Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-09| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

PGK ostrzega przed zmianami przepisów o BDOT10k

W trakcie konsultacji projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego większość organizacji skupia się na kwestiach ryczałtów czy weryfikacji prac geodezyjnych. Na zupełnie inny problem zwróciła uwagę Polska Geodezja Komercyjna.


PGK ostrzega przed zmianami przepisów o BDOT10k

Organizacja zrzeszająca większe firmy geodezyjne jest zaniepokojona proponowanymi regulacjami dotyczącymi bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k). „W szeregu artykułów i punktów proponuje się bezzasadne usunięcie określenia »prac kartograficznych«, a także wprowadza się zapisy wyłączające konieczność zgłaszania takich prac, ich weryfikacji i nadzoru, a co najistotniejsze, zezwala się na obniżenie jakości bazy poprzez zniesienie jakichkolwiek wymagań dla modyfikacji bazy danych BDOT10k” – pisze prezes PGK Robert Rachwał.

Organizacja zwraca uwagę, że dziś dane BDOT10k mają wiele ważnych zastosowań – są wykorzystywane w centrach powiadamiania ratunkowego czy przy sporządzaniu map powodziowych. Z tego powodu muszą być najwyższej jakości. Tymczasem – w ocenie PGK – proponowane przepisy mogą zdyskredytować wieloletnie wysiłki nad tworzeniem tej bazy. Rejestr ten będzie mógł być bowiem modyfikowany nawet przez osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia czy kierunkowego wykształcenia. Spowoduje to spadek wiarygodności i jakości BDOT10k oraz jej niejednorodność. „Jeśli pozwolimy teraz na stopniowe obniżanie wartości bazy, to w niedalekiej przyszłości staniemy przez faktem jej braku” – wieszczy PGK.

W ocenie Polskiej Geodezji Komercyjnej wejście w życie przepisów w proponowanej formie z jednej strony zwiększy koszty aktualizacji BDOT10k oraz doprowadzi do rozrostu administracji publicznej, a z drugiej strony uderzy w firmy z branży geodezyjno-kartograficznej oraz związany z nimi rynek pracy. Dlatego zdaniem organizacji zapisy te nie przyniosą żadnych pozytywnych skutków.

Dodajmy, że kontestowane przez PGK przepisy były tematem dyskusji podczas niedawnego spotkania w GUGiK poświęconego nowelizacji Pgik. GGK Waldemar Izdebski przekonywał, że propozycja ta poprawi aktualność BDOT10k, z czym obecnie bywają spore problemy. Pozwoli bowiem urzędom odpowiedzialnym za tę bazę na szybką jej aktualizację np. po oddaniu do ruchu nowego odcinka drogi.

Uwagi PGK

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS