Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-09-05 | Geodezja, Firma, Imprezy

Co pokażą polskie firmy na Intergeo 2019?

Już za niecałe dwa tygodnie w Stuttgarcie startuje kolejna edycja międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo. Co pokażą na niej polskie firmy?


Ilustracja: Co pokażą polskie firmy na Intergeo 2019? <br />
fot. Hinte GmbH
fot. Hinte GmbH

KP Labs (D4.006)

KP Labs jest spółką z Gliwic tworzącą rozwiązania dla sektora kosmicznego. Kluczowym projektem firmy jest budowa satelity Intuition-1 wyposażonego w instrument hiperspektralny i wysokowydajną jednostkę obliczeniową do przetwarzania danych. Jednostka „Leopard DPU” pozwoli na zastosowanie głębokich sieci neuronowych do segmentacji i klasyfikacji obrazów pochodzących z instrumentu hiperspektralnego. Obrazy te zostaną obrobione jeszcze na orbicie, dzięki czemu możliwa będzie co najmniej 100-krotna redukcja ilości danych przesyłanych z satelity do stacji naziemnej. Przetworzenie obrazów na orbicie może również przyczynić się do skrócenia czasu dostarczenia informacji do użytkownika.

KP Labs uczestniczy w Intergeo jako zwycięzca pierwszego polskiego hackathonu Copernicus. Będąc członkiem programu „Copernicus Accelerator”, spółka zaprezentuje koncepcję oprogramowania Deep Flow do pozyskiwania danych ze zdjęć satelitarnych z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych (Deep Neural Networks). Dzięki zaawansowanej technologii głębokiego uczenia maszyna jest w stanie analizować bardzo duże zbiory danych i odkrywać podobne wzorce na ogromnej liczbie zdjęć. Dane te wymagają jednak przygotowania i dalszej obróbki, która możliwa jest dzięki wykorzystaniu sieci głębokich i mechanizmów korekcji obrazów Deep Flow.

KP Labs jest też twórcą kamery hiperspektralnej Zebra X1 do zastosowań UAV, która charakteryzuje się wysoką jakością zobrazowań dzięki autorskiemu systemowi akwizycji i składania zdjęć. Kamera ta może być szczególnie interesująca dla uczestników Intergeo ze względu na duży blok poświęcony bezzałogowym statkom powietrznym.

– Wszystkie te rozwiązania pozwalają monitorować zmiany zachodzące nie tylko lokalnie, ale również globalnie – podsumowują przedstawiciele KP Labs.

MGGP Aero (I1.075)

Po raz drugi na targach wystawi się tarnowska firma MGGP Aero. – Kojarzymy się przede wszystkim ze zdjęciami lotniczymi, skaningiem laserowym czy danymi hiperspektralnymi. Jednakże od kilku lat pracujemy nad tym, aby naszym klientom dostarczać coraz bardziej zaawansowane produkty i analizy geoinformacyjne. Stąd też nasz główny motyw na zbliżających się targach Intergeo będzie dotyczył True Ortofotomap, termowizji, analiz teledetekcyjnych czy fuzji różnego typu danych – zapowiada Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

– Na pewno pokażemy jeden z najbardziej zaawansowanych projektów w Europie, czyli Warszawską Mapę Koron Drzew (znalazła się nawet na okładce specjalnie przygotowanego na Intergeo wrześniowego numeru „GIM-International”) czy program zebrania i analizy danych teledetekcyjnych dla kilku polskich parków narodowych. Tego typu projekty realizowane są przez budowany od kilku lat zespół pasjonatów teledetekcji wykorzystujących uczenie maszynowe już nie tylko do testów czy nauki, ale w codziennej praktyce – chwali się spółka.

Dostarczane przez tę spółkę dane czy analizy trzeba jeszcze wyświetlić i udostępnić, stąd w jej ofercie już od kilku lat znajdują się darmowe narzędzia webowe. Na targach MGGP Aero będzie prezentować ich najnowszą wersję łączącą w jednym serwisie wszystkie dotychczasowe rozwiązania wzbogacone o nowe narzędzia i analizy. ObliVIEW (bo o nim mowa) funkcjonuje już między innymi w Kielcach, a wkrótce również w Wilnie i Gorzowie Wielkopolskim.

– MGGP Aero to już nie tylko Polska. Dzięki naszemu doświadczeniu, zespołowi, szerokiej i nowatorskiej ofercie realizujemy coraz więcej projektów zagranicznych. Tylko w tym roku lataliśmy w Skandynawii, krajach nadbałtyckich, na Bałkanach czy w Niemczech. Chętnie podzielimy się doświadczeniem z klientami zamawiającymi podobne projekty w różnych krajach Europy. Zapraszamy na nasze stoisko, które na pewno będzie dobrym miejscem spotkań ze znajomymi z całego świata. Będą klienci, będą partnerzy czy przyjaciele z branży i świata nauki – zachęca Witold Kuźnicki.

OPEGIEKA (C1.014)

Firma OPEGIEKA wystąpi na Intergeo po raz trzeci. Jak wyjaśniają jej przedstawiciele, zgodnie z jej głównym hasłem „wyznaczamy kierunki” OPEGIEKA dąży do wywierania realnego wpływu na branżę geoinformatyczną. W ostatnim roku firma skupiła się na tworzeniu technologii do automatyzacji procesów przetwarzania danych teledetekcyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz na wdrażaniu usług jednoczesnego pozyskiwania danych lotniczego skaningu laserowego dla terenu i płytkiej batymetrii. O efektach tych nowatorskich projektów oraz zmianach zachodzących w firmie będzie można dowiedzieć się w Stuttgarcie, gdzie firma będzie promować swoje usługi z zakresu fotogrametrii i teledetekcji, badań i rozwoju, geodezji i kartografii oraz informatyki i teleinformatyki.

Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (F1.049)

Na Intergeo nie może zabraknąć WPG – w tym roku spółka bierze udział w tym wydarzeniu już po raz 28. Na swoim stoisku będzie prezentować szerokie spektrum usług geodezyjnych ze szczególnym naciskiem na skanowanie laserowe. W ostatnich latach spółka zrealizowała bowiem sporo zagranicznych projektów z wykorzystaniem tej technologii (przeprowadziła np. inwentaryzację zabytkowych kościołów w Austrii). Udział w Intergeo jest więc dla niej okazją, by zawalczyć o kolejne tego typu zlecenia.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Intergeo 2018: polskie firmy nie mają się czego wstydzić

W zakończonych wczoraj (18 października) międzynarodowych targach geodezyjnych Intergeo...

Intergeo 2018: geodezja nie tylko dla geodetów

Przekopując się przez setki nowości prezentowanych na trwających właśnie targach Intergeo (Frankfurt...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wojewódzkie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Kielcach działało od 1962 do 1999 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Barlik (1944-2018)
Specjalista od geodezyjnych pomiarów podstawowych, przewodniczący Komitetu Geodezji PAN, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny uczony i wychowawca wielu pokoleń geodetów...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1948

1948
Prezydent Bolesław Bierut został pierwszym honorowym członkiem Związku Mierniczych Rzeczypospolitej Polskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2