Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-22| Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Software

Mapy urządzeń podziemnych w technologii 3D


Pilotażowy projekt na wykonanie map 3D przedstawiających infrastrukturę podziemną miast pozwoli na zmniejszenie liczby wykopów i związanych z tym utrudnień w ruchu ulicznym. Naukowcy z Leeds i Nottingham rozpoczynają w 6 miejscowościach Wlk. Brytanii prace nad projektem, mającym na celu wykonanie trójwymiarowej mapy urządzeń podziemnych.
W Wlk. Brytanii pod ziemią znajduje się: 275 tys. km rur gazowych, 353 tys. km rur kanalizacyjnych, 396 tys. km wodociągów i 482 tys. km kabli energetycznych. W ciągu roku w czasie prac związanych z obsługą infrastruktury podziemnej wykonuje się ok. 4 mln wykopów, co kosztuje 1 mld funtów, do tego należy doliczyć utrudnienia w ruchu ulicznym szacowane na 3-5 mld. Na przykład londyńska High Street była rozkopywana 144 razy w ciągu roku, a Great Western Road w Glasgow aż 223.
Rocznie w Wlk. Brytanii ma także miejsce 30-40 poważnych wypadków, związanych z przecięciem kabli energetycznych. Wiele urządzeń zostało położonych ponad 200 lat temu i brak jest dokładnych informacji o ich lokalizacji.
Pilotażowy projekt wartości 2,2 mln funtów finansowany głównie przez Departament Handlu i Przemysłu nosi nazwę Vista (Visualising integrated information on burried assets to reduce streetworks). Do określenia przebiegu podziemnych rur i kabli zostaną wykorzystane m.in. techniki radarowe i GPS, a dokładność lokalizacji przewodów ma wynieść 5 cm. Prace zespołów uniwersyteckich z Leeds i Nottingham wspiera 19 przedsiębiorstw sieciowych i transportowych.

BBC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS