wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-22| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

Akademia Obrony Narodowej, czyli gry wojenne w wojsku


Po 6 latach wytężonych działań oraz zainwestowaniu 21 milionów złotych w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie otwarto Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych.
Centrum zostało powołane dla potrzeb wspomaganej komputerowo działalności dydaktycznej i badawczej w zakresie szkolenia żołnierzy na szczeblu strategicznym, operacyjnym i taktycznym, a tym samym przygotowanie słuchaczy AON do pracy dowódczo-sztabowej. Powstało ono przy ścisłej współpracy z instytucjami rządowymi Stanów Zjednoczonych w ramach programu FMS (Foreign Military Support). Amerykanie dostarczyli system symulacyjny JTLS (Joint Theater Level Simulation), sprzęt teleinformatyczny firm Sun i Cisco, a także zapewnili szkolenia polskiej kadry.
System symulacyjny JTLS umożliwia wygenerowanie, zobrazowanie i przemieszczanie na ekranie komputerów dowolnego rodzaju jednostek wojskowych, a dodatkowo symuluje działania bojowe. Oprogramowanie w wersji oryginalnej nie korzysta z podkładu mapowego, ale z sześciokątnych pól zwanych "heksami". Jednak na wewnętrzny użytek Wojska Polskiego pracownicy AON opracowali system, dzięki któremu dane "bojowe" z JTLS są wyświetlane na dowolnym podkładzie (mapa rastrowa, wektorowa, zdjęcia satelitarne) w systemie ArcGIS firmy ESRI. W centrum będzie się szkoliło około 3000 osób rocznie.
W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. minister Radek Sikorski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ashe, szef Sztabu Generalnego WP generał broni Franciszek Gągor, komendant AON generał broni dr Józef Flis, dowódca Dowództwa Operacyjnego generał broni Henryk Tacik.

MP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS