Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-07| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Estonia uwalnia dane LiDAR. A kiedy Polska?

Do grona krajów, które oferują dane z lotniczego skaningu laserowego na wolnej licencji, dołączyła właśnie Estonia.


Estonia uwalnia dane LiDAR. A kiedy Polska?

Dane dostępne na estońskim geoportalu bazują na nalotach wykonywanych w różnych okresach i według różnych parametrów. Jak można przeczytać na stronie Estonian Land Board, rocznie lotniczy skaning obejmuje około 1/4 terytorium tego kraju, a wynikowe dane publikowane są w okresie styczeń – luty.

Ze strony ELB można pobrać cztery typu chmury punktów w skompresowanym formacie LAZ: z regularnych nalotów wiosną, niskopułapowych nalotów wiosną, letnich nalotów lasów oraz punkty reprezentujące powierzchnię terenu. Dane są podzielone według arkuszy mapy 1:2000.

Użytkownicy potrzebujący bardziej przetworzonych produktów mogą z kolei pobrać numeryczne modele terenu (w rozdzielczości od 1 do 10 metrów), numeryczne modele pokrycia terenu (1-5 m) oraz model pokrywy roślinnej (4-10 m). Dostępne są także rastry z cieniowaniem rzeźby.

Przypomnijmy, że w gronie krajów udostępniających dane ALS na wolnej licencji oprócz Estonii są m.in.: Wielka Brytania, Kanada czy Holandia. Na uwolnienie tych zbiorów zdecydowały się również niemieckie kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia i Turyngia, a także belgijska Flandria.

W Polsce dane LiDAR wciąż pod kluczem

Pomysł, by w ślady tych krajów i regionów poszła także Polska, wraca jak bumerang. Jego zwolennicy zwracają uwagę, że przyniesie to dla gospodarki wiele korzyści w postaci innowacyjnych produktów i usług (a więc dodatkowe wpływy z podatków). Poza tym padają argumenty, że trzymanie danych „pod kluczem” generuje koszty większe niż przychody z tytułu ich sprzedaży. Niektórzy są też zadania, że w sytuacji, gdy lotniczy skaning Polski w większości sfinansowała Unia Europejska, pobieranie za te materiały opłat jest niesprawiedliwe.

Pod koniec ubiegłego roku w toku konsultacji tzw. ustawy inwestycyjnej pomysł uwolnienia krajowych danych ALS zgłosiło nawet Ministerstwo Cyfryzacji. Ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo negatywnie ustosunkowało się jednak to tej propozycji. Jak argumentowało, wymagałoby to przeprowadzenia szczegółowych analiz finansowych, a poza tym krok ten nie wpisuje się w cel tej ustawy, jakim było usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego.

– Przykładów jest więcej i trzeba je promować, bo to krok ku rozwojowi. Też pracuję nad tym i proszę o wsparcie, bo wiele osób trzeba przekonać, aby nie bali się, że stracą jakieś dochody. Nawet jeśli takie dochody nas ominą, to korzyści z rozwoju cyfrowego są wielokrotnie wyższe – odniósł się do decyzji estońskich władz na Twitterze Waldemar Izdebski, główny geodeta kraju.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS