|2019-09-24|
Geodezja, GIS, Instytucje
Rada IIP o poprawnych metadanych
Tematem niedawnego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (18 września) było m.in. tworzenie metadanych zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy INSPIRE.
Na początku spotkania przewodniczący Rady – główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, poinformował o nowym członku, którym została Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie przedstawiciel Stowarzyszenia Geodetów Polskich Zbigniew Malinowski przedstawił szczegółowe informacje na temat powiązania metadanych zbiorów z metadanymi usług oraz nieprawidłowego wyświetlania statystyk w europejskim geoportalu INSPIRE. Poinformował też o technicznych aspektach w zakresie powiązania metadanych oraz usług, tak aby spełnić wymogi geoportalu INSPIRE. Podczas posiedzenia zasygnalizowano ponadto konieczność poprawy mechanizmów w zakresie tworzenia metadanych dla zbiorów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o zmianę podejścia tworzenia metadanych, tak aby były tworzone w ramach jednostki, np. gminy, a nie dla pojedynczych dokumentów planistycznych.
Adam Iwaniak (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) zauważył, że IIP wchodzi w okres operacyjności, infrastruktura ta ma więc wielu użytkowników i to, że pojawiają się uwagi, to dobrze, bo pokazuje to zainteresowanie korzystaniem z IIP.
Podczas posiedzenia główny geodeta kraju tradycyjnie przedstawił informacje o zmianach w serwisie Geoportal.gov.pl od ostatniego posiedzenia Rady IIP, w tym m.in. o: udostępnieniu przez wszystkie powiaty informacji o sieciach uzbrojenia terenu w ramach Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu (KIUT), grupie warstw „tereny zamknięte” czy usłudze WMS prezentującej tereny na sprzedaż lub wynajem Agencji Mienia Wojskowego.
W dalszej części spotkania dyrektor Departamentu Strategii, Współpracy Zagranicznej oraz Informacji Publicznej w GUGiK Ewa Surma przedstawiła prezentacje nt. aktualnych zagadnień w zakresie INSPIRE oraz 9. posiedzenia działającego przy ONZ Komitetu ekspertów ds. globalnego zarządzania informacja przestrzenną (UN-GGIM). Komitet ten został ustanowiony, aby zapewnić forum koordynacji i dialogu na temat wszystkich kwestii związanych z zarządzaniem informacją przestrzenną. Podczas jego dziewiątej sesji omówiono postępy w opracowywaniu zintegrowanych ram informacji przestrzennej (IGIF) oraz rozwoju w zakresie globalnych geodezyjnych ram odniesienia. Komitet koncentruje się dziś w szczególności na tym, w jaki sposób informacja przestrzenna może pomóc w planowaniu, monitorowaniu i realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030.
W ostatniej części spotkania dyskutowano o możliwości włączenia do prac Rady IIP tematów z zakresu informacji historycznej oraz danych z obszarów polarnych gromadzonych przez polskie stacje badawcze.
Następne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 23 października.
Źródło: GUGiK
|