Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-12-28| Geodezja, Mapy, Prawo

Co zmieni się na mapie Polski od nowego roku?

1 stycznia 2019 roku na mapie Polski pojawią się nowe miasta, znikną niektóre miejscowości, zmienią się granice samorządów, a nawet zniknie jedna gmina.


Co zmieni się na mapie Polski od nowego roku? <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Nowe miasta

Od nowego roku przybędzie 10 miast, dzięki czemu ich liczba wzrośnie do 940. Status ten zyskają:
• Koszyce – w powiecie proszowickim (woj. małopolskie);
• Lubowidz – w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie);
• Nowa Słupia – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
• Pierzchnica – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
• Szydłów – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
• Wielbark – w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie);
• Nowy Korczyn – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie);
• Oleśnica – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
• Opatowiec – w powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie);
• Pacanów – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie).

Jak komentuje MSWiA, wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946.

Nowe granice

Przepisy zwiększające liczbę miast zakładają także modyfikację granic kilkunastu miast i gmin. Największe zmiany zajdą w Sędziszowie Małopolskim, w którego granice zostaną włączone obręby ewidencyjne: Borek Wielki (1158 ha), Kawęczyn Sędziszowski (396 ha), Wolica Ługowa (397 ha) i Wolica Piaskowa (752 ha). Jak uzasadniono tę zmianę, są to atrakcyjne tereny inwestycyjne położone między autostradą A4 i zmodernizowaną linią kolejową Kraków – Medyka. Ich włączenie do miasta będzie więc stanowić silny impuls do jego rozwoju.

Z kolei Rzeszów od nowego roku kosztem sąsiednich gmin Głogów Małopolski i Tyczyn powiększy się odpowiednio o 90 i 530 ha. Uzasadniono to m.in. tym, że zabudowa tych terenów jest kontynuacją zabudowy Rzeszowa. Będzie to już kolejna w ostatnich latach znacząca zmiana granic tego miasta. Jeszcze w 2005 r. miało ono powierzchnię 54 km kw., a dziś jest to już 120 km kw.

Większe zmiany obejmą także gminę Anderspol (woj. łódzkie), która kosztem sąsiedniej gminy Koluszki zostanie powiększona o 240 ha. Do Opoczna (również woj. łódzkie) włączony zostanie natomiast obręb ewidencyjny Januszewice o powierzchni 224 ha.

Nowe nazwy

Obowiązujące od nowego roku rozporządzenie ws. ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych (DzU poz. 2447) zakłada:
• wymazanie z mapy Polski 32 osad, przysiółków, kolonii bądź części wsi (najwięcej miejscowości ubędzie w powiatach chełmskim – 14, oraz wieruszowskim – 9);
• ustalenie nazw 4 miejscowości – po jednej w województwach lubuskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim;
• zmianę nazw 21 miejscowości (najwięcej, bo 8, dotyczy powiatu chełmskiego);
• ustalenie 9 nazw obiektów hydrograficznych (na uwagę zasługuje nadanie sztucznemu zbiornikowi powstającemu na rzece Skawie nazwy Jezioro Mucharskie; dotychczas obiekt ten funkcjonował na ogół pod nazwą Świnna Poręba, pojawiała się też propozycja nazwania go Jeziorem Wadowickim; ponadto projekt zakłada nadanie kilometrowemu kanałowi w powiecie ostródzkim nazwy Kanał Ducki – obecnie jest on oznaczany na mapach jako Kanał Bartnicki).

Jedna gmina mniej

Nietypową zmianą na mapie Polski będzie likwidacja gminy. Z powodu jej ogromnego zadłużenia sięgającego 50 mln zł teren gminy Ostrowice w woj. zachodniopomorskim zostanie wchłonięte przez sąsiednie gminy Drawsko Pomorskie oraz Złocieniec. Zgodnie z rozporządzeniem do tej pierwszej trafią obręby ewidencyjne: Borne, Dołgie, Donatowo, Grzybno, Jelenino, Ostrowice i Przytoń o łącznej powierzchni 6558,36 ha. Gmina Złocieniec wzbogaci się natomiast o obręby: Chlebowo, Cieminko, Gronowo, Nowe Worowo, Płocie, Siecino, Smołdzięcino, Szczycienko i Śmidzięcino o łącznej powierzchni 8500,04 ha.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama