Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-12-07 | Geodezja, GIS, Software, Instytucje, Kataster

GUGiK ułatwi komunikację EGiB z innymi rejestrami publicznymi

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił twórcom oprogramowania geodezyjnego narzędzia, które mają ułatwić komunikację systemów do prowadzenia EGiB z innymi rejestrami publicznymi.


Ilustracja: GUGiK ułatwi komunikację EGiB z innymi rejestrami publicznymi

– Bliższe spojrzenie na system ZSIN, jakie umożliwiła mi funkcja głównego geodety kraju, przyniosło kilka wniosków, z których jeden dotyczy funkcjonowania lokalnych systemów ewidencji gruntów i budynków oraz możliwości ich współpracy z rejestrami publicznymi takimi jak NKW, PESEL, REGON i inne. Funkcjonalności w tym zakresie były zakładane do uruchomienia w pełnej operacyjności systemu ZSIN, a ponieważ, jak dotąd, nie udało się jej uzyskać, więc nie były one wykorzystywane i rozwijane – wyjaśnia GGK Waldemar Izdebski.

Zakres tych funkcjonalności wynika ze schematu zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 17 stycznia 2013 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach. Zapisy tego aktu wyraźnie stwierdzają, że „lokalne systemy ewidencji gruntów i budynków, system NKW oraz inne zewnętrzne systemy dziedzinowe włączone do ZSIN będą wyposażone w moduły komunikacyjne, które umożliwią wymianę danych za pomocą usług sieciowych” oraz że „komunikacja między systemami dziedzinowymi oraz udostępnianie usług sieciowych ZSIN będzie się odbywać za pomocą szyny usług”.

Architektura ZSIN

Architektura ZSIN

Podjęte działania

Korzystając z dostępnych możliwości, w GUGiK rozpoczęto proces wystawiania na szynie usług specjalistycznych funkcjonalności służących do komunikacji z rejestrami publicznymi (NKW, PESEL, REGON), które mogą wykorzystywać w swoim oprogramowaniu producenci systemów do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków (Geobid, Systherm-Info, Geomatyka-Kraków, Geo-System).

Aktualnie wystawiono 3 funkcjonalności przeznaczone do komunikacji z NKW (Elektroniczna Księga Wieczysta), ale – jak zapowiada GGK – jest to dopiero początek działań i sukcesywnie będą dodawane kolejne narzędzia. Na razie rozwiązanie udostępnione przez GUGiK umożliwia:
• pobranie treści wskazanej księgi wieczystej,
• wyszukiwanie numeru księgi wieczystej dla określonych parametrów,
• pobranie listy numerów ksiąg wieczystych dla określonych warunków filtrowania.

– Logika działań jest taka, że producenci implementują te rozwiązania w swoim oprogramowaniu, a ich użycie jest możliwe w powiecie dopiero wtedy, kiedy powiat uzyska z GUGiK login i hasło niezbędne do ich wykorzystywania. Chodzi o identyfikację użytkowników korzystających z rejestrów publicznych – wyjaśnia Waldemar Izdebski. Z informacji GUGiK wynika, że aktualnie firmy Geo-System, Geobid i Systherm Info zaimplementowały udostępnione przez Urząd funkcjonalności w swoich systemach informatycznych – są one gotowe do użycia w powiatach posiadających loginy i hasła dostępowe.

Przykłady wykorzystania jednej z udostępnionych funkcjonalności w systemie Ewopis firmy Geobid i e-property firmy Geo-System przedstawiono na rysunkach poniżej.

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie EWOPIS

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie EWOPIS

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie e-property

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie e-property

Plany na przyszłość

Jak zaznacza GGK, to dopiero początek działań i sukcesywnie będą dodawane nowe funkcjonalności. – Wykorzystanie tych możliwości zależy już tylko od twórców oprogramowania – podkreśla Waldemar Izdebski. Platformą do działań rozwojowych w tym zakresie jest Zespół ds. opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, który został powołany przez GGK 22 czerwca br. – Opracował on już standard do publikacji powiatowych usług sieciowych oraz ich walidator i mam nadzieję, że zespół będzie dalej intensywnie działał na rzecz informatyzacji i automatyzacji PZGiK. Warto też uświadomić i zachęcić powiaty, aby wymagały od dostawców swojego oprogramowania tych nowych funkcjonalności, bo to, że są one potrzebne i od dawna oczekiwane, nie ulega najmniejszej wątpliwości – podsumowuje Waldemar Izdebski.

JK (na podstawie informacji GUGiK)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W latach 1939-45 wydrukowano w Wlk. Brytanii ok. 342 mln map na użytek wojenny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Solski (1622-1701)
Urodził się 21 września 1622 roku w Kaliszu. Studiował w tamtejszym kolegium. W latach 1644-46 był prefektem bursy szkolnej i wykładowcą matematyki. W 1653 roku został kapelanem obozowym w Kamieńcu. Rok później wyjechał do Turcji jako kapelan...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1856

1856
Szwajcarski fizyk, matematyk i konstruktor, Jacob Amsler-Laffon (1823-1912), zbudował planimetr biegunowy - urządzenie umożliwiające pomiar powierzchni obwiedzionej krzywą płaską. Wkrótce otworzył wytwórnię, która w niedługim czasie wyprodukowała 50...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2