Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-17| Geodezja, Prawo

To już 30 lat Prawa geodezyjnego i kartograficznego

Równo 30 lat temu, 17 maja 1989 roku, Sejm uchwalił ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne – podstawowy akt prawny do dziś regulujący sprawy geodezji i kartografii.


To już 30 lat Prawa geodezyjnego i kartograficznego <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Jak wynika z danych Internetowego Systemu Aktów Prawnych, przez te trzy dekady ustawa była zmieniana aż 54 razy – ostatni raz na początku maja br. przez tzw. ustawę o sektorowym RODO. Ponadto obecnie trwają prace nad 55. zmianą, tj. nowelą, która ma m.in.: przywrócić opłaty ryczałtowe za materiały PZGIK dla geodetów, wprowadzić konkretne terminy weryfikacji prac czy uwolnić dane centralnego zasobu.

W trakcie konsultacji tego projektu wiele środowisk ponownie podnosi pomysł napisania prawa geodezyjnego od nowa. Nie brak opinii, że jest to jedna z ostatnich ustaw uchwalonych przez Sejm PRL-u. Jak na owe czasy wprowadzała ona wiele rozwiązań korzystnych dla branży, ale dziś zupełnie nie przystaje do rzeczywistości – padają argumenty.

Na długą listę postulatów, jakie miałaby realizować nowa ustawa, organizacje geodezyjne wpisują m.in.: powołanie samorządu zawodowego, zniesienie weryfikacji prac geodezyjnych, ograniczenie zjawiska dorabiania przez powiatowych urzędników, wprowadzenie obowiązkowego kształcenia ustawicznego geodetów uprawnionych czy gruntowną reorganizację służby geodezyjnej i kartograficznej.

Ale nie brak też opinii, że Pgik lepiej nowelizować, niż pisać od nowa. Taki był wniosek z debaty przeprowadzonej 3 lata temu na konferencji Stowarzyszenia Geodetów Polskich. W jej trakcie padały m.in. argumenty, że zupełnie nowe przepisy wprowadzą tymczasowy chaos, poza tym dziś większym problemem niż wadliwe prawo są jego różne, często wzajemnie sprzeczne interpretacje.

Do pisania Pgik od nowa nie pali się także obecny główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Jak mówił podczas niedawnego spotkania poświęconego projektowi nowelizacji tej ustawy, obecnie odnosi się do niej 36 ustaw i 226 rozporządzeń. Pisanie tego aktu od nowa w praktyce będzie więc pracą na lata, która będzie rodzić liczne konflikty interesów między poszczególnymi resortami.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS