|2018-10-09|
Prawo, Przetargi
UZP uruchamia miniPortal. Ważny krok w elektronizacji zamówień
4 października ruszył miniPortal – internetowy system dla zamawiających i wykonawców do elektronicznej komunikacji w postępowaniach o udzielenie zamówienie publicznego.
Serwis jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Zamówień Publicznych, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Centralnego Ośrodka Informatyki. Za jego pośrednictwem oraz dostępnych tu formularzy można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także prowadzić elektroniczną korespondencję między zamawiającym a wykonawcą.
MiniPortal w wersji produkcyjnej dostępny jest pod adresem miniportal.uzp.gov.pl. Oprócz tego udostępniono jego wersję przeznaczoną do testów (miniportal-test.uzp.gov.pl).
Uruchomienie miniPortalu jest odpowiedzią na obowiązek elektronizacji zamówień publicznych. Przypomnijmy, że dla przetargów powyżej progów unijnych ma on obowiązywać już od 18 października. W przypadku tańszych zamówień termin przesunięto na 1 stycznia 2020 roku.
Dlaczego serwis nazywa się miniPortal? Początkowo UZP planował do 16 października uruchomić kompleksową platformę do obsługi zamówień publicznych o nazwie e-Zamówienia. Ma ona umożliwić profesjonalne i w pełni zautomatyzowane prowadzenie całego procesu udzielenia zamówienia, łącznie z jego monitoringiem. Prace nad systemem się jednak przeciągnęły, w związku z tym UZP postanowił wdrożyć tymczasowe i mniej skomplikowane narzędzie, czyli właśnie miniPortal.
Jak podkreśla Urząd jest to rozwiązanie ogólnodostępne, uniwersalne i nieodpłatne, szczególnie przydatne dla zamawiających, którzy nie posiadają własnych narzędzi informatycznych do obsługi postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Dzięki wdrożeniu miniPortalu wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego będą mogli składać do zamawiających w sposób bezpieczny przede wszystkim oferty, a poza tym również wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oferty wstępne. Serwis bazuje na efektywnym wykorzystaniu narzędzi elektronicznych i publicznych usług już funkcjonujących w państwowych zasobach, tj. Biuletynu Zamówień Publicznych i usług e-PUAP.
Z zapowiedzi UZP wynika, że docelowa Platforma e-Zamówienia ma ruszyć przed końcem 2019 roku.
JK
|