wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-25| Geodezja, Mapy, Prawo

Jakie będą akty planistyczne zgodne z INSPIRE?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało projekt rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych aktów planowania przestrzennego oraz metadanych zagospodarowania przestrzennego.


Jakie będą akty planistyczne zgodne z INSPIRE?

Akt ten ma być rozporządzeniem wykonawczym do procedowanej obecnie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przypomnijmy, że ustawa ta ma m.in. wprowadzić obowiązek tworzenia zbiorów danych dla wszystkich rodzajów aktów planowania przestrzennego (APP). Ma to umożliwić standaryzację oraz integrację tych opracowań, w tym dostosowanie ich do wymogów unijnej dyrektywy INSPIRE.

Opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ma uszczegółowić ustawowe wymogi dla APP m.in. w zakresie:

 • typów i atrybutów obiektów przestrzennych,
 • układów współrzędnych,
 • formatów danych,
 • sposobów tworzenia identyfikatorów zbioru i obiektu przestrzennego,
 • struktury i zakresu metadanych.

Samo rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, przy czym – zgodnie z zapisami projektu nowelizacji Pgik – obowiązek prowadzenia APP w formie zbiorów danych przestrzennych zacznie obowiązywać pół roku po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Projekt rozporządzenia (wersja z 7 czerwca br.)

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
SCE ktoś zdecydował się na kompromis między marzeniami teoretyków a realnymi możliwościami. Więc drogi teoretyku może też zapoznaj się trochę z rzeczywistością, inaczej jak w geodezji wytworzysz nierealny do wprowadzenia schemat i narobisz problemów innym. Pominę milczeniem ten mentorski ton - słyszałem już go od gościa który po projektowaniu schematów w UML przyznał że nigdy nie testował GML które z niego wychodzą.

Same spece Tyle że Planned Land Use to nie tylko Spatial Plan ale również Zoning Elements, Supplemantory Regulations... najpierw do książek, później do dyskusji. Trochę zapomniana zasada

Jeszcze końcowe uwagi, niech według tego rozporządzenia GGK od razu założy przestrzenie nazw dla każdej gminy w ewidencji bez zgłoszeń gmin. Czekanie na zgłoszenia to będzie wąskie gardło, dobrze by było gdyby ktoś w przeciwieństwie do tego co się działo w geodezji wytworzy metadane automatem i da gminom do weryfikacji gotowce do zmiany.

Dzisiaj możesz wrzucić do tego GML z pół Polski jeśli wiesz jak i gdzie szukać danych oraz jak je przetworzyć. I nie, znakomita większość tych danych nie jest w rastrze tylko w wektorze. ;)

200 PLN/h i nawet mogę Ci zrobić mapowanie z tego pokracznego modelu do struktur INSPIRe. Może znajdziesz kogoś tańszego. Alternatywnie wpisz w Google INSPIRe specs Land use i sam sprawdź :-P

Inspire Planned Land Use > Spatial Plan. Porównaj sobie z tym u góry.

? W jakim miejscu INSPIRE dopuszcza taką postać danych? Konkretnie proszę

Nie wiem czym się podniecać. Inspire dopuszcza w schemacie taka postać danych gdzie jest tylko granica, konwersje na schemat inspire można zrobić darmowym hale, w sumie po to jest. Postać danych nie skomplikowana wiec planisci nie będą płakać, postać zgłoszeń do ewidencji zbiorów i uslug ustalono w przestrzeni. Jak schematy będą przetestowane to wskaźniki inspire dla tematu szybko wzrosną. Jak dla mnie ok. Lubie prostotę.

Dane Skandal. Już teraz powinien być XSD GML pliki wzorcowe. A tu jak zwykle papier przyjmie wszystko

A Rada rada? Właśnie, a czy Redakcja może zapytać o opinie Radę IIP ws. takiego modelu?

I co z tego? No i to, ze GML będzie banalnie prosty. Wszystko co da się zeskanować wejdzie do takiego GMLa i nie będzie problemów z walidacją. I co? I będzie sukces, bo szybko da się zeskanować wszystkie plany w Polsce i zrobić z nich WMSa. A w zasadzie to już właściwie wszystkie plany publikowane na Geoportalu można wrzucić do tego GMLa. Szybko, skutecznie i tanio. A jak wykształciuchy chcą robić analizy przestrzenne, mieć wektor i jakieś atrybuty to niech sobie wektoryzują. Słabo, ale takie dane GML z rastrami będą się walidowały ze schematami INSPIRE (po zmapowaniu modelu krajowego do struyktur INSPIRE). Welcome in the 80's again!

A zgodność z rozporządzeniem KE? Można pomyśleć, że krok w dobra strone ale przecież to rozporzadzenie to półśrodek bo caly czas reprezentacją graficzną MPZP będą rastry. Średniowiecze... Ciekawe czy ktoś kto to robił czytał rozporządzenie KE? Gdzie specyfikacja dla klasy przeznaczenia terenu? Gdzie HILUCS? Gdzie zgodność z INSPIRE?

A na stornach Rady ...pustki na ten temat...

W punkt kolego! Cieszy że nie tylko trole siedzą na tym forum :) A kontynuując wątek, to moim zdaniem na tym etapie prac XSD powinny być --wygrzane-- w boju. I jeszcze jedno: Osobiście brakuje mi spójności wizji Rady IIP. Zgodnie Ustawą o IIP do zadań Rady należy opiniowanie, na wniosek ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, projektów aktów prawnych, standardów, przedsięwzięć organizacyjnych, naukowych i edukacyjnych, planów i sprawozdań dotyczących infrastruktury, w tym dotyczących koordynacji i współdziałania oraz kontaktów z Komisją Europejską...

Tak naprawdę to pliki XSD na tym poziomie powinny już być dostępne do testowania żeby się potem nie okazało że się np. geometrie w GML nie czytają ;). Przestrzeń BT z identyfikatorem, wersją i przestrzenią jest zdefiniowana prawnie w geodezji w modelu podstawowym może by się do niej odwołać - pola są takie same. Układy współrzędnych dałbym jako lista - w metadanych planów widziałem wiele wariantów błędnego zapisu definicji układów współrzędnych które trzeba potem poprawiać.

Xsd W projekcie brakuje choćby wskazania na pliki xsd. Wiadomo, że każdy diabeł tkwi w szczegółach. Duży plus za sensowne definicje w katalogu obiektów - to rzadkie w przypadku specyfikacji danych IIP. W treści pojawia się Format GML. Zgodnie z definicją z początku projektu GML to język a nie format.

Wreszcie prosta struktura którą łatwo wdrożyć. Rozdzielczość przestrzenna mówi coś o autorze.

Urbaniści - czas teraz na Was Będziecie (urbaniści, urzędy gmin) latami przechodzić "drogę krzyżową", którą geodeci przechodzą od 2001 r. (SWDE, GML, UML, schematy aplikacyjne, model podstawowy i inne takie). Nareszcie zrozumiecie dlaczego w "geodezji" nie mamy map zasadniczych i innych, na które czekacie i narzekacie. My w geodezji całymi latami "gonimy króliczka" i nie mamy czasu dostarczać danych użytkownikom. A może jednak samorządy lokalne wywalą te "mądrości" i skończy się na zakresach planów i geotiffach. Nie dajcie się informatykom i geomatom. Powodzenia!

18 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS