Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-10-26| Mapy, Edukacja, Ludzie

O terminologii w rozwoju kartografii i nowym słowniku


Dzisiaj (26 października) w Katedrze Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się seminarium pod hasłem „Znaczenie terminologii w metodycznym rozwoju kartografii”.

Spotkanie było związane z ideą powstania słownika kartograficznego. Prace nad jego opracowaniem ruszyły na początku bieżącego roku, a zaangażowani w nie są czołowi kartografowie z kilku ośrodków akademickich (m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Rolniczej w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, UMCS w Lublinie).

Uczestnicy spotkania wysłuchali czterech referatów. Prof. Andrzej Makowski (PW) przedstawił podmiot i treść badawczą kartografiii. Bezdyskusyjnie podmiotem jest mapa, która równocześnie wskazuje na interdyscyplinarność tej dziedziny. Natomiast treścią badawczą kartografii – metodyka. Jego zdaniem informatyka, która w znaczący sposób wkroczyła do kartografii, wyzwoliła koncepcyjne myślenie o mapie. Według niego „mapa geograficzna jest systemową modelowo-obrazową całością informacyjną odwzorowującą czasoprzestrzennie sytuacje praktyczne, jako obrazy działań celowych w pewnym układzie odniesienia”.
Z kolei prof. Janusz Gołaski (AR w Poznaniu) mówił o podstawach poczynań badawczych, nazwach, pojęciach, definicjach. Rolę definicji przyrównywał do narzędzi, które ujawniają się wraz z założeniami metodycznymi na wstępie każdego opracowania naukowego. Zaniechania w tym zakresie grożą licznymi nieporozumieniami. Dzisiaj poszukiwanie nowych definicji jest wyzwaniem rzuconym kartografii przez rozwój środków informacji przestrzennej. Dotyczy ono przede wszystkim pojęcia samej mapy. Jego zdaniem interesujące są próby określenia mapy jako pewnego zjawiska w obszarze kultury i wskazanie cech, które tę mapę wyróżniają.
Prof. Wojciech Pachelski (UWM w Olsztynie) skupił się na normalizacji w dziedzinie informacji geograficznej. Kluczowym zagadnieniem jest w niej terminologia – swego rodzaju pięta achillesowa normalizacji, na której potykają się twórcy i tłumacze. Poinformował on rówież o uruchomieniu strony internetowej zawierającej e-przewodnik terminologiczny do norm w dziedzinie GI (www.e-przewodnik.gugik.gov.pl).
Jerzy Ostrowski (IGiPZ PAN) zaprezentował ciekawy zbiór polskich i zagranicznych publikacji o charakterze encyklopedycznym, słownikowym czy leksykalnym w dziedzinie kartografii.

W dyskusji podkreślono m.in. potrzebę przeniesienia do nowo powstającego słownika przynajmniej części pojęć dotyczących kartografii czy GI, zdefiniowanych w Polskich Normach. Przewodniczący Sekcji Kartografii Komitetu Geodezji PAN prof. Tadeusz Chrobak wyraził poparcie dla tworzenia słownika. Z kolei prof. Makowski poinformował o staraniach o dofinansowanie prac nad nim (koszt ok. 200 tys. zł). Wystąpiono w tej sprawie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama