Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-19| Geodezja, Prawo

OZZG o nowelizacji rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów przedstawił swoją opinię na temat opublikowanego we wrześniu projektu rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Równocześnie wskazał nieprawidłowości w zapisach ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne regulujące kwestie uprawnień zawodowych.


OZZG o nowelizacji rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych
Przede wszystkim OZZG zwraca uwagę, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 8 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nadawanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii należy do zadań Służby Geodezyjnej i Kartograficznej do czasu utworzenia odpowiednich samorządów zawodowych. Dlatego – zdaniem Związku – zmiany zaproponowane w przedstawionym do konsultacji projekcie rozporządzenia są jedynie powierzchowne i dla poprawy sytuacji w kwestii nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz poprawy jakości przeprowadzanych egzaminów dla kandydatów do otrzymania tych uprawnień niezbędne jest utworzenie samorządu zawodowego geodetów oraz samorządu zawodowego kartografów i powierzenie tym izbom kompetencji w zakresie nadawania uprawnień zawodowych.

OZZG wskazuje natomiast na nieprawidłowości w zapisach ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne regulujących kwestie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Po pierwsze, zgodnie z art. 45c:
1. Główny Geodeta Kraju przekazuje wniosek o nadanie uprawnień zawodowych komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu sprawdzenia, o którym mowa w art. 45 ust. 4.
2. Postępowanie kwalifikacyjne wszczyna się z dniem przekazania wniosku komisji kwalifikacyjnej.

Zdaniem OZZG godnie z takim zapisem GGK nie jest zobligowany żadnym określonym terminem na przekazanie wniosku komisji kwalifikacyjnej. Może więc przechowywać ten wniosek w nieskończoność, pozostawiając sprawę bez rozpatrzenia. Zasadne jest, aby wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego następowało z dniem złożenia wniosku przez osobę zainteresowaną.

Po drugie, zgodnie z art. 45 ust. 2 wniosek o nadanie uprawnień zawodowych może dotyczyć tylko jednego z zakresów, o których mowa w art. 43. Złożenie przez osobę zainteresowaną wniosku w jednym zakresie nie wyłącza możliwości złożenia przez nią wniosku o nadanie uprawnień zawodowych w innym zakresie, z tym że będzie on rozpatrywany w kolejnym postępowaniu kwalifikacyjnym.
Taka regulacja – zdaniem OZZG – powoduje, że złożenie każdego kolejnego wniosku niesie ze sobą konieczność wniesienia kolejnej opłaty. W tej sytuacji osoba, która chce uzyskać uprawnienia zawodowe w kilku zakresach musi ponieść bardzo duże koszty kilku postępowań sięgające kwoty kilku tysięcy złotych. W związku z tym proponujemy wprowadzenie regulacji umożliwiającej uzyskanie uprawnień zawodowych w kilku zakresach w trakcie jednego postępowania kwalifikacyjnego. Należy podkreślić przy tym, że obecne opłaty za postępowania kwalifikacyjne w wysokości 940 zł za jedno postępowanie są zdecydowanie za wysokie. Takie wysokości opłat za uzyskanie uprawnień zawodowych nie są spotykane w żadnym innym zawodzie regulowanym.

Po trzecie, zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 4 uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresach, o których mowa w art. 43 pkt 1, 2, 4 i 5, mogą uzyskać osoby, które posiadają rok praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, 2 lata praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia albo 6 lat praktyki zawodowej w przypadku posiadania średniego wykształcenia geodezyjnego.
OZZG uważa, że rok praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia oraz dwa lata praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia są zbyt krótkimi okresami wymaganej praktyki zawodowej. W szczególności jeśli chodzi o uprawnienia zawodowe, o których mowa w art. 43 pkt 2 konieczna jest dłuższa, np. 3 letnia praktyka zawodowa.

Zdaniem OZZG, biorąc pod uwagę zapowiadaną nowelizację Pgik, konieczne są równoczesne zmiany zapisów tej ustawy regulujących kwestie uprawnień zawodowych oraz wynikająca z tego zmiana rozporządzenia w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Źródło: OZZG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama