Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-25| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Nocne pomiary Mostu Siekierkowskiego GPS-em


Od godziny 3 w nocy do 8 rano trwały dzisiaj (25 września) pomiary Mostu Siekierkowskiego w Warszawie, wykonywane przez zespoły z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej i Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego S.A. W pomiarach korzystano jednocześnie z dziewięciu odbiorników GPS.

4 odbiorniki zainstalowano na wierzchołkach pylonów, 3 na środku mostu, a 2 (bazowe) na zewnątrz konstrukcji. Prace wykonano w ramach projektu realizowanego przez naukowców z WAT. Nową metodą, zaproponowaną przez naukowców z WAT, z zastosowaniem GPS i filtrów Kalmana badane będą na Moście Siekierkowskim drgania pochodzące od obciążeń komunikacyjnych (quasi dynamicznych). Jak powiedział dr Ryszard Chmielewski z WAT, znając wyniki pomiarów geodezyjnych (przemieszczeń), można wyznaczyć częstotliwość drgań własnych konstrukcji oraz rzeczywisty współczynnik dynamiczny. Można więc określić, na ile pod wpływem obciążenia kinematycznego zwiększa się obciążenie maksymalne konstrukcji. Jest to o tyle istotne, że takie obciążenia nie są obecnie uwzględnione w normach. Metoda pozwoli m.in. na precyzyjniejsze prognozowanie zmęczenia materiału (czyli czasu bezpiecznej eksploatacji konstrukcji).

Przedsięwzięcie ma także na celu zachęcenie firm komercyjnych do udziału w badaniach i wdrażaniu aplikacji powstałych na ich bazie. Jak powiedział szef projektu, dr Mariusz Figurski (na dolnym zdjęciu po lewej) z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, tego typu rozwiązania są na co dzień stosowane w krajach zachodnich. W Polsce – z uwagi na niezbyt rozwinięty rynek firm komercyjnych – takie metody działania nie są jeszcze popularne.
Dr Figurski mówi, że obróbka danych pomiarowych zajmie około miesiąca. W fazie pierwszej obejmie ona obliczenia oraz analizy danych geodezyjnych, w drugiej – interpretację obliczeń konstrukcji mostowych. Zostanie do tego wykorzystane oprogramowanie opracowane przez Zespół Geomatyki Stosowanej WILiG, bazujące na algorytmach z filtracją kalmanowską. Po raz pierwszy algorytmy te zostały zaimplementowane do badań sejsmicznych przeprowadzonych w 2001 roku. Zespół z WAT rozbudował je w celu wykorzystania do badania drgań konstrukcji mostowych.

W nocnych pomiarach Mostu Siekierkowskiego, poza naukowcami i studentami z WAT, wzięły udział zespoły pomiarowe z WPG S.A. oraz przedstawiciel firmy Leica Geosystems. Pozycjonowanie odbywało się z maksymalną częstotliwością (10 i 20 MHz), korzystano z 9 odbiorników Leica 1200 i Trimble 5700 (pierwsze o częstotliwości 20 Hz, drugie – 10 Hz), 2 tachimetrów elektronicznych oraz 2 kamery wideo, które rejestrowały przejeżdżające pojazdy.

Więcej o pomiarach mostu Siekierkowskiego w październikowym i listopadowym GEODECIE.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS