Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-11-27 | GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

PAK przejdzie do resortu technologii i wróci do stolicy

Usprawnienie działania i doprecyzowanie zakresu zadań – to główne cele nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej, którą przyjęła dziś Rada Ministrów. PAK jako agencja wykonawcza ma wspierać przemysł kosmiczny, użytkowanie przestrzeni kosmicznej, rozwój technik kosmicznych, w tym inżynierii satelitarnej, a także badania i wykorzystywanie ich wyników do celów użytkowych, gospodarczych, obronnych i bezpieczeństwa państwa.


Ilustracja: PAK przejdzie do resortu technologii i wróci do stolicy

Sprawniejsza realizacja strategii kosmicznej

W lutym 2017 roku weszła w życie Polska Strategia Kosmiczna, która jest elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Aby umożliwić efektywne i skuteczne wdrożenie tych zapisów, konieczne jest wsparcie operacyjne i techniczne ze strony Polskiej Agencji Kosmicznej. „Stabilna współpraca między nauką a przemysłem, rozwój innowacyjnych technologii i wspieranie współpracy zagranicznej w celu rozwoju sektora kosmicznego i jego wpływu na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki, to główne przyczyny powstania Polskiej Strategii Kosmicznej. Zmiany, które wprowadzi nowelizacja ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej, mają sprawić, że proces ten będzie możliwie najszybszy, a działania maksymalnie precyzyjne” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Najważniejsze zadania PAK to:
• zapewnianie wsparcia eksperckiego i wiedzy technologicznej innym organom administracji publicznej zaangażowanym w działalność kosmiczną;
• opracowanie i wdrażanie Krajowego Programu Kosmicznego, który ma być jednym z kluczowych instrumentów realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej;
• prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą;
• wspieranie edukacji i kształcenia specjalistów związanych z badaniem kosmosu;
• wykonywanie zadań z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej i innych organów administracji rządowej.

PAK zaoferuje finansowe wsparcie

Co istotne, Agencja będzie udzielać niefinansowego wsparcia. Będzie ono przewidziane dla: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przedsiębiorców, stowarzyszeń, a także partnerów społecznych i gospodarczych (organizacji pracodawców, związkowych).

Wsparcie będzie udzielane na szkolenia, doradztwo, udział w targach, misjach gospodarczych oraz innych wydarzeniach (konferencjach, seminariach, warsztatach). Chodzi o doradztwo w dziedzinie użytkowania przestrzeni kosmicznej i udziale w europejskim procesie harmonizacji technologii kosmicznych i satelitarnych. Agencja będzie wspierać promocję polskiej gospodarki i myśli naukowej na arenie międzynarodowej. Wsparcie obejmie także działalność informacyjną i promocyjną oraz projekty edukacyjne.

PAK pod nadzorem MPiT

Po zmianach Polska Agencja Kosmiczna będzie podlegać ministrowi właściwemu ds. gospodarki, który od ponad 10 lat jest ministrem wiodącym dla polskiej polityki kosmicznej i ma koordynować działania związane z wykonaniem Polskiej Strategii Kosmicznej. „Zaproponowane w nowelizacji zmiany są m.in. związane z dostosowaniem nadzoru nad PAK do praktyki europejskiej, a w szczególności tych państw, które są członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zwykle to właśnie minister właściwy ds. gospodarki/przemysłu lub nauki/badań koordynuje politykę kosmiczną” – powiedział Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii odpowiedzialny za projekt ustawy.

Przypomnijmy, że dotychczas nadzór nad POLSA sprawowany był przez Radę Ministrów. Argumentowano to tym, że zagadnieniami kosmicznymi zajmuje się wiele resortów, m.in. nauki, rozwoju czy obrony. Jak jednak wielokrotnie informowała prasa, w praktyce w rządzie występowały w tym zakresie konflikty między poszczególnymi ministerstwami, które podejmowały próby podporządkowania sobie Agencji.

Z Gdańska do Warszawy

Zgodnie z nowelizacją zmieni się także siedziba centrali PAK i zostanie ona przeniesiona z Gdańska do Warszawy. W ocenie autorów projektu jest to pewnego rodzaju usankcjonowanie stanu faktycznego, ponieważ większość etatów Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczy osób wykonujących pracę w siedzibie dotychczasowego Oddziału Terenowego w Warszawie. Istotne są także kwestie logistyczne związane z realizacją bieżących zadań. Chodzi o konieczność stałej współpracy Agencji z ministerstwami i urzędami centralnymi, jak również utrzymywanie kontaktów międzynarodowych. Również większość podmiotów polskiego sektora kosmicznego jest skupiona w województwie mazowieckim.

Agencja zachowa możliwość posiadania oddziałów terenowych. Centralę w Gdańsku będzie można przekształcić w oddział – w tym mieście jest odpowiednia infrastruktura i wzrosło zainteresowanie tematyką kosmiczną, a zwłaszcza wspieraniem edukacji w tej dziedzinie. Ze względu na bliskość Doliny Lotniczej i możliwość współpracy z Ukrainą utrzymany zostanie oddział PAK w Rzeszowie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do poprzednika - jaki musi być z Ciebie frustrat, współczuję.
    4 
 1 
us szkoda postów to początek końca okupacji płaskomózgich, afera goni aferę, sojuszników już w zasadzie nie mamy, ten przed którym na klęczkach stoimy nie pamięta jak premier ma na nazwisko, prezydent prowadzi na 100 lecie niepodległości manifestację faszystów... wystarczy spokojnie czekać, sami się wykończą...
    1 
 5 
Us a co, ty się nie załapałeś biedny na nagrody? Taka głowa mądra, tak wszystko wie, a o nim zapomnieli, wstyd.
    3 
Nie no tak teraz promem rządzi wioślarz. Machać wiosłem może umie i próbuje z promu zrobić galerę. Pewno mu się uda. Zaczął od oddania paliwa za 200 baniek które miał dostarczyć na drugą stronę bo wioślarzom za ciężko. Szacun, naprawdę. Swoją drogą pan minister ma czas na spotkania geodetówi rozdawanie jakiś pseudonagrod ? :):):)
  
 2 
do US jak to dobrze, że możesz tylko pisać w internecie a nie jesteś sternikiem. Czyli potwierdzasz wg swojej teorii, że to co zaczęli robić w 2015 odczuwamy co najmniej od roku. Co za ulga. Zagrożenie na rynku bankowym? Naprawdę to odczułeś? No popatrz drugi Czarnecki się znalazł. Bankowiec i na dodatek znawca kosmosu. Jeszcze brakuje wstawek o faszyźmie, nazistach itp. Morały rodem z TVNazi. Bez odbioru. Szkoda czasu.
    5 
 6 
Czaję czaję również cykl koniunkturalny, oraz opóźnienia decyzyjne. To jak ze statkiem to że skręcasz ster nie znaczy że płyniesz od razu. To co robi obecny rząd odczujesz za 2 lata. Też czaisz ? Zacznijmy od wzbudzenia poczucia zagrożenia klientów na rynku bankowym. Czaisz czym się takie zabawy kończą ? Czaję również że w górce cyklu mamy deficyt. A co będzie jak będziemy mieli dół = co się stanie jak myślisz z 500 i skąd weźmiesz pieniądze na koszty stałe własnie pompowane w kosmos ?
    5 
 7 
do US przez ostatnie trzy lata rządów PO dochody budżetu wzrosły o 1.5 mld - można powiedzieć Zegarmistrz Sławek Nowak wychodził na plus. Dla porównania młodzi obecni działacze jak to nazywasz wykazują się wzrostem budżetu na poziomie 80 mld. Czaisz? Poczytaj analizy np. mbanku o polskiej gospodarce. Tak to niemiecki bank, dobrze piszą o Polsce bo świetnie tu zarabiają.
    7 
 7 
Ciekawe gdzie skończą młodzi działacze obecnej władzy. Hmm na Białorusi ? Czy na Węgrzech ?
    5 
 6 
podobno to była fucha dla... Sławka Nowaka, tyle że specjalizacja zegarkowa, przegrane wybory niestety zmusiły zdolnego działacza platformy do robienia biznesów na Ukrainie
    5 
 6 
dobrze , że chociaż mają dwie nazwy, to już sukces. aaa, no i jeszcze słynne logo, za które profesor zgarnął kasę. :-)
  
 3 



zobacz też:

Spotkanie szefów POLSA i NASA podczas IAC 2018

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) dr hab. Grzegorz Brona oraz administrator Narodowej Agencji...

POLSA podsumowuje satelitarne badania ankietowe wśród urzędników

W ankiecie Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczącej wykorzystania danych...

W Warszawie dyskutowano o potencjale danych satelitarnych

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz innych...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
masa Jowisza jest 317 razy większa od masy Ziemi?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Zarzycki (1925-2012)

Jerzy Zarzycki (1925-2012)
Jerzy Zarzycki był synem geodety, który przed wojną prowadził biuro mierniczego przysięgłego w Łodzi. W grudniu 1939 roku rodzina Zarzyckich została wysiedlona przez Niemców do Krakowa, gdzie pomagał jej prof. Michał Odlanicki-Poczobutt. W czasie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945
Reaktywowanie Wojskowego Instytutu Geograficznego, szefem został generał Teodor Naumienko. W początkowej fazie Instytut zatrudnial około 300 osób.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2