wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-24| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik: zdążą czy nie?

W dyskusjach nad nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego coraz częściej pojawiają się opinię, że ze względu na zbliżające się wybory ustawa ta i tak nie zostanie uchwalona. Co na to Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju?


Nowelizacja Pgik: zdążą czy nie?

Projekt ten musi przejść jeszcze trzy kluczowe etapy procesu legislacyjnego. Pierwszym będzie przyjęcie przez rząd, z czym raczej nie powinno być problemu. „18 lipca 2019 r. projekt został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i rekomendowany Radzie Ministrów. Jego przyjęcie przez rząd jest możliwe w lipcu” – dowiadujemy się w Biurze Komunikacji MIiR.

Schody zaczynają się na kolejnym etapie, czyli w Sejmie. „Przyjęcie projektu przez rząd umożliwia podjęcie prac nad projektem przez parlament jeszcze w tym roku” – tak MIiR zdawkowo odpowiada na nasze pytanie, czy nowela ma szansę zostać przyjęta w tej kadencji.

Kalendarz parlamentarny jest na tyle napięty, że uchwalenie nowelizacji w teorii jest możliwe, ale w praktyce będzie trudne. Najbliższe jednodniowe posiedzenia Sejmu zaplanowano na 31 lipca oraz 30 sierpnia. Jeśli na którymś z nich udałoby się przeprowadzić I czytanie ustawy, jej uchwalenie byłoby możliwe na posiedzeniu wrześniowym (11-13 września) – prawdopodobnie ostatnim w tej kadencji. Później jest jeszcze jedno posiedzenie Senatu (25-27 września). Jeśli senatorowie nie zgłoszą w jego trakcie poprawek do ustawy, pozostaje już tylko trzeci etap, czyli podpis prezydenta, z czym nie powinno być problemu.

Na marginesie dodajmy, że niewykluczone jest wyznaczenie dodatkowych posiedzeń Sejmu i Senatu. Raptem wczoraj (23 lipca) zadecydowano, że posłowie doraźnie zbiorą się jeszcze 31 lipca.

Co jeśli prawo geodezyjne nie opuści parlamentu przed wyborami (które odbędą się prawdopodobnie pod koniec października)? Zgodnie z zasadą dyskontynuacji projekt przepadnie, choć warto zaznaczyć, że jest to zasada nieformalna, od której mogą być wyjątki.

Krótko mówiąc: uchwalenie nowelizacji Pgik wciąż jest możliwe, choć będzie wymagało politycznej determinacji partii rządzącej. O tym, czy można na nią liczyć, przekonamy się już wkrótce.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@kot PGiK to jedna wielka kontrowersja

ja już czekam pod sejmem, mam oponę i kamizelkę. Zachęcam do dołączenia.

coś do zrobienia Powiało nudą. Może jakieś bardziej kontrowersyjne opinie albo nawoływanie do protestu albo marszu wsparcia?

Myślę że większość posłów niekoniecznie musi interesować geodezja, zagłosują na tak, skoro dowiedzą się że przyspiesza proces inwestycyjny. Jak większość społeczeństwa, geodezja jest mylona / utożsamiana z geologią, hydrologią, kaligrafią, albo inną mało znaną dziedziną nauki

Czyli jak zwykle upchnąć kolanem, byle szybko, byle było. Będzie uchwalone jak Szeregowy Poseł powie, że ma być.

Jeśli uchwalą nowelizację w obecnej formie Ta ja i moja rodzina nie głosujemy tych Państwo od 500

a komisja sejmowa Planując ten kalendarz nie zakładamy widzę prac komisji sejmowej co wydaje się niezbędne przy tak dużych rozbieżnościach w środowisku, niejasnościach i wątpliwościach, które na komisji można byłoby wyjaśnić i na której przedstawiciele społeczeństwa/środowiska mieliby możliwość zabrania głosu. Do tego musi być opinia biura prawnego sejmu. Ale z drugiej strony nie takie rzeczy widzieliśmy jeśli chodzi o procedowanie przepisów ....

akurat dla tych pracowników ustawodawca przewidział ulgi podatkowe i ułatwienia w pozyskiwaniu środków unijnych.

@ Gdzie można znaleść tekst proponowanej ustawy? Czy to prawda ,że wprowadzono zapis o karach bezwzględnego pozbawienia wolności bez możliwości ubiegania się przedterminowe zwolnienie dla pracowników służby gedezyjnej,którzy wykorzystują swoje stanowiska do prowadzenia nieuczciwej konkurencji?

Szanowny Panie Redaktorze JK ... POLITYCZNEJ determinacja partii rządzącej? Czyżby pan WI przekonał pana ministra i innych decyzyjnych działaczy PIS, że kontynuowanie kierunku rozwoju geodezji nakreślonego przez Ś.P. pułkownika Garstkę i jego kolegów ze służb specjalnych peerelu, mieściło się w linii programowej Prawa i Sprawidliwości? A mógłby Pan uchylić rąbka tajemnicy co do tej kwestii?

oj oj i Pan Redaktor taką polityczną satyrę przemyca: "podpis prezydenta, z czym nie powinno być problemu."

I oczywiście wiec poparcia dla GGK i ministra Kwiecińskiego pod Sejmem :-). Zwolennicy nowelizacji nie powinni poprzestawać jedynie na anonimowym wspieraniu tej chwalebnej inicjatywy tutaj na forum.

Chcecie nowelizacji glosujcie na PIS. ;)

13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS