Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-11-19| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

GUGiK uruchomił Geoportal 3D

Od dziś (19 listopada) na Geoportal.gov.pl dostępna jest trójwymiarowa wersja rządowego serwisu mapowego. Na początek możemy w niej przeglądać modele 3D budynków.


GUGiK uruchomił Geoportal 3D <br />
Centrum Katowic
Centrum Katowic

By uruchomić Geoportal 3D, nie trzeba instalować żadnych programów czy wtyczek – wystarczy przeglądarka internetowa w odpowiedniej wersji. Oprócz samej wizualizacji trójwymiarowych danych serwis pozwala również na przeprowadzenie analizy zacienienia, tj. wygenerowanie cienia rzucanego przez zabudowę dla zadanego dnia i godziny.

Zarówno Geoportal 3D, jak i modele 3D budynków przygotowano w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP), którego realizacja formalnie zakończyła się 15 listopada br. Modele opracowano w szczegółowości LoD 2 wg standardu CityGML na podstawie danych z lotniczego skanowania kraju oraz obrysów budynków pochodzących z bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

Przypomnijmy, że początkowo dane te miały pokrywać cały kraj, jednak wskutek problemów z rozstrzyganiem przetargów ostatecznie powstały tylko dla 10 województw ze wschodniej części Polski. Jak jednak wynika z wielokrotnych zapewnień GUGiK-u, Urząd dąży do tego, by pozyskać środki nie tylko na opracowanie modeli 3D dla reszty kraju, ale także na systematyczną aktualizację tego opracowania.

Modele 3D dla województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego opracowało konsorcjum firm Geoxy z Krakowa oraz Cyient Europe Limited z Wielkiej Brytanii. Z kolei dane dla województw: świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego przygotowały firmy Gispro ze Szczecina oraz ProGea 4D z Krakowa. Łącza wartość obu umów to ponad 18 mln zł.

Jak wynika z naszego krótkiego redakcyjnego testu, na razie w Geoportalu 3D możemy przeglądać modele 3D tylko dla wybranych części wspomnianych 10 województw. Nie udostępniono ich chociażby dla obszaru Warszawy, choć można je przeglądać np. dla: Lublina, Zamościa, Bydgoszczy, Torunia, Rybnika, Katowic, Olsztyna, Przemyśla, Rzeszowa czy Radomia. Do wymienionych lokalizacji można łatwo przejść poprzez narzędzie „Zakładki przestrzenne”.

Model 3D zabudowy Zamościa

Rynek w Zamościu

Przeglądając te modele, można także dostrzec brak pojedynczych budynków. Oprócz aktualności danych źródłowych przyczyną może być niewystarczające wzajemne pokrycie baz ISOK oraz BDOT10k. Jak można było usłyszeć podczas tegorocznej konferencji „Krakowskie Spotkania z INSPIRE”, problem ten uniemożliwił zamodelowanie około 10% budynków.

Dodajmy, że modele 3D GUGiK-u można nie tylko przeglądać w Geoportalu, ale także za darmo pobierać w formacie CityGML. By ściągnąć te dane, należy przejść do Geoportalu Krajowego, włączyć warstwę „Modele 3D” budynków w folderze „Dane do pobrania”, a następnie kliknąć wybrany region kraju przy użyciu narzędzia „Identyfikacja”. Gdy rozpoczęto udostępnianie tych plików w sierpniu br., początkowo były dostępne tylko dla wybranych powiatów. Obecnie można je pobierać już dla całego obszaru wspomnianych 10 województw.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama