Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-06| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

W Warszawie dyskutowano o potencjale danych satelitarnych

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz innych europejskich i krajowych instytucji, a także naukowcy i przedstawiciele biznesu spotkali się 2 lipca na międzynarodowej konferencji pt. „A Polish DIAS for Europe” w Warszawie.


W Warszawie dyskutowano o potencjale danych satelitarnych

Konferencja poświęcona była możliwościom, jakie służbom publicznym, nauce i biznesowi, zainteresowanym przetwarzaniem danych satelitarnych, daje europejski projekt CDIAS (Copernicus Data and Information Access Services) sfinansowany przez Unię Europejską. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy merytorycznym wsparciu spółki Creotech Instruments S.A., która odpowiadała za stworzenie w ramach największego projektu w historii polskiej branży kosmicznej platformy CREODIAS – innowacyjnego rozwiązania służącego do gromadzenia i przetwarzania danych pochodzących z satelitów obserwacji Ziemi europejskiego programu Copernicus.

Konferencję otworzył Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Realizacja projektu Unii Europejskiej na rzecz stworzenia platformy Data Information Access and Services, znanej jako DIAS, będzie doskonałym wsparciem dla rozwoju potencjału polskiego segmentu obserwacji Ziemi. To ogromny sukces, ale także ogromne wyzwanie dla konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments – powiedział wiceminister nauki.

Z prezentacją wystąpił także Josef Aschbacher, dyrektor Programów Obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ekspert mocno komplementował platformę CREODIAS, która kilka dni wcześniej została oficjalnie uruchomiona. Stwierdził m.in., że spośród wszystkich 5 konkurencyjnych platform sfinansowanych przez Unię Europejską rozwiązanie zaprezentowane przez konsorcjum, którego liderem jest Creotech Instruments S.A., jest najlepsze. Podkreślał także, że liczba użytkowników, zarówno tych biznesowych, jak i innych, korzystających z danych pochodzących z europejskich satelitów Sentinel, bardzo dynamicznie rośnie.

CREODIAS – czyli chmura na polskiej ziemi

Jeszcze do niedawna dane pochodzące z satelitarnej obserwacji Ziemi były udostępniane odpłatnie, zaś ich źródłem były masywne satelity należące do dużych koncernów lub rządów poszczególnych państw – liderów kosmicznego wyścigu. Przełom nastąpił za sprawą budowy, wyniesienia i osiągnięcia operacyjności w 2014 roku pierwszych satelitów konstelacji Sentinel – części ambitnego unijnego programu Copernicus.

– Założeniem Unii Europejskiej, która wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną finansuje program Copernicus, jest łatwy i bezpłatny dostęp do danych satelitarnych otrzymywanych w ramach programu dla wszystkich zainteresowanych użytkowników – tłumaczy Beata Mikołajek-Zielińska, która w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiada za obszar przestrzeni kosmicznej. – Celem tej polityki jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.

Od 2014 roku kolejne satelity docelowej konstelacji Sentinel są sukcesywnie budowane i umieszczane na orbicie, a po uzyskaniu operacyjności rozpoczynają zbieranie danych. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami, kiedy wszystkie z docelowych satelitów Sentinel rozpoczną pracę na orbicie, przyrost pozyskiwanych przez nie danych sięgnie 10 PB rocznie. Na platformie CREODIAS w momencie jej uruchomienie jest już ponad 7 PB danych.

Samo gromadzenie danych satelitarnych jednak nie wystarcza. Aby rozwijać produkty i usługi oparte o różnego rodzaju dane z europejskich satelitów, niezbędne jest świadczenie usług dostępowych, w prosty sposób zapewniających użytkownikom możliwość ich przetwarzania. Właśnie w tym celu Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiły projekt CDIAS. Jego celem było zbudowanie na terenie Europy pięciu centrów bazodanowych świadczących usługi dostępowe do danych satelitarnych konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus.

Platformy CDIAS mają nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane, ale oferować również użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury. Dzięki temu firmy europejskie będą mogły realizować swoje usługi bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w swoją własną infrastrukturę.

Pięć platform, wśród nich polski CREODIAS, uruchomione zostały oficjalnie zaledwie kilka tygodni temu. Warszawska konferencja miała przybliżyć przedstawicielom krajowego sektora kosmicznego oraz wszystkim tym, którzy widzą w nim dla siebie miejsce, założenia projektu CDIAS oraz dostarczyć informacji o możliwościach polskiej platformy.

Spotkanie administracji, nauki i biznesu

Wydarzenie było także okazją do zaprezentowania potencjału polskiego sektora kosmicznego w zakresie przetwarzania danych satelitarnych przez instytucje naukowe i firmy komercyjne i wykorzystywania ich m.in. przez administrację publiczną oraz do nawiązywania i rozwijania kontaktów z przedstawicielami wiodących instytucji kosmicznych z Europy.

– Konferencja była świetnym przykładem na to, jak w mądry sposób instytucja publiczna, w tym wypadku MNiSW, może wspierać rozwój innowacyjnej branży jaką bez wątpienia jest intensywnie rozwijający się sektor kosmiczny w Polsce – zwraca uwagę Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments S.A. – Spotkanie było nie tylko okazją do zaprezentowania potencjału CREODIAS, ale także do wielu inspirujących rozmów między uczestnikami krajowego sektora i podmiotów, które w swojej działalności bazują na wykorzystaniu danych z obserwacji Ziemi.

O swoich doświadczeniach związanych z przetwarzaniem i zastosowaniem danych satelitarnych opowiadali m.in. przedstawiciele: Centrum Badań Kosmicznych (Jakub Ryzenko), Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (Bożena Łapeta), Głównego Urzędy Statystycznego (Janusz Dygaszewicz), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Stanisław Sas), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (Andrzej Perkowski), Instytutu Geodezji i Kartografii (Martyna Gatkowska), czy Instytutu Oceanografii PAN (Mirosław Darecki).

O możliwościach samej Platformy CREODIAS opowiadali zaś przedstawiciele konsorcjum odpowiedzialnego za jej realizację: Jacek Kosiec i Bernard Stępień z Creotech Instruments S.A., Maciej Krzyżanowski z CloudFerro (dostawca technologii chmury i operator platformy), Sławomir Bury z Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI). W skład konsorcjum odpowiedzialnego za budowę platformy CREODIAS weszły także firmy Eversis, Sinergise i Geomatys.

Platforma CREODIAS jest dostępna pod adresem www.creodias.eu.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS