Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-12-05 | Mapy

Jest aplikacja mobilna z mapami polskich lasów

Lasy Państwowe udostępniły aplikację mobilną z mapami polskich lasów dla urządzeń z systemem Android i iOS. Wkrótce ma być dostępna również dla Windowsa.


Ilustracja: Jest aplikacja mobilna z mapami polskich lasów
Od wielu lat lasy państwowe w Polsce są regularnie mierzone, opisywane, a na podstawie tych danych powstają ogólnokrajowe raporty i mapy. Dodatkowo przedsiębiorstwo LP dofinansowuje podobne prace na terenie pozostałych lasów. Efektem tego jest m. in. ogólnodostępny serwis Bank Danych o Lasach (www.bdl.lasy.gov.pl), który prowadzi Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Na zlecenie Lasów Państwowych BULiGL wykonało aplikację mobilną Banku Danych o Lasach (mBDL), która umożliwia wygodny dostęp do map również w terenie. Można ją pobrać za darmo. Działa ona również w trybie offline, co ważne, gdy w lesie nasze urządzenie straci zasięg.

Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne, np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej czy satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS.

Adresy najpopularniejszych serwisów, np. dane o charakterze katastralnym, ortofotomapa czy serwis GDOŚ, są zapisane w aplikacji na stałe, co ułatwia ich wykorzystanie. Inne dowolne serwisy WMS można podłączyć, wpisując konkretny adres URL, który jest następnie zapamiętywany w aplikacji.

Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w wiele przydatnych w terenie funkcjonalności, takich jak: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, przesłać na inne urządzenie lub zaimportować na inne urządzenie, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL.

W zakładce Pomoc dostępna jest instrukcja opisująca podstawowe funkcjonalności, z którą warto się zapoznać na początku użytkowania aplikacji.

Źródło: LP, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

GEOD Niestety nieprawidłowo są wyświetlane współrzędne w układzie 1992 na mapie www. Powinno być X, Y
  
@Leśny Skrzat Fakt, że PGL LP posiada swój budżet, który jest niezależny od budżetu Państwa pewnie pozwala poniekąd na większą swobodę przy pewnych zleceniach i pracach. Warto jednak przed pisaniem komentarzy zrobić jakiś choć pobieżny wywiad by rzetelnie podejść do tematu.
  
 1 
@Geo Nie chce mi się ;P Przypuszczam,że formalnie jest to do obrobienia. Pokazuję tylko, że PGL LP ma inne warunki bytowania niż reszta jednostek publicznych.
  
 1 
@Leśny Skrzat Sprawdź w ustawach czy PGL LP podlegają w tym przypadku pod przepisy ustawy o zamówieniach publicznych. Akty są ogólnie dostępne i tam najlepiej szukać odpowiedzi ;) Pozdrawiam
  
PISu miało być LPISU
  
 2 
Jakiś czas temu przyszedł na wznowienie granic leśniczy z tabletem, niestety działki miało z PISu jak mu pokazywali jak wychodzi teraz granica to nie bardzo mógł zrozumieć, Dlaczego możemy pokazywać coś innego niż on ma w tablecie.
  
Ktoś wie czy są tam drogi leśne? Ścieżki czy inne szlaki? Pytam pod katem biegania czy planowania tras.
  
 2 
Brać leśna... Patrz Pan co za zbieg okoliczności, że to znów BUiGL wykonuje takie prace. Normalna administracja to musi rozpoznanie cenowe, negocjacje z wykonawcami, przetarg nieograniczony (wiele firm może konkurować stosunkiem cena/jakość), a tu pyk (jak wielokrotnie w przeszłości): zlecenia za setki tysięcy złotych z wolnej ręki PYK! I nikt się nie pyta czemu. Można? :P
  
 7 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1784 r. zawierała: nr posesji, nazwisko właściciela, długość posesji, liczbę pięter i okien, opłaty, szerokość ulicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1635
Jonas Scultetus (1603-64), jurysta ze Szprotawy, wydaje Mapę Śląska. Jest autorem m.in. map księstw: głogowskiego, wrocławskiego, legnickiego, nysko-grodkowskiego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2