wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-11| GIS, Mapy

Z cyfrową mapą na wybory

Już w najbliższą niedzielę (13 października) odbędą się wybory parlamentarne. Internetowe mapy mogą nam pomóc nie tylko odnaleźć lokal wyborczy, ale także przejrzeć listę miejscowych kandydatów.


Z cyfrową mapą na wybory <br />
Geoportal.gov.pl
Geoportal.gov.pl
Z cyfrową mapą na wybory <br />
SIP Lublina
SIP Lublina
Z cyfrową mapą na wybory <br />
Strona PKW
Strona PKW

Od strony kartograficznej internetowa witryna Państwowej Komisji Wyborczej – podobnie jak w latach poprzednich – pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie możemy na niej łatwo znaleźć właściwy naszemu adresowi zameldowania lokal wyborczy, ale już nie wyświetlimy jego lokalizacji na mapie. Na stronie PKW umieszczono także prostą mapę konturową pokazującą granice okręgów w wyborach do Sejmu i Senatu. Po kliknięciu danego obiektu wyświetla się lista miejscowych kandydatów do parlamentu. Brak jakichkolwiek danych podkładowych może jednak utrudniać obywatelowi wskazanie właściwego obwodu.

Podczas tych wyborów PKW przynajmniej częściowo wyręcza Geoportal.gov.pl, gdzie po raz pierwszy udostępniono warstwę prezentującą lokalizację wszystkich obwodowych komisji wyborczych w kraju. Po kliknięciu sygnatury dowiemy się, jaki jest adres danej komisji oraz jaki obejmuje obszar. W okienku z atrybutami wyświetla się także link do strony PKW poświęconej danej komisji. Po przejściu na tę witrynę możemy m.in. zobaczyć listę kandydatów do Sejmu i Senatu z danego okręgu.

Podobnie jak podczas poprzednich wyborów, specjalne moduły mapowe uruchomiły również wybrane samorządy. My przyjrzeliśmy się miastom wojewódzkim. Na 18 miejscowości takie rozwiązanie znaleźliśmy w 6 miejskich geoportalach: Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Co oferują? Na podkładzie planu miasta, ortofotomapy czy innych danych tematycznych możemy (w zależności od serwisu) zobaczyć np. granice obwodowych komisji wyborczych oraz położenie lokali wyborczych. Po kliknięciu sygnatury lokalu zazwyczaj mamy także możliwość wyświetlenia dodatkowych informacji, choćby o przystosowaniu komisji do potrzeb osób niepełnosprawnych czy o listach wyborczych. Część miast udostępnia także wyszukiwanie lokalu wyborczego na podstawie adresu zameldowania.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS