Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-08-01| Mapy, Instytucje

Kartografowie o mapach w internecie


Dziś w budynku Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie Komisji „Mapy i internet” działającej w ramach Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej.

Impreza, której organizatorami są Katedra Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Laboratorium Kartografii i GIS Uniwersytetu Nabraski w Omaha, odbywa się w przededniu rozpoczynającej się w najbliższą sobotę XXIII Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej w Moskwie.
W ramach warszawskiego spotkania przewidziano 4 sesje, podczas których wygłoszonych zostanie łącznie 13 referatów. Dzisiejsze posiedzenie otworzyło wystąpienie przewodniczącego Komisji Michaela P. Petersona (na zdj.), który przypomniał, że choć era map na WWW trwa nie więcej niż 15 lat, to kierunki ich rozwoju charakteryzuje duża rozbieżność, prawie polaryzacja. Te kontrasty są szczególnie wyraźne w dostępnych formatach plików dla map internetowych, systemach opartych na architekturze klient-serwer, oprogramowaniu komercyjnym i open source, stacjonarnym czy mobilnym dostępie do internetu. Jego zdaniem obecnie mapy są silnie związane z internetem i główny kierunek rozwoju kartografii wiąże się z tym stosunkowo nowym medium służącym dystrybucji map.
Z rozwojem map w internecie związane były też pozostałe wystąpienia. Na przykład o wykorzystaniu stron WWW w promocji map i produktów geoprzestrzennych mówił gość z Indonezji. Duncan J.D. Beeckman z Holandii pokazał wyniki testów map internetowych w wyszukiwaniu i wysyłaniu regionalnych danych statystycznych. Z kolei Eric Kramers z Kanady na przykładzie Atlasu Kanady pokazywał, jak ważny jest użytkownik i jego potrzeby przy tworzeniu map (User Centred Design Methodology). Każdej z prezentacji towarzyszyła krótka dyskusja.
W godzinach popołudniowych organizatorzy przewidzieli dla wszystkich uczestników spotkania – większość przybyła z bardzo odległych zakątków świata – wycieczkę po Warszawie. Zaplanowana została również wizyta w Instytucie Geodezji i Kartografii, który jest reprezentantem Polski w Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS