Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-31| Geodezja, Prawo, Kataster

Co zmieni się w prawie w nowym roku?

1 stycznia to tradycyjnie dzień, w którym w życie wchodzi wiele zmian w przepisach. Sprawdzamy, które z nich są istotne dla geodezji i kartografii, a także czego spodziewać się w kolejnych miesiącach.


Co zmieni się w prawie w nowym roku?

Podwyżka opłat po raz drugi

Podobnie jak rok temu, czeka nas nieznaczna podwyżka opłat za materiały z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest ona związana z coroczną waloryzacją wprowadzoną przez nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2014 roku. Ogłoszona w zeszłym roku waloryzacja podniosła opłaty o 1,9%, a tegoroczna – o 1,6%. Wcześniej – z powodu deflacji – podwyżki nie były wprowadzane w życie. Nowe stawki opublikowano w obwieszczeniu ministra inwestycji i rozwoju z 22 października 2018 r. ws. ogłoszenia obowiązujących od dnia 1 stycznia 2019 r. stawek opłat za udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Początek końca użytkowania wieczystego

Zgodnie z ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów 1 stycznia 2019 r. rozpocznie się likwidacja użytkowania wieczystego. Na początek z mocy ustawy zostanie przekształcone we własność użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami mieszkalnymi, na przykład blokami i domami jednorodzinnymi. Ograniczona zostanie możliwość ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Równocześnie rząd będzie przygotowywał rozwiązania, które umożliwią docelową likwidację użytkowania wieczystego, ale te prace wymagają gruntowych zmian w systemie prawa cywilnego oraz przeprowadzenia uzgodnień z Komisją Europejską. Ustawa zakłada odpłatność za to przekształcenie na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów – samorządom i Skarbowi Państwa – dochody porównywalne do tych, które otrzymywali z opłat za użytkowanie wieczyste. Przewiduje też waloryzację opłat po przekształceniu.

O związkach tych zmian w geodezją będzie można przeczytać w styczniowym GEODECIE.

Nowy skład komisji dyscyplinarnych

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego z lipca 2014 roku wprowadziła nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów, w tym komisje dyscyplinarne – odwoławczą oraz wojewódzkie. Ich pierwsza, 4-letnia kadencja upływa 31 grudnia 2018 roku. Nowe składy WKD i OKD podamy już wkrótce na Geoforum.pl.

Zmiany na mapie Polski

Wraz z początkiem 2019 roku na mapie naszego kraju zajdzie wyjątkowo sporo zmian. Dotyczą one m.in. nadania statusu miasta, zmian nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych, a także modyfikacji granic samorządów. Szerzej opisujemy je w oddzielnej wiadomości.

Dron będzie mógł więcej

Ta zmiana wprawdzie nie wejdzie 1 stycznia, ale wg zapowiedzi Urzędu Lotnictwa Cywilnego powinna zacząć obowiązywać już na przełomie stycznia i lutego. Chodzi o nowelizacją przepisów dotyczących wykorzystania bezzałogowych maszyn latających poza zasięgiem wzroki (BVLOS). Loty takie będzie można wykonywać do wysokości nie większej niż 120 m nad poziomem terenu (AGL) i przy widzialności nie mniejszej niż 5 km. W przypadku lotów realizowanych automatycznie maksymalna wysokość wynosi 50 metrów AGL lub do 10 m nad najwyższą przeszkodą znajdującą się w promieniu 100 m od miejsca wykonywania lotu. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, branża UAV uważa te przepisy za nowatorskie w skali światowej, choć nie brak opinii, że dla nalotów do celów geodezyjnych zmiany te będą miały niewielkie znaczenie.

Nie tylko geodezja

Nowy rok to także wiele nowych przepisów obowiązujących przedsiębiorców. Uwagę warto zwrócić chociażby na zapisy dotyczące tzw. pracowniczych planów kapitałowych (na razie będą obowiązywać tylko duże firmy, ale w przyszłości również te mniejsze), zasad przechowywania dokumentacji pracowniczej czy domyślnego obowiązku wypłaty wynagrodzenia na konto, a nie w gotówce.

Rok 2019 rokiem zmian przepisów geodezyjnych

O ile spełnią się zapowiedzi Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, nadchodzący rok upłynie pod znakiem znaczących zmian w prawie geodezyjnym. Już niedługo światło dzienne powinien ujrzeć projekt nowelizacji Pgik, który zakłada m.in. wprowadzenie ryczałtowych opłat za materiały PZGiK, likwidację licencji i uwierzytelniania, a także określenie 10-dniowego terminu na weryfikację pracy geodezyjnej.

W nowym roku należy się także spodziewać zmian w rozporządzeniach dotyczących uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii oraz w ewidencji gruntów i budynków. Konsultacje tego pierwszego aktu już się zakończyły, a planowany termin jego wejścia w życie to II kwartał br. Projekt zmian przepisów ws. EGiB nie został jeszcze opublikowany. MIiR wciąż deklaruje, że nowelizacja ta powinna wejść w życie w I kwartale br.

Sporych zmian należy się także spodziewać w związku z przygotowywaną przez MIiR reformą procesu inwestycyjno-budowlanego – bez wątpienia obejmą one również geodezję. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapewnił, że jest to jeden z trzech priorytetów jego resortu na nowy rok. Na razie nad projektem tych zmian pracuje zespół powołany przez MIiR, w skład którego wszedł m.in. GGK Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS