Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-07-04 | GIS

Kierunek: współpraca i własne satelity

Dobrze by było, gdybyśmy rozwijali własne systemy satelitarne obserwacji Ziemi. Tylko powinien to być program narodowy – w lipcowym wydaniu GEODETY przekonuje szef Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego pułkownik Sławomir Jakubiuk.


Ilustracja: Kierunek: współpraca i własne satelity <br />
fot. DC
fot. DC
ANNA WARDZIAK: Co obecnie kryje się pod hasłem „geografia wojskowa”?

Bardzo gwałtowny w ostatnim czasie rozwój technologii, w tym systemów satelitarnych, otworzył przed nami nowe możliwości. Chciałbym podkreślić, że dziś dane geoprzestrzenne to nie tylko mapa. Często są to dedykowane produkty, do tworzenia których wykorzystujemy różne źródła i nowe technologie. Na podkład, którym może być mapa, zdjęcie satelitarne czy lotnicze, nanoszona jest specyficzna treść przygotowana pod konkretnego użytkownika (np. z innych źródeł rozpoznawczych). Taki produkt okreś­la się mianem geospatial intelli­gence, czyli rozpoznawczej informacji geoprzestrzennej wykorzystywanej przez żołnierzy w systemach: planowania misji, wsparcia dowodzenia czy uzbrojenia.
Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego (do 31 lipca 2017 r. Szefostwo Geografii Wojskowej) podlega Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, pełniąc funkcję koordynatora prac związanych z rozpoznaniem obrazowym i zabezpieczeniem wojska w informację geoprzestrzenną. Szefostwo realizuje zadania poprzez 5 jednostek wojskowych:
• Wojskowe Centrum Geograficzne w Warszawie,
• 6 Samodzielny Oddział Geograficzny w Toruniu,
• 19 Samodzielny Oddział Geograficzny w Lesznie,
• 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie,
• Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.
Zasadniczym zadaniem Szefostwa oraz jednostek bezpośrednio mu podporządkowanych jest dostarczanie Siłom Zbrojnym RP precyzyjnej informacji geoprzestrzennej oraz produktów powstałych na bazie specjalistycznych analiz, a także usług geoprzestrzennych, które mają na celu zapewnić przewagę informacyjną i sukces w prowadzonej operacji.

Jakie zadania wykonują poszczególne jednostki?

Każda ma swoją specyfikę. WCG zajmuje się opracowywaniem: geoprzestrzennych baz danych, map małoskalowych, wszelkiego rodzaju analiz przestrzennych i ocen terenu. Jego zadaniem jest też kontrola techniczna wszystkich opracowań kartograficznych oraz zarządzanie całością naszego zasobu i portalem mapowym.
6. i 19. Samodzielne Oddziały Geograficzne to dwie podobne jednostki. Wykonują one pomiary geodezyjne na obiektach Sił Zbrojnych RP, a także zapewniają polowe wsparcie geoprzestrzenne jednostek wojskowych oraz związków taktycznych w kraju i za granicą (np. podczas misji). Wsparcie to realizowane jest przez mobilne zespoły zabezpieczenia geograficznego, które wykonują na rzecz tych jednostek różnego rodzaju analizy czy dostarczają informację geoprzestrzenną. Oba oddziały opracowują również w większości wielkoskalowe bazy danych wykorzystywane później do tworzenia produktów kartograficznych.
22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie odpowiada za opracowania wielkoskalowe, VMap L2, mapy lotnicze. Zajmuje się drukiem wielko­fomatowym wszystkich rodzajów map: lądowych, lotniczych i morskich.
Najmłodszą jednostką formowaną od 2013 r. jest Ośrodek Rozpoznania Obrazowego. Do jego głównych zadań należy pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie danych obrazowych w celu wsparcia informacyjnego Sił Zbrojnych RP.

Wspomniał pan, że rozwój systemów satelitarnych otworzył przed wami nowe możliwości. Jakie?

Dla nas jako użytkowników wojskowych niezmiernie istotny jest dostęp do zobrazowań satelitarnych. Możemy je pozyskać z większą częstotliwoś­cią i rozdzielczością niż jeszcze kilka lat temu. Wykorzystujemy obrazy w różnych zakresach promieniowania elektromag­netycznego: nie tylko pasmo widzialne, ale też pasmo radarowe. Nowe technologie powodują, że informacja źródłowa...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
taryfa dymów Ziemi Drohickiej sporządzona w 1791 roku wykazała 330 wsi zamieszkałych przez szlachtę zagonową?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1973
Niemiecki profesor fotogrametrii Fritz Ackermann (ur. 1929) wprowadza wyrównanie aerotriangulacji metodą niezależnych model (PAT-M) i niezależnych zdjęć (PAT-B).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2