wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-07| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Estonia uwalnia dane LiDAR. A kiedy Polska?

Do grona krajów, które oferują dane z lotniczego skaningu laserowego na wolnej licencji, dołączyła właśnie Estonia.


Estonia uwalnia dane LiDAR. A kiedy Polska?

Dane dostępne na estońskim geoportalu bazują na nalotach wykonywanych w różnych okresach i według różnych parametrów. Jak można przeczytać na stronie Estonian Land Board, rocznie lotniczy skaning obejmuje około 1/4 terytorium tego kraju, a wynikowe dane publikowane są w okresie styczeń – luty.

Ze strony ELB można pobrać cztery typu chmury punktów w skompresowanym formacie LAZ: z regularnych nalotów wiosną, niskopułapowych nalotów wiosną, letnich nalotów lasów oraz punkty reprezentujące powierzchnię terenu. Dane są podzielone według arkuszy mapy 1:2000.

Użytkownicy potrzebujący bardziej przetworzonych produktów mogą z kolei pobrać numeryczne modele terenu (w rozdzielczości od 1 do 10 metrów), numeryczne modele pokrycia terenu (1-5 m) oraz model pokrywy roślinnej (4-10 m). Dostępne są także rastry z cieniowaniem rzeźby.

Przypomnijmy, że w gronie krajów udostępniających dane ALS na wolnej licencji oprócz Estonii są m.in.: Wielka Brytania, Kanada czy Holandia. Na uwolnienie tych zbiorów zdecydowały się również niemieckie kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia i Turyngia, a także belgijska Flandria.

W Polsce dane LiDAR wciąż pod kluczem

Pomysł, by w ślady tych krajów i regionów poszła także Polska, wraca jak bumerang. Jego zwolennicy zwracają uwagę, że przyniesie to dla gospodarki wiele korzyści w postaci innowacyjnych produktów i usług (a więc dodatkowe wpływy z podatków). Poza tym padają argumenty, że trzymanie danych „pod kluczem” generuje koszty większe niż przychody z tytułu ich sprzedaży. Niektórzy są też zadania, że w sytuacji, gdy lotniczy skaning Polski w większości sfinansowała Unia Europejska, pobieranie za te materiały opłat jest niesprawiedliwe.

Pod koniec ubiegłego roku w toku konsultacji tzw. ustawy inwestycyjnej pomysł uwolnienia krajowych danych ALS zgłosiło nawet Ministerstwo Cyfryzacji. Ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo negatywnie ustosunkowało się jednak to tej propozycji. Jak argumentowało, wymagałoby to przeprowadzenia szczegółowych analiz finansowych, a poza tym krok ten nie wpisuje się w cel tej ustawy, jakim było usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego.

– Przykładów jest więcej i trzeba je promować, bo to krok ku rozwojowi. Też pracuję nad tym i proszę o wsparcie, bo wiele osób trzeba przekonać, aby nie bali się, że stracą jakieś dochody. Nawet jeśli takie dochody nas ominą, to korzyści z rozwoju cyfrowego są wielokrotnie wyższe – odniósł się do decyzji estońskich władz na Twitterze Waldemar Izdebski, główny geodeta kraju.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
robercie nie tedy droga...
odpowiedz zgłoś
Dane są płatne bo w innym przypadku infrastruktura wystrzeli. Polska to wielki kraj i udostępnienie otwarte 300 TB danych internetowo zablokuje udostępnienie całkowicie. I jeszcze takie pytanie: Czy 2 zł za km2 danych wysokościowych gotowych do włożenia do projektówki po pomiarze kontrolnym, udostępnianych w ciągu 15 min. to taka tragedia żeby ten system nadal działał ? No chyba, że geodeci nie chcą tych danych (JA CHCĘ) lub jest planowane przekazanie ich do powiatów, gdzie umrą śmiercią naturalną. GGK i geodeci pomyślcie trochę. A,,, dane LIDAR można dostać za darmo od dawna w kilku przypadkach (bardzo popularnych) które reguluje ustawa, ustawy.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
ALS Jestem za udostępnieniem Panie Prezesie.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
ness stare urzędnicze przysłowie mówi, że taniej jest nic nie robić
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@finansisto Może lepiej nie aktualizować, albo nie robić, bo to przecież tylko koszty generuje... ;-) Coś mi tu podjeżdża mocno powiatowym podejściem, a nie ze sfery finansjery. Skoro w cywilizowanym świecie uwolniony dane, to chyba raczej to przemyśle lu w kategoriach zysków i strat? Czy co? Głupiś są?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Finansista a jak urzędnik dostaje pensję to czy zarabia na siebie? Czy generuje przychód dajmy na to na poziomie minimum 4x pensja? Urząd jest państwowy i finansowany z naszych podatków, ma służyć obywatelom więc popieram dążenia WI do uwolnienia danych. Więc finansisto, tak konkretnie i wymiernie - ile GUGIK zyskał na tym LIDARze i na ortofotomapie? Gdzie te milyjony?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
proszę nie przekonywać swoich pracowników tylko wydać im stosowne polecenie. Zbyt wiele osób w Głównym Urzędzie myśli o centralizowaniu wszystkiego. Nie taka jest rola urzędu. Rynek sobie poradzi a wszystko co jest finansowane z podatków powinno być udostępniane za darmo
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
podejrzewam że Martin nie rozumie po polsku ale mogę się mylić. ;)
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Czary mary A jakie to są te korzyści panie Izdebski tak konkretnie i wymiernie ? Bo ile kosztuje np rocznie aktualizacja danych dla wybranego obszaru to wiadomo. Załóżmy że będą aktualizowane w cyklu 5 letnim to rocznie trzeba kilka milionów z budżetu guzik - są te pieniążki ?
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS