wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-12| Geodezja, GIS, Instytucje

Na Radzie IIP o meandrach hydrografii

Wczorajsze posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (z 11 grudnia) poświęcono przede wszystkim danym hydrograficznym. Dyskutowano również o nowelizacji Pgik i zmianach w Geoportalu.


Na Radzie IIP o meandrach hydrografii
Na Radzie IIP o meandrach hydrografii

Zagadnienie porządkowania zasobów przestrzennych na temat gospodarki wodnej przybliżył członkom Rady Mateusz Zakrzewski z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jak przypomniał, obecnie w ramach wdrażania krajowej i europejskiej IIP instytucja ta publikuje dane przestrzenne dla tematów:

 • hydrografia (mapa podziału hydrograficznego Polski 1:10 000 – MPHP10),
 • strefy zagrożenia naturalnego (mapy ryzyka i zagrożenia powodziowego oraz wstępna ocena ryzyka powodziowego),
 • gospodarowanie obszarem/strefy ograniczone/regulacyjne i jednostki sprawozdawcze.

W planach na najbliższą przyszłość związanych z IIP oraz INSPIRE Wody Polskie mają m.in.:

 • opracowanie ewidencji wód powierzchniowych i spójnego zbioru danych hydrograficznych (obecnie toczy się projekt pilotażowy, który pozwoli wypracować wytyczne w tym zakresie);
 • zmianę Prawa wodnego w zakresie przepisów dotyczących prowadzenia Systemu Informacyjnego Gospodarki Wodnej oraz ewidencji wód;
 • dostosowanie w ustawie o IIP definicji hydrografii do przepisów unijnych;
 • publikację zaległych danych i usług w Hydroportalu (serwisie mapowym prowadzonym przez PGW WP).

W swoim wystąpieniu Mateusz Zakrzewski wspomniał, że mimo coraz powszechniejszego trendu „open data” na razie Wody Polskiej nie planują znoszenia opłat za swoje dane przestrzenne. W toku dyskusji pojawiły się także pytania o wzajemną zgodność rejestrów MPHP10 oraz BDOT10k. W odpowiedzi Mateusz Zakrzewski stwierdził, że systematycznie się poprawia, choć z racji odrębnej specyfiki obu baz wypracowanie stuprocentowej zgodności nie jest możliwe.

Co nowego w Geoportalu?

Tradycyjnym punktem posiedzenia Rady IIP jest przedstawienie przez głównego geodetę kraju nowych warstw i funkcji w Geoportalu. Waldemar Izdebski zwrócił uwagę m.in. na uniwersalną usługę geokodowania. Obecnie obsługuje ona dane adresowe oraz o słupkach drogowych, a niedługo zostanie rozbudowana także o przejazdy kolejowe.

GGK sporo miejsca poświęcił ponadto nowej bazie numerycznego modelu terenu oraz powiązanym funkcjom (np. do odczytu wysokości, generowania profilu terenu czy obliczania objętości mas ziemnych). Jak zapowiedział, w planach GUGiK jest m.in. narzędzie do analiz widoczności.

Kiedy nowe Prawo geodezyjne i kartograficzne?

W kontekście tematu otwierania danych przestrzennych w dyskusji padło pytanie o nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która – jak niedawno informowaliśmy – wypadła z prac legislacyjnych Sejmu. – Wbrew pewnym doniesieniom ustawa wcale nie trafiła do kosza. Znajduje się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pod numerem UD15, gdzie termin jej przyjęcia przez rząd określono na IV kwartał br. – wyjaśnił Waldemar Izdebski.

Następne posiedzenie Rady IIP wyznaczono na 22 stycznia. Jego tematem mają być dane adresowe.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mapa Hydrograficzna Polski Jak zapowiedział, w planach GUGiK jest m.in. narzędzie do analiz widoczności.(cytat) Mapa Hydrograficzna Polski w skali 1:50 000 1 :10 000 GUGIK, może wtedy zostanie zauważona... Hydrograf

trzymamy ciepło poniższego gościa między nami

Jak mawiał klasyk. Rada broni, Rada radzi, Rada nigdy Cię nie zdradzi

Czy korzystając z okazji mógłbym poprosić Wody Polskie o poprawę nie działających prawidłowo usług ATOM dla Usług pobierania. Nie działa a działało. Poprawność działania mozna sprawdzić używając np. klienta ATOM GUGiKu. Dziękuję.

Doczekamy się może kiedyś id, wersji i przestrzeni nazw w danych MPHP ? Byłoby się do czego odwoływać i jak zarządzać zmianami. W danych na dane.gov.pl w shp nie ma takich informacji a szkoda.

5 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS