wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-25| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik trafiła do kosza?

Czy przez zasadę dyskontynuacji projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego wypadł z prac Sejmu? Tak wynika z pisma Kancelarii Sejmu, które opublikował Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów.


Nowelizacja Pgik trafiła do kosza?

Jak już informowaliśmy na Geoforum.pl, nowelizacja Pgik została przyjęta przez rząd 15 października, a 28 października trafiła do Sejmu, gdzie nadano projektowi stosowny numer druku. Sęk w tym ustawa została przesłana do parlamentu na kilka dni przed pierwszym posiedzeniem IX kadencji. Zgodnie z nieformalną zasadą dyskontynuacji powinna ona zatem trafić do sejmowej niszczarki. I faktycznie, po kilku dniach projekt noweli został usunięty z listy aktualnych druków, którymi zajmuje się Sejm.

Na prośbę OZZG ws. nowelizacji wypowiedziała się Kancelaria Sejmu. „Zgodnie z zasadą dyskontynuacji projekty ustaw, nad którymi Sejm i Senat nie zakończyły prac do końca kadencji, nie są przekazywane parlamentowi kolejnej kadencji. Aby projekt mógł być dalej procedowany, należy go ponownie wnieść pod obrady Sejmu” – pisze Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu.

W komentarzu do tego pisma OZZG stwierdza, że zasada dyskontynuacji obowiązuje również w pracach rządu. Nowy rząd musiałby zatem powtórzyć wszystkie prace i etapy legislacyjne, łącznie z konsultacjami społecznymi, co w przypadku noweli Pgik zajęło ponad rok.

Kosz czy recycling?

Redakcja Geoforum.pl zwróciła się do Kancelarii Sejmu z pytaniem, czy powyższa opinia OZZG jest prawdziwa. „Według uzyskanych przez nas informacji projekty rządowe nie wymagają ponownego przejścia wszystkich etapów legislacyjnych, które odbyły się przed ich skierowaniem do Sejmu. Strona rządowa, jeżeli ma wolę kontynuowania prac nad konkretnym projektem, powinna ponownie skierować go do Sejmu, taki druk otrzyma wówczas nowy numer aktualnej kadencji Sejmu” – uzyskaliśmy odpowiedź.

Krótko mówiąc, dalsze losy nowelizacji są teraz w rękach rządu. Czy wniesie on ponownie ten projekt pod obrady Sejmu? Czekamy na odpowiedź rzecznika rządu w tej sprawie.

Czego dotyczy nowelizacja?

Przypomnijmy, że wśród wielu zmian projekt nowelizacji Pgik zakłada m.in.: wprowadzenie ryczałtów za materiały PZGiK dla geodetów, określenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych, uwolnienie danych z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, ograniczenie zakresu danych przechowywanych w EGiB czy zabezpieczenie środków na finansowanie powiatowej geodezji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To może Rząd skieruje do Sejmu jakiś projekt ustawy PGiK skonsultowany i przyjęty w latach 1945-1956? O ile taki był. No bo czemu niby nie? Po co nowe konsultacje i cały proces uzgodnień? Skoro wracamy do korzeni, to po co zachowywać jakieś pozory?
 13 
 17 
odpowiedz zgłoś
Inny geodeto nowelizacja ustawy będzie procedowana jeśli rząd tak zdecyduje. Teraz zgodnie z pismem kancelarii sejmu jest wstrzymana do momentu podjęcia przez rząd takiej decyzji.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
@budowlaniec Bo nasza ustawa nadal jest procedowana, tylko ostatni etap tego procesu musi zostać powtórzony. Zresztą na stronie sejmu nadal znajduje się Druk nr 3854, dotyczący naszej nowelizacji.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
To na jakiej zasadzie procedowane jest dalej prawo budowlane ? Jeśli Pan Leszek twierdzi to co pisze to prawo budowlane też nie powinno być procdowane a jest.
 2 
odpowiedz zgłoś
Oczywiście "rządu" a nie "sądu". Czyżby freudowskie przejęzyczenie...
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Prawie robi wielką różnicę. Stary rząd zakończył działalność bezapelacyjnie. Nowy rząd jeszcze nie do końca uzyskał pełną sprawność. Nowa Mister nowego Ministerstwa jest w trakcie powoływania. Rozporządzenie Rady Ministrów o utworzeniu MR jest jeszcze w fazie projektu. Założenia to "Tworzy się Ministerstwo Rozwoju w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii." Na tym samym etapie są: Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energii. Znikają na pewno Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Stan na 25-11-2019 r. wg. RCL. Czy w takim stanie można mówić co Nowa Minister i Nowy Rząd zrobi z tym projektem poprzedniego a nie aktualnego sądu? Czy wystarczą np. uzgodnienia międzyresortowe byłych a nieistniejących ministerstw? Czy Pani Emilewicz zaryzykuje?
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
Btw a z pania minister juz sie GFK spotkał ? ;)
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
To się zgodzę OZZG jest takim cesarzem jak GGK ministrem. Ustawa wyleciała z sejmu i nie wiadomo czy wróci. Tyle faktów.
 10 
odpowiedz zgłoś
do info "W komentarzu do tego pisma OZZG stwierdza, że zasada dyskontynuacji obowiązuje również w pracach rządu." Sądzę, że na podobnym poziomie można dodać wpisy typu "OZZG uważa, że jest cesarzem polskiej geodezji"
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
Hameryka był w sejmie i go nie ma. To wyleciał czy nie ?
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
jak zawsze OZZG zrobiło sobie na stronie sukces i łapaj złodzieja, a nie przeczytali dokładnie, że chodzi o skierowanie do Sejmu. Rząd może zrobić co uważa, zwłaszcza, że jest praktycznie ten sam, nie musi wszystkiego od nowa, ale OZZG wie lepiej od ministrów, co się oni znajo. Powinno się teraz napisać do premiera jeszcze jedno pismo, że skoro jakaś pani z kancelarni napisała, że jest taka zasada to ma nieodwołalnie zrobić ponowne konsultacje społeczne.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
Porobiło się oby już pod innym kierownictwem :)
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS