Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-01-04| Geodezja, Mapy, Prawo

Geodetów uprawnionych przybywa nieco szybciej

W 2018 roku wydano 273 dokumenty uprawnień geodezyjnych – to o blisko 10% więcej niż rok wcześniej.


Geodetów uprawnionych przybywa nieco szybciej

Jest to zatem już trzeci rok z rzędu, gdy liczba uprawnień przyznanych przez głównego geodetę kraju rośnie. Wciąż jednak daleko do poziomu sprzed ponad 5 lat, gdy dokumentów tych wydawano nawet blisko 900 rocznie. Liczba zdobywanych uprawnień najpierw załamała się w 2012 roku, gdy w wyniku kontroli MSWiA tymczasowo wstrzymano postępowania kwalifikacyjne, a później w roku 2015, po pełnym wejściu w życie przepisów tzw. deregulacji Gowina (w tym rozporządzenia wykonawczego).

W ubiegłym roku tradycyjnie najwięcej uprawnień przybyło w zakresie 1 (geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjnie i inwentaryzacyjne). Zdobyło je 138 osób, a więc nieco mniej niż rok wcześniej (149). Więcej wydano za to uprawnień w zakresach 2 (87), 4 (33) oraz 5 (14), przy czym w tym ostatnim przypadku wzrost jest względnie największy, bo aż siedmiokrotny.

Liczba geodezyjnych uprawnień zawodowych wydawanych w latach 2009-2018

Podobnie jak w latach poprzednich liczba wydanych uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 jest mizerna – w ubiegłym roku raptem jednej osobie udało się zdobyć uprawnienia dotyczące redakcji map („szóstka”). Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, główną przyczyną jest wejście w życie deregulacji Gowina. Miała ona znacznie ułatwić zdobywanie uprawnień w tych trzech zakresach, znosząc obowiązek zdawania egzaminu. W praktyce absolwenci mają jednak problem z przedstawieniem wymaganych prawem dokumentów potwierdzających zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Kwestię tę ma rozwiązać nowelizacja rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii. Obecnie jest ona w trakcie prac legislacyjnych – planowany termin wejścia w życie nowych regulacji to II kwartał br.

Liczba wydanych uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w latach 2009-2018

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama