wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-07| Geodezja, GIS, Software, Instytucje, Kataster

GUGiK ułatwi komunikację EGiB z innymi rejestrami publicznymi

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił twórcom oprogramowania geodezyjnego narzędzia, które mają ułatwić komunikację systemów do prowadzenia EGiB z innymi rejestrami publicznymi.


GUGiK ułatwi komunikację EGiB z innymi rejestrami publicznymi

– Bliższe spojrzenie na system ZSIN, jakie umożliwiła mi funkcja głównego geodety kraju, przyniosło kilka wniosków, z których jeden dotyczy funkcjonowania lokalnych systemów ewidencji gruntów i budynków oraz możliwości ich współpracy z rejestrami publicznymi takimi jak NKW, PESEL, REGON i inne. Funkcjonalności w tym zakresie były zakładane do uruchomienia w pełnej operacyjności systemu ZSIN, a ponieważ, jak dotąd, nie udało się jej uzyskać, więc nie były one wykorzystywane i rozwijane – wyjaśnia GGK Waldemar Izdebski.

Zakres tych funkcjonalności wynika ze schematu zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 17 stycznia 2013 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach. Zapisy tego aktu wyraźnie stwierdzają, że „lokalne systemy ewidencji gruntów i budynków, system NKW oraz inne zewnętrzne systemy dziedzinowe włączone do ZSIN będą wyposażone w moduły komunikacyjne, które umożliwią wymianę danych za pomocą usług sieciowych” oraz że „komunikacja między systemami dziedzinowymi oraz udostępnianie usług sieciowych ZSIN będzie się odbywać za pomocą szyny usług”.

Architektura ZSIN

Architektura ZSIN

Podjęte działania

Korzystając z dostępnych możliwości, w GUGiK rozpoczęto proces wystawiania na szynie usług specjalistycznych funkcjonalności służących do komunikacji z rejestrami publicznymi (NKW, PESEL, REGON), które mogą wykorzystywać w swoim oprogramowaniu producenci systemów do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków (Geobid, Systherm-Info, Geomatyka-Kraków, Geo-System).

Aktualnie wystawiono 3 funkcjonalności przeznaczone do komunikacji z NKW (Elektroniczna Księga Wieczysta), ale – jak zapowiada GGK – jest to dopiero początek działań i sukcesywnie będą dodawane kolejne narzędzia. Na razie rozwiązanie udostępnione przez GUGiK umożliwia:
• pobranie treści wskazanej księgi wieczystej,
• wyszukiwanie numeru księgi wieczystej dla określonych parametrów,
• pobranie listy numerów ksiąg wieczystych dla określonych warunków filtrowania.

– Logika działań jest taka, że producenci implementują te rozwiązania w swoim oprogramowaniu, a ich użycie jest możliwe w powiecie dopiero wtedy, kiedy powiat uzyska z GUGiK login i hasło niezbędne do ich wykorzystywania. Chodzi o identyfikację użytkowników korzystających z rejestrów publicznych – wyjaśnia Waldemar Izdebski. Z informacji GUGiK wynika, że aktualnie firmy Geo-System, Geobid i Systherm Info zaimplementowały udostępnione przez Urząd funkcjonalności w swoich systemach informatycznych – są one gotowe do użycia w powiatach posiadających loginy i hasła dostępowe.

Przykłady wykorzystania jednej z udostępnionych funkcjonalności w systemie Ewopis firmy Geobid i e-property firmy Geo-System przedstawiono na rysunkach poniżej.

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie EWOPIS

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie EWOPIS

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie e-property

Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie e-property

Plany na przyszłość

Jak zaznacza GGK, to dopiero początek działań i sukcesywnie będą dodawane nowe funkcjonalności. – Wykorzystanie tych możliwości zależy już tylko od twórców oprogramowania – podkreśla Waldemar Izdebski. Platformą do działań rozwojowych w tym zakresie jest Zespół ds. opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, który został powołany przez GGK 22 czerwca br. – Opracował on już standard do publikacji powiatowych usług sieciowych oraz ich walidator i mam nadzieję, że zespół będzie dalej intensywnie działał na rzecz informatyzacji i automatyzacji PZGiK. Warto też uświadomić i zachęcić powiaty, aby wymagały od dostawców swojego oprogramowania tych nowych funkcjonalności, bo to, że są one potrzebne i od dawna oczekiwane, nie ulega najmniejszej wątpliwości – podsumowuje Waldemar Izdebski.

JK (na podstawie informacji GUGiK)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brawo Brawo jednak można :)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
A ty jesteś pewien że nie ma takich wejść ? Potrafisz to sprawdzić ? Dziwi mnie też np brak SSL na zsin.gugik.gov.pl szczególnie jak czytam o PESELu. Ale co tam GUGiK się bawi.
odpowiedz zgłoś
uwaga ale serio? To ty pozwalasz na wejście serwisowe bez żadnej rejestracji? Czyli twój pracownik serwisowy może sobie gnerować wypisy i nie ma po tym śladu? Gratulacje, to pochwal się co to za program, niech się wszyscy dowiedzą tutaj publicznie.
odpowiedz zgłoś
No tak, czyli na poziomie GUGiK nie ma rozliczalnosci użytkowników tylko powiatów. Rozumiem że w razie problemów GUGiK powie to wina powiatu my tylko daliśmy im hasło. A co jeśli ktoś używając loginu powiatu uzyska dostęp do kw np pracownik producenta oprogramowania w tak zwanym trybie serwisowym. Z punktu widzenia GUGiK to powiat, z punktu widzenia powiatu jest to niewidoczne. Super że tak otwarcie się do tego ktoś tu przyznaje.
odpowiedz zgłoś
tylko skąd Uwaga ma to wiedzieć?
odpowiedz zgłoś
do Uwaga Każdy Powiat ma swój unikalny login i hasło do usługi. W systemie funkcjonującym w ODGiK są nadawane prawa do przeglądania KW każdemu operatorowi z osobna. W ten sposób 'byle praktykant' nie będzie miał dostępu do KW. To system w ODGiK rejestruje, który operator pozyskiwał info z KW (wymagania RODO).
odpowiedz zgłoś
Nie rozumiesz nie wypominam ze ktoś mało zarabia. Szacuje ryzyko ze ktoś się złamie co jest bardziej prawdopodobne gdy jest problem z kasa niż jak go nie ma.
odpowiedz zgłoś
@Uwaga a co ma do tego kto jak jest opłacany? Masz takie wysokie mniemanie o sobie, to przyjdziesz i popracujesz w starostwie to zobaczysz czy jesteś taki wartościowy!
odpowiedz zgłoś
@Uwaga Słabo opłacana administracja to jeden temat, drugi to poziom zabezpieczeń usług. Warto podnosić i jedno i drugie ale to nie jest temat na forum gdzie nawet artykuły są średniej jakości.
odpowiedz zgłoś
Acha czyli rozumiem każdy słabo opłacany pracownik starostwa ma dostęp do bazy PESEL i KW. Kto sprawdza logi czy będzie jak w przypadku ministerstwa cyfryzacji i portalu komorników, ze rok później ktoś się zorientował ze wyssano setki tysięcy rekordów o ile pamiętam przez praktykanta? Ktos tu coś pisał o portalu na Seszelach i danych tam wypływających przy tym co słyszę to pikuś. Jak rozliczany jest dostęp do tych rejestrów ?
odpowiedz zgłoś
NKW, PESEL, REGON @? już masz to od końca 2016 w Portalu ZSIN. Najbardziej wykorzystywane usługi w Portalu to właśnie PESEL i NKW, z REGON wydaje się że niewielu korzysta. Jeśli nie jesteś administracją albo nie masz zleconych prac przez właścicieli danych EGiB to dalej nie będziesz miał do tego dostępu bo nie masz podstawy prawnej. Nowa jest usługa NKW na szynie wytworzona na koniec ZSiN faza II. PESEL będzie trudno udostępnić zewnętrznie z uwagi na specyfikę danych. Przydałoby się sprostowanie do artykułu, bo to chyba w sumie portal branżowy.
odpowiedz zgłoś
Jedno pytanie w związku ze zrzutami powyżej. Rozumiem, ze każdy operator w powiecie będzie mógł się połączyć ze zsinem na jakimś automatycznie utworzonym dla danego starostwa / producenta loginie i haśle (strona która widać u góry to zsin.gugik.gov.pl). Nie jest to zgodne min. z polityka bezpieczeństwa systemów GUGiK (brak indywidualnego loginu dla użytkownika) lub będzie się musiał oddzielnie logować do systemów GUGiKu co nie ma chyba sensu. Proszę o publiczna odpowiedz GUGiK.
odpowiedz zgłoś
kiedy? wszystko dobrze, juz sie cieszę. Kiedy będę miał te funkcje?
odpowiedz zgłoś
Brawo brawo powiedział Geo-system do byłego prezesa. Brawo brawo powiedział były prezes do Geo-systemu. Ktoś jeszcze ?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
a gminy Czy była by szansa, aby ten mechanizm udostępnić także w oprogramowaniu dla gmin?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
brawo, brawo, brawo Widać, że wreszcie mamy GGK z wiedzą, wizją, odwagą i determinacją. Tak trzymać!
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
wow jeśli takie funkcje są dostępne w ewmapie to proszę o info jak mieć takie coś? Wreszcie nie będzie trzeba skakać między okienkami.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
(nie)oddać gesut branżom http://tnijurl.com/115c23230b90/ i takie będą skutki, mobbing właścicieli działek. Dobrze, że tutaj facet dał sprawę do tefałenu, bo inaczej by mu wystawili fakturę i przedsądowe wezwanie do zapłaty i by płacił za to, że branża olała położenie i inwentaryzację kabla na właściwej głębokości.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ty czekaj, czy ja nie czytałem że zakończono projekty GUGiK ? Czy nie czytałem że jest sukces i funkcjonalność nie ucierpi mimo oszczędności ? Więc jakie "Aktualnie wystawiono 3 funkcjonalności przeznaczone do komunikacji z NKW" i jakie "początek działań i sukcesywnie będą dodawane kolejne narzędzi". Skoro zakończono to powinno wszystko działać. Kiedy będzie kontrola unijna tych projektów ? Bo wiesz taka kontrola GUGiKu nie ominie.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
de Wszystko jest łatwe dla mnie. Dla ciebie widać trudne. Rób jak chcesz, to twój biznes twoje klienty. Ja widzę wyraźnie na schemacie, po lewej jest klocek system EGIB, w środku Szyna ZSIN, po prawej usługi NKW. A skoro jest połączenie ze strzałkami w obie strony to sam, jako spec od UMLi wyciągnij sobie wnioski.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
No tak tylko rozumiesz GGK to urzędnik a nie biznesmen. Jego rolą jest przestrzeganie prawa. A prawnie systemy powiatów nie mogą się koumikować ot tak z NKW bo prawo scedowało to na ZSIN a konkretnie na IPE. Nie za trudne ? Nie można sobie wybierać zadań do wykonania rozporządzenie jasno mówi co miało być wykonane.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
powiat i dobrze napisałeś, nie może producent systemu wszędzie ssać kasy z rynku, bo komuś coś zostało. Oczywiście, nikt nie pracuje za darmo, ja urzędnik też nie, ale argumentacja, że zostało ze ZSINu to nam dajcie jest śmieszna i infantylna. Jako biznesmen powinien potrafić zorganizować tak biznes, żeby przynosił zysk zawsze, a nie tylko wtedy jak można hapsnąć coś dodatkowego.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Bardzo ale to bardzo się przejąłem że mnie nie pozdrawiasz. Usiądę w kąciku i będę płakał całą noc. Pomysły mają to do siebie że za nimi musi iść praca i kasa. Pomysły GUGiKu mają to do siebie że są wykonywane kasą i pracą innych. A na końcu widzę wielkie zdjęcie że ktoś wdrożył np integracje usług które zostały opracowane i są utrzymywane przez powiaty. Ortofotomapy obecnie za które podobno odpowiada GUGiK robią się z pieniędzy miast i programów operacyjnych, system ZSIN ma się robić rozumiem teraz rączkami powiatów. A na końcu ktoś ogłosi sukces. JA zrobiłem, JA wdrożyłem, JA......
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
de Czyli Pan de alias Pan Pytanko nie będzie takiej funkcjonalności *za darmo* włączał? A abonamentów za rozwój systemów Pan nie pobiera? Czy może pobiera je Pan za nic w takim razie? To powiem, że BARDZO się cieszę, że nie mam Pana systemu u siebie. Moim pierwszym ruchem do nowego starosty byłby wniosek o zmianę systemu. Zdaje się, że firma, która tworzy mój system jest bardziej dojrzała biznesowo i ma więcej wdrożeń niż Pan. Niepozdrawiam
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
Poza tym kasę na taką funkcjonalność zaoszczędził w projekcie ZSIN GUGiK który go prowadzi więc rozumiem że budżet jest po stronie GUGiKu po stawkach że tak powiem ZSINowych. Nie wiem czemu koszt nie wykonanych funkcjonalności ZSIN miałby obciążać powiaty.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Czyli rozumiem że GUGiK w osobie Pana Izdebskiego zapewni że takie usprawnienia będą wykonane za darmo lub pokryje koszty w przypadku gdy nie będą. Za darmo raczej nikt pracy nie wykonuje, prawnie jest to też zakazane. Podstaw prawnych do tych nowości nie ma więc nie wejdą w standardową obsługę systemu. I do tego te argumenty o społecznej słuszności. Jak zawsze jak robi się coś bezprawnego.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
do Pytanko czy pazerność ludzka nie ma granic? GUGIK daje Panu dostęp do usługi, która jest dla mnie jako klienta wartością dodaną. Dlaczego ja mam albo GUGIK ma Panu płacić za usprawnienie Pana systemu informatycznego? Po tonie wypowiedzi rozpoznaję w Panu producenta software.
 6 
 7 
odpowiedz zgłoś
No to ciekawe czy system inny niż ZSIN może ten interfejs prawnie wykorzystywać. Na ZSiN jest ustawa. Nie wiedziałem że GUGiK przyznaje dostęp do systemu NKW, ale widać codziennie widzę czegoś nowego się dowiaduję.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Dobrze to rozumiem że GUGIK w całości za implementację tych systemów zapłaci. Skoro miały być w ramach ZSIN a nie ma to kasa rozumiem też została zaoszczędzona i na takie wdrożenie się znajdzie.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
niemożliwe jeśli takie funkcje będę miał w Ewopisie to królu złoty dziękuję. Tylko dlaczego dopiero teraz jak Pan Izdebski poszedł z firmy do urzędu takie rzeczy są możliwe? Dlaczego poprzednicy nie udostępniali tej funkcji,s koro była w ZSINie?
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
30 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS