wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-25| Geodezja, Prawo

Nowa wersja projektu nowelizacji Pgik

Dziś na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nową wersję projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Nowa wersja projektu nowelizacji Pgik

Co zmieniono?

Analiza tego dokumentu wskazuje, że nie zaszły w nim większe modyfikacje względem poprzedniej wersji, tj. tej po uwzględnieniu uwag z konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Dopatrzyliśmy się w niej zmiany art. 11 Pgik (który definiuje termin „wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych”) oraz rezygnacji ze zmiany brzmienia ust. 3 w art. 28b (dotyczy zwoływania narad koordynacyjnych). Nie bez znaczenia jest także dołączenie projektu rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych aktów planowania przestrzennego oraz metadanych zagospodarowania przestrzennego.

Prace geodezyjne przyspieszą

Uwagę warto ponadto zwrócić na bardziej rozbudowane uzasadnienie dla proponowanych zmian. Wzbogacono je m.in. o wyliczenia pokazujące, o ile może skrócić się realizacja wybranych prac geodezyjnych dzięki nowym przepisom. I tak, w ocenie projektodawców wykonanie czynności w ramach geodezyjnej obsługi inwestycji do 1 ha może skrócić się z obecnych 60 dni do 28 lub nawet 18 dni. Przy inwestycji powyżej 10 ha czas ten powinien się natomiast skrócić z 60 do 54 lub nawet 44 dni.

Przypomnijmy, że projekt ustawy jest obecnie na etapie rozpatrywania przez rząd.

Projekt ustawy (wersja z 22 lipca)

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Panie Wójcik do dzieła jak ma pan takie kontakty, to może pan coś dobrego zrobi dla geodezji? Może jakiś projekcik poselski ten pana parlamentarzysta załatwi? Szybko i sprawnie można przecież znieść opłaty i weryfikacje i wprowadzić wszystko co pan chce?

Znowu pan przy piwie z kolegami bajdurzył kogo pan zwolni i dzieli się z nami uzyskanymi plotkami. Pan idzie pozwalniać ministra bo już przestał drżeć że go pan zwolni.

Ciekawy jestem, kto ma rację? Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że nie ma najmniejszych szans (bo nie ma woli politycznej), aby nowelizacja ustawy PGiK w tej kadencji Sejmu przeszła. Jest to zdanie wyrażone przez wysoko postawionego posła/posłanki z partii rządzącej. Jakkolwiek ciekawy jestem, kto ma większą siłę przebicia: rząd, czy środowiska zbliżone do kierownictwa PIS? Czas już wkrótce to pokaże... Na mój nos ustawa przez Parlament nie przejdzie... No chyba, że coś ostatnio radykalnie się zmieniło w układach władzy...

. Będziecie pytać geodetów z terenu, co należałoby zmienić? Minister w odpowiedzi na niedawną interpelację poselską stwierdził, że nie będzie powoływał żadnego nowego zespołu ds. geodezji. Na razie jest to dla mnie wiążące. Ale nie jest przecież tak, że my mamy jakieś odmienne poglądy od społecznoś­ci geodetów, ani tak, że nikogo o nic nie zapytamy. GGK ma w swoich kompetencjach możliwość powoływania różnych rad i zespołów, więc zapewne znajdzie się jakaś forma dialogu ze środowiskiem. To tylko cytat

Sapienti sat. :-)

o co chodzi widzę, że jeometra chyba zaczął czegoś nadużywać, bo jakieś niezrozumiałe teksty umieszcza

A na mieście chodzą słuchy, że władza potrzebuje przed wyborami medialnej ustawki - i tylko czekać, aż CBA wywlecze skutego wąsacza w samych slipach... :-)

geostefan def.aktualnej kopii mapy zasadniczej to nie problem.Chyba chodziło Ci o def. kopii aktualnej mapy zasadniczej.

Szkice sytuacyjne będzie można nadal sporządzać na kopii aktualnej mapy zasadniczej. Chociaż zapis o wykorzystaniu mdcp coś porządkuje. Warto by zdefiniować pojęcie aktualnej kopii mapy zasadniczej, żeby nie było wątpliwości.

- z jednej strach a drugiej pycha.Ot takie geodezyjne piekiełko.

jeometro a ty udajesz ? Odwaga wam chyba spadła panowie, takie opinie bez wskazania o kim to chyba oznaka strachu. Czyżby ktoś wylądował w sądzie za swoje wypowiedzi na geoforum ?

[TEKST USUNIĘTY PRZED ADMINISTRATORA] Czy nie udaje? Wymaganie wykonywania osobnych asortymentów prac tylko i wyłącznie na żądanie organu na koszt osób trzecich NIE JEST żadną "sprawą urzędową", bo być nie może - chociażby przez niezgodność z Konstytucją.

A pamiętacie jak pan o którym piszemy zebrał głosy pod tekstem pewnej petycji a potem je dołączył do innego tekstu :-D . Byłem wśród tak wykiwanych. Ale jak ktoś już wtedy nie widział z kim mamy do czynienia to niech się nie czuje rozczarowany obecnie.

Nie ma mowy o prawach autorskich, za to są wzorowane na tym prawie licencje na te same materiały z tego zasobu i realna odpowiedzialność dostarczających dane. Przenieśmy odpowiedzialność na zasób, uwolnijmy wszelkie dane, wtedy będzie można zapomnieć o wszystkim.

CZYJ TO CYTAT? I gdzie był zapodany, można go gdzieś znaleźć? Bo autorowi warto by się dobrać do d.y i pozwać do sądu. Ja pierwszy dałbym ściepę.

Cały cytat brzmi: Zapewniam geodetów, że jestem po ich stronie i zdecydowanie przeciw biurokracji. Znam te problemy z praktyki. Dla mnie jest niewyobrażalne, żeby w procesie wykonywania pracy geodezyjnej organ państwa, który czerpie z tego korzyści, stwarzał geodecie jakieś problemy. Powinien być jak najbardziej przyjazny, bo przecież geodeta dostarcza i pieniądze, i dane. Natomiast powtarzam, że w sprawach urzędowych nie ma mowy o prawach autorskich. I nie ma co wywoływać w tej sprawie zamieszania.

. "Zapewniam geodetów, że jestem po ich stronie i zdecydowanie przeciw biurokracji. Znam te problemy z praktyki. Dla mnie jest niewyobrażalne, żeby w procesie wykonywania pracy geodezyjnej organ państwa, który czerpie z tego korzyści, stwarzał geodecie jakieś problemy. Powinien być jak najbardziej przyjazny, bo przecież geodeta dostarcza i pieniądze, i dane." TO TYLKO CYTAT, NIE HEJTOWAĆ

@ Czuje, że nas wykiwał.Naobiecywał a teraz tylko podwyżki i zmiany nic nie wnoszące.MówiełeM, że tak będzie ale wy słuchaliście "trzeba robić swoje"

@oko również myślę, że niestety ale trzeba czekać aż ten system sam się zawali, (bo te zmiany to jak pudrowanie trupa), raz że z powodu braku pieniędzy na tworzenie baz danych, a dwa to chyba szybciej z braku ludzi co już teraz widać w urzędach

JS trzeba wierzyć .Systemy oparte na wyzysku jak historia pokazuje kiedyś sie kończą.Feudalizm, zastąpiono kapitalizmem lub nazwijmy to systemem opartym na centralnym planowaniu -dlaczego bo prędzej czy później stara forma staje się nie wydolna,nieskuteczna lub zmieniana jest w sposób rewolucyjny. Czy w przypadku geodezji będzie tak samo. Może być. Jedyne co nam zostało to czekać -jak to wszystko runie. A musi,bo tak to jest zorganizowane. Taki przykład , dlaczego "papier" zastępuje się "bitami". Ktoś powie- wymóg cywilizacyjny a ktoś- bo już niema pokoi i ludzi aby tą makulaturę składować.

obserwator "Pewnie gdyby ryczałt był na obecnym poziomie opłat, nie byłoby tego oburzenia. " - to chyba nie zdziwienie.Wmawianie nam, ze dzięki kilkukrotnie większej opłacie mamy ten luzik, ze płacimy tylko raz:)):):).I że teraz to bedziemy mogli z zasobu brac garściami ile chcemy:):):)

A od kiedy w Polsce rozwiązania ustawowe przyjmuje się na podstawie konsensusu społecznego? Mówienie, że nie da się uchwalić nowej ustawy bo środowisko jest podzielone to jakaś kpina. A tak naprawdę to manipulacja. Nie uchwala się nowej ustawy bo obecna pasuje pewnej grupie ludzi .... i tyle. I każdy pretekst jest dobry żeby nic nie zmieniać poza ciągłym szukaniem nowych możliwości do robienia kasy na istniejących rozwiązaniach. Obecna ustawa pasuje administracji centralnej i tyle. W końcu dla niej została ona stworzona. Dla polityków jesteśmy niszą nie wartą zaineresowania, sami nie zorganizujemy się w jakąś realną siłę, to jedyne na co można czekać to jakaś spektakularna katastrofa która wymusi zmiany. Ale że państwo jest strukturą która potrafi długo utrzymywać patologiczne rozwiązania, kosztem społeczeństwa i gospodarki (patrz poprzedni ustrój społeczny), to pewnie minie jeszcze dużo czasu zanim się to stanie. Inna sprawa, że nie jesteśmy specjalnym wyjątkiem - ch.. , d.. i kamieni kupa.

A dla kogo ten wywiad redaktorze? Jak dla dziennika TV, to proces ulegnie skróceniu z 60 do 1 dnia panie redaktorze. Papier i poseł przyjmą wszystko bo tematu i tak nie znają.

zmiany Jak czytam te komentarze to widzę jakieś nieporozumienie lub wyrażanie opinii "bo ktoś powiedział". Po pierwsze jakie zamieszanie wprowadza ta mini nowelizacja ? Oczywiście, że nie załatwiono podstawowych tematów, ale czy wyobrażacie sobie opracowanie nowej ustawy - ja nie, w tym piekiełku geodezyjnym - nie. Pewnie gdyby ryczałt był na obecnym poziomie opłat, nie byłoby tego oburzenia. A pozytywne zmiany to chociażby szybsze wprowadzanie zmian w ramach czynności materialno-technicznych. Polecam już wyhamować w temacie, bo i tak nie zdążą tego wprowadzić.

Geodeta_ze_starostwa a tą mapę (mdcp) od chwili zgłoszenia do chwili przekazania klientowi nawet bez jakiejkolwiek zmiany ale droższą ( bo koszty rosną) będę mógł przekazać już po 3 miesiącach. Taka to zmiana!!!

o Chciałbym tylko przypomnieć "decydentom", że projektant dostaje opracowanie w terminie liczonym w dniach lub jak większa inwestycja w tygodniach ( Inaczej rezygnuje z geodety ). Resztę miesięcy opracowanie spoczywa na biurko pani Jadzi ze starostwa.Tam nabiera mocy i co najważniejsze musi zasilić bazy. Na szczęście projektant w tym czasie ma czas zrobić swój projekt. Panowie decydenci, więcej realizmu....

- I pomyśleć, że to geodeci geodetom zgotowali ten los lub przy użyciu geodetów. Z tego wszystkiego wynika, że to wykonawcy i ich nieporadne osoby posiadające odpowiednie uprawnienia są winne, że proces inwestycyjny się tak ślimaczy.

Proszę ! Po co wogóle ta nowelizacja ! Kolejny bałagan, zamieszanie a to co najważniejsze i tak nie załatwione. Nie chcę tych zmian ! Dlaczego wszyscy maja w nosie głosy ludzi których te zmiany dotkną bezpośrednio.

@heniekk Tak, zgadza się, bo niektóre inwestycje (np. przyłącza, budowa obiektów trwale związanych z budynkiem) nadal nie są objęte koniecznością sporządzania mapy do celów projektowych (patrz prawo budowlane). Niestety, ale wszystkie inwestycje, gdzie wymagane jest sporządzenie "projektu zagospodarowania terenu", wymaga by projekt ten był sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych. Teraz rozumiesz dlaczego taka jest obecnie projektowana wersja art. 28b?

Obecnie: "Art. 28b.3 Po otrzymaniu od inwestora lub projektanta wniosku o skoordynowanie usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu wraz z propozycją tego usytuowania przedstawioną na planie sytuacyjnym sporządzonym na kopii aktualnej MAPY ZASADNICZEJ lub kopii aktualnej mapy do celów projektowych poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta" Gdzie Wy widzicie że coś tu zmieniono? Na wcześniejszym projekcie wykreślono "na kopi mapy zasadniczej" a teraz jest powyżej napisane, ze w art.28b tylko zmieniają terminy.

To idź ja codziennie chodzę i jakoś nie muszę o tym pisać światu. Polecam, świeże powietrze dobrze robi.

Chcecie wojny to ją będziecie mieli. Najwyższy czas wyjść na ulice.

@heniekk Przeczytaj art. 3 pkt 3 projektu ustawy mówiący o zmianie art. 34 ustawy prawo budowlane.

do heniekk Przeczytaj uważnie projekt a potem komentuj. Wyraznie wpisane jest , że na mapie do celów projektowych !!!!

wiecie co ,mi sie juz nie chce gadac nawet.Dzwonie do kumla i moze skoczymy na piwko.Juz po robocie to można.osobiscie preferuje kufelek z dużą pianą:)

Coraz lepiej Czyli dalej będzie można projektować na na kopii mapy zasadniczej. Czyli wszystkie uwagi nie-geodetów zostały uwzględnione, a wszystkie uwagi geodetów zostały olane.

@ Kiedy już bezradność owa przekroczy granice śmieszności, a nazwać ją przecież nadal trzeba, bo byśmy się z niej pochorowali, to zostaje jeszcze szyderstwo i historia najbardziej szydercza z artystek.

Projekt Plaża Może jakiś projekt w postaci tekstu jednolitego -może się da

38 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS