Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-22| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

Akademia Obrony Narodowej, czyli gry wojenne w wojsku


Po 6 latach wytężonych działań oraz zainwestowaniu 21 milionów złotych w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie otwarto Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych.
Centrum zostało powołane dla potrzeb wspomaganej komputerowo działalności dydaktycznej i badawczej w zakresie szkolenia żołnierzy na szczeblu strategicznym, operacyjnym i taktycznym, a tym samym przygotowanie słuchaczy AON do pracy dowódczo-sztabowej. Powstało ono przy ścisłej współpracy z instytucjami rządowymi Stanów Zjednoczonych w ramach programu FMS (Foreign Military Support). Amerykanie dostarczyli system symulacyjny JTLS (Joint Theater Level Simulation), sprzęt teleinformatyczny firm Sun i Cisco, a także zapewnili szkolenia polskiej kadry.
System symulacyjny JTLS umożliwia wygenerowanie, zobrazowanie i przemieszczanie na ekranie komputerów dowolnego rodzaju jednostek wojskowych, a dodatkowo symuluje działania bojowe. Oprogramowanie w wersji oryginalnej nie korzysta z podkładu mapowego, ale z sześciokątnych pól zwanych "heksami". Jednak na wewnętrzny użytek Wojska Polskiego pracownicy AON opracowali system, dzięki któremu dane "bojowe" z JTLS są wyświetlane na dowolnym podkładzie (mapa rastrowa, wektorowa, zdjęcia satelitarne) w systemie ArcGIS firmy ESRI. W centrum będzie się szkoliło około 3000 osób rocznie.
W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. minister Radek Sikorski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ashe, szef Sztabu Generalnego WP generał broni Franciszek Gągor, komendant AON generał broni dr Józef Flis, dowódca Dowództwa Operacyjnego generał broni Henryk Tacik.

MP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS