|2019-03-22|
GIS, Mapy, Prawo
OSM krytycznie o unijnej dyrektywie ws. praw autorskich
Przygotowywana w Brukseli europejska dyrektywa ws. praw autorskich, zwana przez przeciwników ACTA 2, może stanowić poważne zagrożenie dla przyszłości otwartego projektu kartograficznego OpenStreetMap – przestrzegają jego przedstawiciele.
Ich szczególny niepokój wzbudza artykuł 13. Nakłada on na dostawców treści obowiązek wdrożenia rozwiązań uniemożliwiających publikację w internecie treści łamiących prawa autorskie. Gdyby jednak takie treści znalazły się w sieci, odpowiedzialność prawną za to ponosiłby właściciel platformy.
Przedstawiciele OSM podkreślają, że o ile duże korporacje, takie jak Google czy Facebook, mogą sprostać tym wymogom, dla OpenStreetMap będzie to duży problem. OSM będzie bowiem musiało albo zainwestować spore środki finansowe w rozwiązania automatycznie filtrujące treść, albo liczyć się z groźnymi pozwami. Tak czy inaczej przyszłość projektu jest w ocenie jego przedstawicieli poważnie zagrożona.
Zresztą nawet gdyby udało się wdrożyć owe filtry, specyfika platformy OSM jest taka, że będą one opóźniać aktualizację danych oraz odrzucać wiele poprawnych edycji, zniechęcając tym samym użytkowników do współtworzenia tej otwartej mapy.
Kontrowersyjna unijna dyrektywa będzie głosowana w Parlamencie Europejskim już 26 marca. W związku z tym na 23 marca zaplanowano serię demonstracji w całej Europie.
JK
|