Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-09-26| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Od skanu do planu ze skanerem Faro

Amerykańska firma Faro zaprezentowała ScanPlan – ręczny skaner pozwalający sprawnie opracować dwuwymiarowe plany pomieszczeń. Jak zapewnia producent, obsługa tego rozwiązania jest prosta i szybka. Wystarczy zwykłym tempem przejść się po pomieszczeniach, które chcemy skartować.


Od skanu do planu ze skanerem Faro <br />
Skaner 2D Faro ScanPlan
Skaner 2D Faro ScanPlan

ScanPlan to skaner laserowy 2D zintegrowany z inercyjną jednostką pomiarową. Jest on kontrolowany z poziomu smartfona z zainstalowaną specjalną aplikacją mobilną. Na bieżąco pokazuje ona postępy skanowania, pozwala ponadto wzbogacać plan o fotografie oraz notatki. Firma Faro podkreśla, że gromadzone dane można łatwo przyporządkować poszczególnym kondygnacjom.

Po zakończeniu pracy dane są eksportowane do oprogramowania Faro Zone (będącego standardową częścią zestawu), gdzie można przygotować finalną wersję planu, w tym oznaczyć na nim takie obiekty, jak: okna, drzwi, schody, zraszacze itp. Wynikowy dokument da się zapisać zarówno do PDF-a oraz formatów graficznych, jak i plików CAD-owskich, np. DWG czy DXF.

Skaner ScanPlan waży raptem półtora kilograma, dzięki czemu można go łatwo trzymać jedną ręką. Na jednej baterii może pracować 2 godziny, przy czym wymiana akumulatora jest wg zapewnień producenta bezproblemowa.

Jeśli chodzi o możliwości pomiarowe, ScanPlan pozyskuje 29 tys. punktów na sekundę. Przy pomiarze białych powierzchni zasięg instrumentu wynosi do 20 metrów, a przy ciemnoszarych – do około 8 metrów. Dokładność pomiaru wynosi 3 cm na dystansie do 3 metrów, a powyżej tej wartości – 1,5%.

W ocenie producenta ScanPlan znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego pozyskiwania planów pomieszczeń – np. w kryminalistyce, zarządzaniu kryzysowym czy zabezpieczaniu budynków.

Oprogramowanie Faro Zone

Oprogramowanie Faro Zone

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama