Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-12-10 | GNSS, Geodezja, Edukacja

Szczyt Gór Świętokrzyskich jeszcze wyższy

Łysica – zaliczana do Korony Gór Polski – jest wyższa niż podaje się na mapach topograficznych. Ma ponad 613 m n.p.m. Błąd na mapach wykryli naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. I to nie koniec rewelacji. To wschodni wierzchołek, czyli Skała Agaty, a nie zachodni jest najwyżej położonym punktem na Łysicy.


Ilustracja: Szczyt Gór Świętokrzyskich jeszcze wyższy <br />
Pomiar punktu wysokościowego na szczycie Skały Agaty - niwelacja geometryczna
Pomiar punktu wysokościowego na szczycie Skały Agaty - niwelacja geometryczna

– Zaczęło się zupełnie przypadkiem od innych badań dotyczących numerycznego modelu terenu – tłumaczy dr Maciej Hajdukiewicz z Katedry Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami Politechniki Świętokrzyskiej.

Uwagę naukowców zwrócił fakt, że wysokości pokazywane na nim są dużo większe niż te, do których przyzwyczaili się patrząc na mapy topograficzne. Dlatego zaczęli drążyć temat. Okazało się, że błędu na modelu nie ma, a wysokości na mapach topograficznych znacznie odbiegają od rzeczywistości.

Największe różnice naukowcy odkryli w przypadku Skały Agaty zwanej Zamczyskiem. Na modelu widniała wysokość 613,4 m n.p.m. , na ogólnie dostępnych mapach zaledwie 608 m. Dlatego naukowcy pojechali w teren. Pomiary kilkukrotnie powtarzali niezależnymi metodami (GNSS RTK i niwelacji geometrycznej). Dowiedli, że wysokość Zamczyska jest jeszcze większa niż na NMT i wynosi 613,8 m n.p.m.

Skała Agaty już w pomiarach sprzed lat w niektórych archiwalnych dokumentach widniała jako wyższa część Łysicy. Ale dane nie zostały uwzględnione na późniejszych mapach. Naukowcy w końcu uporządkowali to, co przez lata było pomijane w oficjalnych obliczeniach. I jak mówią, prawidłowe dane powinny ujrzeć światło dzienne.

Więcej informacji o pomiarach można znaleźć z artykule pt. „Oszacowanie dokładności punktów wysokościowych na NMT masywu Łysicy z pomiarów ALS”, który ukazał się w czasopiśmie „Structure and Environment”.

Źródło: Politechnika Świętokrzyska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@Gg Nie, nigdy. A jaki to ma związek z moją poprzednią wypowiedzią i z tym co napisał Absolwent?
  
X Rozumiem że obserwujesz zawsze 4 satelity i pomiar wykonujesz na 1 epokę ?
    1 
@absolwent No to życzę powodzenia w wyrównywaniu jednego wektora :)
  
 2 
Naukowcy A do czego ta niwelacje dowiązali? Mam nadzieję że nie do punktu założonego rtkiem :D Mierzył RTK bo na uczelni nikt nie umie zrobić postprocessingu. Kiedyś uczył tam dr Owerko i gościu miał wiedzę na ten GNSS aż się chciało na zajęcia iść. Nie mam pojęcia czy ktoś tam umie pojedynczy wektor wyrównać.
    3 
 2 
@yt 1. Odkrycie, że z NMT odczytali wysokość o kilka metrów większą niż dotychczas oficjalnie podawano na mapach topograficznych a nie z porównania GNSS-NMT. W celu weryfikacji przeprowadzono pomiar z wykorzystaniem GNSS. Kiedy okazało się, że stare dane są nieaktualne i nie jest to błąd NMT wykonano niwelację geometryczną. 2. Na mapach topo z taką dokładnością podaje się wysokości szczytów.
    1 
 3 
Serio? To takie wielkie odkrycie, że ktoś wziął odbiornik GPS i pokazało mu inną wysokość niż na NMT? Jeszcze mówią, że zastosowali niwelację geometryczną, a wynik podają z precyzją 0,1 m.
    3 
 2 
teraz raczej kolej na opracowanie pracowników tego interdyscyplinarnego wydziału po tytułemnp. "gospodarka odpadami a sprzedaż danych z mapy zasadniczej przez powiatowy zasób geodezyjno-kartograficzny w kontekście chaotycznego sposoby pozyskiwania danych od inwestorów, zlecających pomiary do celów projektowych w zakresie 30m od swojej inwestycji"
    3 
 5 
To co teraz Jak już nowy środek Polski znaleźli, nowy szczyt Łysicy, to może teraz sprawdzić jeszcze wysokość Rysów albo wybrzeże Bałtyku, ile ma długości...
  
 5 



zobacz też:

Śnieżka "urosła" o metr

Najwyższy szczyt Sudetów jest o metr wyższy, niż dotychczas uważano – informację o takiej treści podało w połowie...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
za pierwszego zdobywcę bieguna północnego uznaje się Roberta Pearyego, choć późniejsze badania wykazały, że pomylił się w obliczeniach i ekspedycja dotarła do punktu oddalonego od bieguna o kilka lub kilkadziesiąt kilometrów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1951
Powołanie Polskiej Akademii Nauk.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2