Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-19| GIS, Mapy, Instytucje

Ewidencja zabytków trafi do geoportalu NID

Dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych Narodowy Instytut Dziedzictwa udostępni w portalu Zabytek.pl oraz w swoim serwisie mapowym dane o obiektach objętych krajową ewidencją zabytków oraz o grobach i cmentarzach wojennych.


Ewidencja zabytków trafi do geoportalu NID <br />
Portal mapowy NID
Portal mapowy NID

Działania będą realizowane w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych”. Wartość przedsięwzięcia to blisko 42 mln zł, przy czym 31,5 mln zł będzie pochodziło ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

NID jest dziś w posiadaniu niezdigitalizowanego zasobu składającego się z 698 tys. dokumentów dotyczących zabytków nieruchomych i stanowisk archeologicznych. Ponadto za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskał dostęp do zbioru 10,8 tys. kart ewidencji cmentarzy i grobów wojennych zgromadzonych w urzędach wojewódzkich. Celem projektu NID będzie kompleksowa digitalizacja tej dokumentacji oraz jej udostępnienie w internecie.

Produktem projektu będą nie tylko skany dokumentów (które zajmą około 70 terabajtów), lecz także powiązane z nimi metadane oraz cyfrowa reprezentacja obiektów na mapie uzyskana dzięki wektoryzacji obiektów wraz z nadawaniem atrybutów opisowych. Ponadto w ramach projektu NID chce zmodernizować swój system informatyczny, w tym geoportal, a także udostępnić API do pobierania metadanych.

Jak przekonuje Instytut, przedsięwzięcie stanowi szansę nie tylko na uzyskanie sprawnego, skutecznego i bezkosztowego dostępu do unikatowego zasobu, ale także zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów, a pośrednio przyczynia się do zwiększenia ochrony obiektów zabytkowych oraz cmentarzy i grobów wojennych.

Zgodnie z harmonogramem realizacja projektu ma zająć 3 lata.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS