Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-04| GIS, Teledetekcja

Niemiecki land uwalnia chmurę punktów

Nadrenia Północna-Westfalia jest pierwszym regionem w Niemczech, który postanowił udostępnić za darmo w internecie swoje dane pochodzące z lotniczego skanowania laserowego.


Niemiecki land uwalnia chmurę punktów

Do dyspozycji internautów są setki gigabajtów plików tekstowych zawierających dane wysokościowe zarówno w formie numerycznego modelu terenu, jak i pokrycia terenu. Ich uwolnienie jest częścią szerszego projektu OpenNRW realizowanego przez władze tego kraju związkowego, w ramach którego udostępniono wiele innych warstw danych przestrzennych z regionu.

Decyzję o udostępnieniu tego rejestru pozytywnie komentuje Martin Isenburg – twórca popularnego oprogramowania LAStools do edycji chmur punktów. Jak zwraca uwagę na swoim blogu, wiele instytucji – m.in. w Niemczech – nie chce uwalniać danych z lotniczego skaningu, ale oferować je za opłatą. Często tłumaczą to wysokimi kosztami pozyskania danych, które powinny się jakoś zwrócić.

Zdaniem Isenburga jest to jednak wadliwa argumentacja, bo wpływy urzędów z tytułu udostępniania chmur punktów są zazwyczaj skromne. Jako dowód pokazuje zebrane przez siebie dane z wybranych krajów związkowych. Wynika z nich, że roczne wpływy ze sprzedaży danych LiDAR w poszczególnych landach wynoszą od 597 do 132 350 euro. Trudno więc mówić tu o zwrocie z inwestycji. Poza tym Isenburg przytacza podstawowy argument zwolenników uwalniania danych: skoro ich pozyskanie zostało sfinansowane z pieniędzy podatników, to podatnicy nie powinni pod raz drugi płacić za dostęp do nich.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS