Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-11-25| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik trafiła do kosza?

Czy przez zasadę dyskontynuacji projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego wypadł z prac Sejmu? Tak wynika z pisma Kancelarii Sejmu, które opublikował Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów.


Nowelizacja Pgik trafiła do kosza?

Jak już informowaliśmy na Geoforum.pl, nowelizacja Pgik została przyjęta przez rząd 15 października, a 28 października trafiła do Sejmu, gdzie nadano projektowi stosowny numer druku. Sęk w tym ustawa została przesłana do parlamentu na kilka dni przed pierwszym posiedzeniem IX kadencji. Zgodnie z nieformalną zasadą dyskontynuacji powinna ona zatem trafić do sejmowej niszczarki. I faktycznie, po kilku dniach projekt noweli został usunięty z listy aktualnych druków, którymi zajmuje się Sejm.

Na prośbę OZZG ws. nowelizacji wypowiedziała się Kancelaria Sejmu. „Zgodnie z zasadą dyskontynuacji projekty ustaw, nad którymi Sejm i Senat nie zakończyły prac do końca kadencji, nie są przekazywane parlamentowi kolejnej kadencji. Aby projekt mógł być dalej procedowany, należy go ponownie wnieść pod obrady Sejmu” – pisze Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu.

W komentarzu do tego pisma OZZG stwierdza, że zasada dyskontynuacji obowiązuje również w pracach rządu. Nowy rząd musiałby zatem powtórzyć wszystkie prace i etapy legislacyjne, łącznie z konsultacjami społecznymi, co w przypadku noweli Pgik zajęło ponad rok.

Kosz czy recycling?

Redakcja Geoforum.pl zwróciła się do Kancelarii Sejmu z pytaniem, czy powyższa opinia OZZG jest prawdziwa. „Według uzyskanych przez nas informacji projekty rządowe nie wymagają ponownego przejścia wszystkich etapów legislacyjnych, które odbyły się przed ich skierowaniem do Sejmu. Strona rządowa, jeżeli ma wolę kontynuowania prac nad konkretnym projektem, powinna ponownie skierować go do Sejmu, taki druk otrzyma wówczas nowy numer aktualnej kadencji Sejmu” – uzyskaliśmy odpowiedź.

Krótko mówiąc, dalsze losy nowelizacji są teraz w rękach rządu. Czy wniesie on ponownie ten projekt pod obrady Sejmu? Czekamy na odpowiedź rzecznika rządu w tej sprawie.

Czego dotyczy nowelizacja?

Przypomnijmy, że wśród wielu zmian projekt nowelizacji Pgik zakłada m.in.: wprowadzenie ryczałtów za materiały PZGiK dla geodetów, określenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych, uwolnienie danych z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, ograniczenie zakresu danych przechowywanych w EGiB czy zabezpieczenie środków na finansowanie powiatowej geodezji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama