Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-29| Prawo, Przetargi

Przetargi bardziej dostępne dla mniejszych firm

Już w przyszłym miesiącu powinniśmy poznać projekt nowego Prawa zamówień publicznych – informuje Urząd Zamówień Publicznych oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.


Przetargi bardziej dostępne dla mniejszych firm

W ocenie obu instytucji wadą obecnie obowiązujących przepisów są zbyt skomplikowane procedury przetargowe, które sprawiają, że małe i średnie firmy niechętnie startują w zamówieniach publicznych. W ubiegłym roku średnia konkurencyjność jednego postępowania powyżej progu unijnego wynosiła 2,23, a poniżej progu – 2,38. Zatem średnio do przetargu przystępowało nie więcej niż dwóch i pół wykonawców.

Jak rząd chce zatem zachęcić mniejsze podmioty do uczestnictwa w zamówieniach publicznych? Na przykład przy dłuższych umowach obowiązkowe mają się stać zaliczki oraz częściowe płatności, tak aby małe i średnie przedsiębiorstwa nie musiały kredytować realizowanego zamówienia.

Więcej szczegółowo powinniśmy się dowiedzieć w listopadzie – wówczas mają ruszyć konsultacje społeczne nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Według planów UZP przyjęcie projektu przez Radę Ministrów powinno nastąpić w marcu 2019 r. tak, aby parlament zdążył uchwalić nowe prawo przed końcem kadencji i by mogło ono wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama