wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-03-22| Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Software

Mapy urządzeń podziemnych w technologii 3D


Pilotażowy projekt na wykonanie map 3D przedstawiających infrastrukturę podziemną miast pozwoli na zmniejszenie liczby wykopów i związanych z tym utrudnień w ruchu ulicznym. Naukowcy z Leeds i Nottingham rozpoczynają w 6 miejscowościach Wlk. Brytanii prace nad projektem, mającym na celu wykonanie trójwymiarowej mapy urządzeń podziemnych.
W Wlk. Brytanii pod ziemią znajduje się: 275 tys. km rur gazowych, 353 tys. km rur kanalizacyjnych, 396 tys. km wodociągów i 482 tys. km kabli energetycznych. W ciągu roku w czasie prac związanych z obsługą infrastruktury podziemnej wykonuje się ok. 4 mln wykopów, co kosztuje 1 mld funtów, do tego należy doliczyć utrudnienia w ruchu ulicznym szacowane na 3-5 mld. Na przykład londyńska High Street była rozkopywana 144 razy w ciągu roku, a Great Western Road w Glasgow aż 223.
Rocznie w Wlk. Brytanii ma także miejsce 30-40 poważnych wypadków, związanych z przecięciem kabli energetycznych. Wiele urządzeń zostało położonych ponad 200 lat temu i brak jest dokładnych informacji o ich lokalizacji.
Pilotażowy projekt wartości 2,2 mln funtów finansowany głównie przez Departament Handlu i Przemysłu nosi nazwę Vista (Visualising integrated information on burried assets to reduce streetworks). Do określenia przebiegu podziemnych rur i kabli zostaną wykorzystane m.in. techniki radarowe i GPS, a dokładność lokalizacji przewodów ma wynieść 5 cm. Prace zespołów uniwersyteckich z Leeds i Nottingham wspiera 19 przedsiębiorstw sieciowych i transportowych.

BBC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt