wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-04| GIS

Kierunek: współpraca i własne satelity

Dobrze by było, gdybyśmy rozwijali własne systemy satelitarne obserwacji Ziemi. Tylko powinien to być program narodowy – w lipcowym wydaniu GEODETY przekonuje szef Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego pułkownik Sławomir Jakubiuk.


Kierunek: współpraca i własne satelity <br />
fot. DC
fot. DC
ANNA WARDZIAK: Co obecnie kryje się pod hasłem „geografia wojskowa”?

Bardzo gwałtowny w ostatnim czasie rozwój technologii, w tym systemów satelitarnych, otworzył przed nami nowe możliwości. Chciałbym podkreślić, że dziś dane geoprzestrzenne to nie tylko mapa. Często są to dedykowane produkty, do tworzenia których wykorzystujemy różne źródła i nowe technologie. Na podkład, którym może być mapa, zdjęcie satelitarne czy lotnicze, nanoszona jest specyficzna treść przygotowana pod konkretnego użytkownika (np. z innych źródeł rozpoznawczych). Taki produkt okreś­la się mianem geospatial intelli­gence, czyli rozpoznawczej informacji geoprzestrzennej wykorzystywanej przez żołnierzy w systemach: planowania misji, wsparcia dowodzenia czy uzbrojenia.
Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego (do 31 lipca 2017 r. Szefostwo Geografii Wojskowej) podlega Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, pełniąc funkcję koordynatora prac związanych z rozpoznaniem obrazowym i zabezpieczeniem wojska w informację geoprzestrzenną. Szefostwo realizuje zadania poprzez 5 jednostek wojskowych:
• Wojskowe Centrum Geograficzne w Warszawie,
• 6 Samodzielny Oddział Geograficzny w Toruniu,
• 19 Samodzielny Oddział Geograficzny w Lesznie,
• 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie,
• Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.
Zasadniczym zadaniem Szefostwa oraz jednostek bezpośrednio mu podporządkowanych jest dostarczanie Siłom Zbrojnym RP precyzyjnej informacji geoprzestrzennej oraz produktów powstałych na bazie specjalistycznych analiz, a także usług geoprzestrzennych, które mają na celu zapewnić przewagę informacyjną i sukces w prowadzonej operacji.

Jakie zadania wykonują poszczególne jednostki?

Każda ma swoją specyfikę. WCG zajmuje się opracowywaniem: geoprzestrzennych baz danych, map małoskalowych, wszelkiego rodzaju analiz przestrzennych i ocen terenu. Jego zadaniem jest też kontrola techniczna wszystkich opracowań kartograficznych oraz zarządzanie całością naszego zasobu i portalem mapowym.
6. i 19. Samodzielne Oddziały Geograficzne to dwie podobne jednostki. Wykonują one pomiary geodezyjne na obiektach Sił Zbrojnych RP, a także zapewniają polowe wsparcie geoprzestrzenne jednostek wojskowych oraz związków taktycznych w kraju i za granicą (np. podczas misji). Wsparcie to realizowane jest przez mobilne zespoły zabezpieczenia geograficznego, które wykonują na rzecz tych jednostek różnego rodzaju analizy czy dostarczają informację geoprzestrzenną. Oba oddziały opracowują również w większości wielkoskalowe bazy danych wykorzystywane później do tworzenia produktów kartograficznych.
22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie odpowiada za opracowania wielkoskalowe, VMap L2, mapy lotnicze. Zajmuje się drukiem wielko­fomatowym wszystkich rodzajów map: lądowych, lotniczych i morskich.
Najmłodszą jednostką formowaną od 2013 r. jest Ośrodek Rozpoznania Obrazowego. Do jego głównych zadań należy pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie danych obrazowych w celu wsparcia informacyjnego Sił Zbrojnych RP.

Wspomniał pan, że rozwój systemów satelitarnych otworzył przed wami nowe możliwości. Jakie?

Dla nas jako użytkowników wojskowych niezmiernie istotny jest dostęp do zobrazowań satelitarnych. Możemy je pozyskać z większą częstotliwoś­cią i rozdzielczością niż jeszcze kilka lat temu. Wykorzystujemy obrazy w różnych zakresach promieniowania elektromag­netycznego: nie tylko pasmo widzialne, ale też pasmo radarowe. Nowe technologie powodują, że informacja źródłowa...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS