Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-07-08 | Teledetekcja, Prawo

Nowelizacja ustawy o PAK w Dzienniku Ustaw

W miniony piątek (5 lipca) opublikowano ustawę z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ustawy o działach administracji rządowej (DzU poz. 1248) Głównym celem noweli jest uporządkowanie i doprecyzowanie zadań tej instytucji.


Ilustracja: Nowelizacja ustawy o PAK w Dzienniku Ustaw

Doprecyzowanie zadań Agencji polega m.in. na wyraźnym wskazaniu, że ma ona wspierać przemysł kosmiczny, badania, użytkowanie przestrzeni kosmicznej, rozwój technik kosmicznych, w tym inżynierii satelitarnej, a także wykorzystywać wyniki badań dla celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych. Według zapisów nowelizacji PAK ma być eksperckim zapleczem dla instytucji państwowych związanych z polityką kosmiczną. Ma pełnić funkcję organu doradczego. Z jej pomocy będą mogły też korzystać podmioty prywatne, w tym firmy z branży kosmicznej.

Celem ustawy jest również dostosowanie nadzoru nad nią do rozwiązań obowiązujących w innych państwach europejskich, zwłaszcza należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a także wprowadzenie usprawnień w organizacji Agencji. Nad Agencją, która dotychczas podlegała premierowi, nadzór będzie sprawował minister właściwy do spraw gospodarki.

Istotną zmianą jest poszerzenie możliwości udzielania wsparcia przez Agencję z przeznaczeniem na prace badawczo-rozwojowe, innowacyjność, szkolenia, doradztwo, udział w targach, misjach gospodarczych i innych wydarzeniach. Szczegółowe przeznaczenie oraz szczegółowe warunki i tryb udzielania wsparcia przez Agencję określi – w drodze rozporządzenia – minister właściwy do spraw gospodarki.

Ustawa doprecyzowuje ponadto terminy dotyczące ogłaszania i przeprowadzania naboru na stanowisko prezesa Agencji, w tym uzyskania wymaganych opinii Rady Agencji, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra obrony narodowej.

Agencja będzie wspierała promocję polskiej gospodarki i myśli naukowej na arenie międzynarodowej. Wsparcie obejmie także działalność informacyjną i promocyjną oraz projekty edukacyjne. Ustawa rozszerza zadania Agencji w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa o technologie rakietowe i analizę zagrożeń w przestrzeni kosmicznej.

Ustawa wejdzie w życie 20 lipca.

Przypomnijmy też, że po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę, który piastował to stanowisko od 14 marca 2018 r. premier Mateusz Morawiecki 29 marca powierzył Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Przy czym ponownie 28 czerwca premier powierzył mu pełnienie tych obowiązków na kolejne 3 miesiące od 1 lipca 2019 r. do czasu powołania prezesa agencji.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Sejm przyjął nowelizację ustawy o PAK

Uporządkowanie i doprecyzowanie zadań instytucji to główny cel nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji...

PAK ma nowego szefa

Premier Mateusz Morawiecki 29 marca powierzył Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1985 roku amerykański botanik Subbash Minocha sklonował muchołówkę?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1800 p.n.e.
Babilończycy używają tabliczek mnożenia.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2