tematów:
- hydrografia (mapa podziału hydrograficznego Polski 1:10 000 – MPHP10),
- strefy zagrożenia naturalnego (mapy ryzyka i zagrożenia powodziowego oraz wstępna ocena ryzyka powodziowego),
- gospodarowanie obszarem/strefy ograniczone/regulacyjne i jednostki sprawozdawcze.
W planach na najbliższą przyszłość związanych z IIP oraz INSPIRE Wody Polskie mają m.in.:
- opracowanie ewidencji wód powierzchniowych i spójnego zbioru danych hydrograficznych (obecnie toczy się projekt pilotażowy, który pozwoli wypracować wytyczne w tym zakresie);
- zmianę Prawa wodnego w zakresie przepisów dotyczących prowadzenia Systemu Informacyjnego Gospodarki Wodnej oraz ewidencji wód;
- dostosowanie w ustawie o IIP definicji hydrografii do przepisów unijnych;
- publikację zaległych danych i usług w Hydroportalu (serwisie mapowym prowadzonym przez PGW WP).
W swoim wystąpieniu Mateusz Zakrzewski wspomniał, że mimo coraz powszechniejszego trendu „open data” na razie Wody Polskiej nie planują znoszenia opłat za swoje dane przestrzenne. W toku dyskusji pojawiły się także pytania o wzajemną zgodność rejestrów MPHP10 oraz BDOT10k. W odpowiedzi Mateusz Zakrzewski stwierdził, że systematycznie się poprawia, choć z racji odrębnej specyfiki obu baz wypracowanie stuprocentowej zgodności nie jest możliwe.
Co nowego w Geoportalu?
Tradycyjnym punktem posiedzenia Rady IIP jest przedstawienie przez głównego geodetę kraju nowych warstw i funkcji w Geoportalu. Waldemar Izdebski zwrócił uwagę m.in. na uniwersalną usługę geokodowania. Obecnie obsługuje ona dane adresowe oraz o słupkach drogowych, a niedługo zostanie rozbudowana także o przejazdy kolejowe.
GGK sporo miejsca poświęcił ponadto nowej bazie numerycznego modelu terenu oraz powiązanym funkcjom (np. do odczytu wysokości, generowania profilu terenu czy obliczania objętości mas ziemnych). Jak zapowiedział, w planach GUGiK jest m.in. narzędzie do analiz widoczności.
Kiedy nowe Prawo geodezyjne i kartograficzne?
W kontekście tematu otwierania danych przestrzennych w dyskusji padło pytanie o nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która – jak niedawno informowaliśmy – wypadła z prac legislacyjnych Sejmu. – Wbrew pewnym doniesieniom ustawa wcale nie trafiła do kosza. Znajduje się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pod numerem UD15, gdzie termin jej przyjęcia przez rząd określono na IV kwartał br. – wyjaśnił Waldemar Izdebski.
Następne posiedzenie Rady IIP wyznaczono na 22 stycznia. Jego tematem mają być dane adresowe.
Jerzy Królikowski
|