Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-05| GNSS, Geodezja

Rusza QZSS, czyli japońskie uzupełnienie GPS

1 listopada oficjalnie uruchomiono usługi QZSS – japońskiego regionalnego systemu nawigacji satelitarnej.


Rusza QZSS, czyli japońskie uzupełnienie GPS

Konstelacja QZSS (Quasi-Zenith Satellite System) składa się z 4 satelitów nawigacyjnych, z których pierwszy został wystrzelony w kosmos jeszcze w 2010 roku, najnowszy orbituje z kolei od października ubiegłego roku.

System wyróżnia umieszczenie 3 aparatów nawigacyjnych na orbicie geosynchronicznej. Jej parametry zostały dobrane tak, aby na obszarze Japonii przynajmniej jeden satelita był zawsze widoczny w okolicy zenitu. Ma to znacząco poprawić jakość pozycjonowania wśród wysokiej zabudowy. Czwarty satelita znajduje się z kolei na orbicie geostacjonarnej.

QZSS został pomyślany przede wszystkim jako uzupełnienie amerykańskiego systemu GPS. Nadawane w ramach tego rozwiązania sygnały nawigacyjne są kompatybilne z sygnałami GPS L1, L1C, L2C oraz L5. Ma to znacząco ułatwić projektowanie odbiorników kompatybilnych z QZSS.

Satelity tego systemu nadają także sygnały L1-SAIF oraz LEX. Pierwszy dostarcza korekty SBAS pozwalające wyznaczać pozycję nawet z submetrową dokładnością. LEX jest z kolei eksperymentalnym sygnałem, który umożliwi pozycjonowanie raptem z kilkucentymetrowym błędem. Rozwiązanie ma działać na podobnej zasadzie jak usługa komercyjna Galileo, której uruchomienie planowane jest na rok 2020.

Dla polskich użytkowników QZSS będzie raczej tylko ciekawostką. Na obszarze naszego kraju jednocześnie widoczny będzie tylko jeden satelita tego systemu, i to dość nisko nad horyzontem – do kilkunastu stopni.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS