|2018-12-07|
Geodezja, GIS, Software, Instytucje, Kataster
GUGiK ułatwi komunikację EGiB z innymi rejestrami publicznymi
Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił twórcom oprogramowania geodezyjnego narzędzia, które mają ułatwić komunikację systemów do prowadzenia EGiB z innymi rejestrami publicznymi.
– Bliższe spojrzenie na system ZSIN, jakie umożliwiła mi funkcja głównego geodety kraju, przyniosło kilka wniosków, z których jeden dotyczy funkcjonowania lokalnych systemów ewidencji gruntów i budynków oraz możliwości ich współpracy z rejestrami publicznymi takimi jak NKW, PESEL, REGON i inne. Funkcjonalności w tym zakresie były zakładane do uruchomienia w pełnej operacyjności systemu ZSIN, a ponieważ, jak dotąd, nie udało się jej uzyskać, więc nie były one wykorzystywane i rozwijane – wyjaśnia GGK Waldemar Izdebski.
Zakres tych funkcjonalności wynika ze schematu zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 17 stycznia 2013 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach. Zapisy tego aktu wyraźnie stwierdzają, że „lokalne systemy ewidencji gruntów i budynków, system NKW oraz inne zewnętrzne systemy dziedzinowe włączone do ZSIN będą wyposażone w moduły komunikacyjne, które umożliwią wymianę danych za pomocą usług sieciowych” oraz że „komunikacja między systemami dziedzinowymi oraz udostępnianie usług sieciowych ZSIN będzie się odbywać za pomocą szyny usług”.
Architektura ZSIN
Podjęte działania
Korzystając z dostępnych możliwości, w GUGiK rozpoczęto proces wystawiania na szynie usług specjalistycznych funkcjonalności służących do komunikacji z rejestrami publicznymi (NKW, PESEL, REGON), które mogą wykorzystywać w swoim oprogramowaniu producenci systemów do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków (Geobid, Systherm-Info, Geomatyka-Kraków, Geo-System).
Aktualnie wystawiono 3 funkcjonalności przeznaczone do komunikacji z NKW (Elektroniczna Księga Wieczysta), ale – jak zapowiada GGK – jest to dopiero początek działań i sukcesywnie będą dodawane kolejne narzędzia. Na razie rozwiązanie udostępnione przez GUGiK umożliwia: • pobranie treści wskazanej księgi wieczystej, • wyszukiwanie numeru księgi wieczystej dla określonych parametrów, • pobranie listy numerów ksiąg wieczystych dla określonych warunków filtrowania.
– Logika działań jest taka, że producenci implementują te rozwiązania w swoim oprogramowaniu, a ich użycie jest możliwe w powiecie dopiero wtedy, kiedy powiat uzyska z GUGiK login i hasło niezbędne do ich wykorzystywania. Chodzi o identyfikację użytkowników korzystających z rejestrów publicznych – wyjaśnia Waldemar Izdebski. Z informacji GUGiK wynika, że aktualnie firmy Geo-System, Geobid i Systherm Info zaimplementowały udostępnione przez Urząd funkcjonalności w swoich systemach informatycznych – są one gotowe do użycia w powiatach posiadających loginy i hasła dostępowe.
Przykłady wykorzystania jednej z udostępnionych funkcjonalności w systemie Ewopis firmy Geobid i e-property firmy Geo-System przedstawiono na rysunkach poniżej.
Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie EWOPIS
Wykorzystanie interfejsu komunikacji z NKW w systemie e-property
Plany na przyszłość
Jak zaznacza GGK, to dopiero początek działań i sukcesywnie będą dodawane nowe funkcjonalności. – Wykorzystanie tych możliwości zależy już tylko od twórców oprogramowania – podkreśla Waldemar Izdebski. Platformą do działań rozwojowych w tym zakresie jest Zespół ds. opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, który został powołany przez GGK 22 czerwca br. – Opracował on już standard do publikacji powiatowych usług sieciowych oraz ich walidator i mam nadzieję, że zespół będzie dalej intensywnie działał na rzecz informatyzacji i automatyzacji PZGiK. Warto też uświadomić i zachęcić powiaty, aby wymagały od dostawców swojego oprogramowania tych nowych funkcjonalności, bo to, że są one potrzebne i od dawna oczekiwane, nie ulega najmniejszej wątpliwości – podsumowuje Waldemar Izdebski.
JK (na podstawie informacji GUGiK)
|