wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-10-11| GIS, Mapy

Z cyfrową mapą na wybory

Już w najbliższą niedzielę (13 października) odbędą się wybory parlamentarne. Internetowe mapy mogą nam pomóc nie tylko odnaleźć lokal wyborczy, ale także przejrzeć listę miejscowych kandydatów.


Z cyfrową mapą na wybory <br />
Geoportal.gov.pl
Geoportal.gov.pl
Z cyfrową mapą na wybory <br />
SIP Lublina
SIP Lublina
Z cyfrową mapą na wybory <br />
Strona PKW
Strona PKW

Od strony kartograficznej internetowa witryna Państwowej Komisji Wyborczej – podobnie jak w latach poprzednich – pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie możemy na niej łatwo znaleźć właściwy naszemu adresowi zameldowania lokal wyborczy, ale już nie wyświetlimy jego lokalizacji na mapie. Na stronie PKW umieszczono także prostą mapę konturową pokazującą granice okręgów w wyborach do Sejmu i Senatu. Po kliknięciu danego obiektu wyświetla się lista miejscowych kandydatów do parlamentu. Brak jakichkolwiek danych podkładowych może jednak utrudniać obywatelowi wskazanie właściwego obwodu.

Podczas tych wyborów PKW przynajmniej częściowo wyręcza Geoportal.gov.pl, gdzie po raz pierwszy udostępniono warstwę prezentującą lokalizację wszystkich obwodowych komisji wyborczych w kraju. Po kliknięciu sygnatury dowiemy się, jaki jest adres danej komisji oraz jaki obejmuje obszar. W okienku z atrybutami wyświetla się także link do strony PKW poświęconej danej komisji. Po przejściu na tę witrynę możemy m.in. zobaczyć listę kandydatów do Sejmu i Senatu z danego okręgu.

Podobnie jak podczas poprzednich wyborów, specjalne moduły mapowe uruchomiły również wybrane samorządy. My przyjrzeliśmy się miastom wojewódzkim. Na 18 miejscowości takie rozwiązanie znaleźliśmy w 6 miejskich geoportalach: Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Co oferują? Na podkładzie planu miasta, ortofotomapy czy innych danych tematycznych możemy (w zależności od serwisu) zobaczyć np. granice obwodowych komisji wyborczych oraz położenie lokali wyborczych. Po kliknięciu sygnatury lokalu zazwyczaj mamy także możliwość wyświetlenia dodatkowych informacji, choćby o przystosowaniu komisji do potrzeb osób niepełnosprawnych czy o listach wyborczych. Część miast udostępnia także wyszukiwanie lokalu wyborczego na podstawie adresu zameldowania.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt