wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-19| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

GUGiK uruchomił Geoportal 3D

Od dziś (19 listopada) na Geoportal.gov.pl dostępna jest trójwymiarowa wersja rządowego serwisu mapowego. Na początek możemy w niej przeglądać modele 3D budynków.


GUGiK uruchomił Geoportal 3D <br />
Centrum Katowic
Centrum Katowic

By uruchomić Geoportal 3D, nie trzeba instalować żadnych programów czy wtyczek – wystarczy przeglądarka internetowa w odpowiedniej wersji. Oprócz samej wizualizacji trójwymiarowych danych serwis pozwala również na przeprowadzenie analizy zacienienia, tj. wygenerowanie cienia rzucanego przez zabudowę dla zadanego dnia i godziny.

Zarówno Geoportal 3D, jak i modele 3D budynków przygotowano w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP), którego realizacja formalnie zakończyła się 15 listopada br. Modele opracowano w szczegółowości LoD 2 wg standardu CityGML na podstawie danych z lotniczego skanowania kraju oraz obrysów budynków pochodzących z bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

Przypomnijmy, że początkowo dane te miały pokrywać cały kraj, jednak wskutek problemów z rozstrzyganiem przetargów ostatecznie powstały tylko dla 10 województw ze wschodniej części Polski. Jak jednak wynika z wielokrotnych zapewnień GUGiK-u, Urząd dąży do tego, by pozyskać środki nie tylko na opracowanie modeli 3D dla reszty kraju, ale także na systematyczną aktualizację tego opracowania.

Modele 3D dla województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego opracowało konsorcjum firm Geoxy z Krakowa oraz Cyient Europe Limited z Wielkiej Brytanii. Z kolei dane dla województw: świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego przygotowały firmy Gispro ze Szczecina oraz ProGea 4D z Krakowa. Łącza wartość obu umów to ponad 18 mln zł.

Jak wynika z naszego krótkiego redakcyjnego testu, na razie w Geoportalu 3D możemy przeglądać modele 3D tylko dla wybranych części wspomnianych 10 województw. Nie udostępniono ich chociażby dla obszaru Warszawy, choć można je przeglądać np. dla: Lublina, Zamościa, Bydgoszczy, Torunia, Rybnika, Katowic, Olsztyna, Przemyśla, Rzeszowa czy Radomia. Do wymienionych lokalizacji można łatwo przejść poprzez narzędzie „Zakładki przestrzenne”.

Model 3D zabudowy Zamościa

Rynek w Zamościu

Przeglądając te modele, można także dostrzec brak pojedynczych budynków. Oprócz aktualności danych źródłowych przyczyną może być niewystarczające wzajemne pokrycie baz ISOK oraz BDOT10k. Jak można było usłyszeć podczas tegorocznej konferencji „Krakowskie Spotkania z INSPIRE”, problem ten uniemożliwił zamodelowanie około 10% budynków.

Dodajmy, że modele 3D GUGiK-u można nie tylko przeglądać w Geoportalu, ale także za darmo pobierać w formacie CityGML. By ściągnąć te dane, należy przejść do Geoportalu Krajowego, włączyć warstwę „Modele 3D” budynków w folderze „Dane do pobrania”, a następnie kliknąć wybrany region kraju przy użyciu narzędzia „Identyfikacja”. Gdy rozpoczęto udostępnianie tych plików w sierpniu br., początkowo były dostępne tylko dla wybranych powiatów. Obecnie można je pobierać już dla całego obszaru wspomnianych 10 województw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Piękny portal. Co z tego że całkowicie nieużyteczny i nie działa na wszystkich przeglądarkach. Przecież jest. Jak ten miś którego teraz trzeba utrzymać.
odpowiedz zgłoś
nie działa Sprawdzałem na 3 komputerach, w tym jednym naprawdę mocnym. Pasek postępu dochodzi do 50% i strona zawiesza przeglądarkę. To na firefox. Na chrome dla odmiany działa.
odpowiedz zgłoś
Co to Jak można takie rzeczy puszczać bez sprawdzenia ? Stara ortofotomapa i stary dtm i dane i budynki bez jakiejkolwiek kontroli. Rządzenie misiewiczów w gugik dobiegnie końca
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Sorry, nie działa.... Nie działa... Problem z zalogowaniem użytkownika Błąd autoryzacji!!! albo komunikat Przeglądarka spowolniła, nie może uruchomić projektu. A co na to gwarancja?
odpowiedz zgłoś
zepsułem go. od kilkunastu minut "Geoportal 3DŁadowanie..."
odpowiedz zgłoś
Poznajcie` nowa jakość nowego GUGiKu. Narzekaliśmy na stary a tu takie cuda.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
czy to produkcja? Czy ten portal to wersja produkcyjna czy tylko zagranie PR?
 1 
odpowiedz zgłoś
lewitacja Myślę, że to raczej lewitujący teren w wersji uproszczonej, a może i ten darmowy 100-metrowy (?) A gdzie atrybuty z cityGMLA i część analityczna, gdzie LiDAR czy model terenu 1-metrowy. Czym to sie rozni od testowego portalu z 2015 podczas ankietyzacji Polska Cyfrowa czy jeszcze wczesniejszego WroclawiA/Torunia/Dolnego Slaska ? A gdzie usługi OGC/interopwracyjnosc itp. ? Lista funcjonalnosci brakujacej jest jakże dluga ...ze. Tu sędzia liczyłby nie do 10-ciu ale do .... (?)
 1 
odpowiedz zgłoś
a jeszcze lewitujące budynki https://images.tinypic.pl/i/00974/40exzzbv130k.jpg
odpowiedz zgłoś
A sprawdzali to w terenie pagórkowatym, i zadrzewionym? Bo na płaskim ok, ale lekkie pagórki i z domów dachy zostają, już nie wspominając że ukształtowanie terenu bardzo słabo odwzorowane. link do przykładowego screena https://pics.tinypic.pl/i/00974/wqdbgmbhv9zx.jpg
odpowiedz zgłoś
Dostałem do testów po szkoleniu lidar. Podejrzewam że każdy który był na tym szkoleniu też dostał to do przetestowania. Natomiast bardziej ciekawi mnie czemu testy trwały od końca 2015 roku do teraz.
odpowiedz zgłoś
Logan a jaki prawem dostali tylko nieliczni w tym 2015r? Jak serwis był to powinien być publiczny, a nie wybrańcy
 1 
odpowiedz zgłoś
Jasne pan prezes. Pod koniec 2015 roku dostałem po szkoleniu lidar linka do testowego portalu 3d. I już jest. Po 3 latach załadowano część danych ogłaszając koniec projektu. Co z resztą ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje i można
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Jednak Pan Prezes dał radę. Gratulacje
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS