Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-01| GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt

Nowy serwis monitoruje jonosferę dla użytkowników odbiorników GNSS

Zjawiska zachodzące w jonosferze mają znaczący wpływ na obniżenie jakości sygnałów GNSS. Mając to na uwadze, ze środków Komisji Europejskiej uruchomiono prototyp systemu Ionosphere Prediction Service (IPS). Monitoruje on aktywność jonosfery oraz informuje użytkowników odbiorników satelitarnych o zdarzeniach, które mogą negatywnie wpływać działanie ich sprzętu.


Nowy serwis monitoruje jonosferę dla użytkowników odbiorników GNSS <br />
Przykładowy produkt IPS: mapa spodziewanej dokładności pozycjonowania
Przykładowy produkt IPS: mapa spodziewanej dokładności pozycjonowania

IPS monitoruje i prognozuje aktywność Słońca oraz jonosfery, a także przewiduje wpływ tych zjawisk zarówno na same sygnały GNSS, jak i ich odbiorców końcowych. Daje także możliwość podjęcia środków zaradczych, by spadek jakości sygnału nie wpłynął negatywnie na jakość pozycjonowania.

Predykcje IPS dostarczane są zarówno na poziomie europejskim, jak i ogólnoświatowym w trzech skalach czasowych – w trybie nowcastingu oraz z wyprzedzeniem 30-minutowym i 24-godzinnym. Stosowne alerty wysyłane są zarejestrowanym użytkownikom usługi, gdy predykcje IPS przekroczą zdefiniowane przez nich wartości.

Usługi IPS przeznaczone są dla wszystkich tych użytkowników, których praca może być poważnie zakłócana poprzez złą jakość sygnałów GNSS. System znajdzie zastosowanie na przykład w lotnictwie, gdzie poprawne funkcjonowanie systemów nawigacji satelitarnej przekłada się wprost na bezpieczeństwo lotów. IPS ma wpisywać się chociażby w realizowany przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) projekt budowy Systemu Informacji o Pogodzie Kosmicznej w Czasie Prawie Rzeczywistym.

Dane IPS mogą znaleźć zastosowanie również w branżach elektroenergetycznej oraz budowlanej, a także innych wymagających wysokiej dokładności wyznaczania pozycji.

IPS generuje 160 produktów w czterech kategoriach tematycznych:
1) Fizyka Słońca
• automatyczne wykrywanie regionów zwiększonej aktywności oraz ocena prawdopodobieństwa wystąpienia rozbłysków słonecznych,
• nowcasting i prognozy rozbłysków słonecznych oraz koronalnych wyrzutów masy (CME),
• pomiar wskaźników SEP (solar energetic particles) i GCR (galactic cosmic rays).

2) Jonosfera
• nowcasting oraz krótko- i długoterminowe prognozowanie całkowitej zawartości elektronów (TEC) oraz scyntylacji.

3) Funkcjonowanie systemów GNSS
• nowcasting i prognozowanie błędów śledzenia sygnałów GNSS i utraty sygnałów, a także oczekiwanych błędów pozycjonowania,
• wykrywanie przemieszczających się nieregularności jonosfery (TID).

4) Funkcjonowanie GNSS na poziomie aplikacyjnym
• nowcasting dotyczący funkcjonowania GNSS na poszczególnych stacjach referencyjnych,
• nowcasting i prognozowanie funkcjonowania GNSS na poziomie globalnym.

IPS bazuje na trzech filarach. Pierwszy to sieć sensorów, drugi – dział przetwarzania danych, a trzeci – internetowy interfejs użytkownika pozwalający wyświetlać potrzebne mu dane.

Platforma IPS dostępna jest pod adresem https://ips.telespazio.com/

Źródło: GSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama